TED Talks List

(Albanian)

IDTITLEVIEWSTAGSDURATIONFILMEDEVENT
9989Walé Oyéjidé: Moda që kremton forcën dhe shpirtin afrikan764,390
Africa
TED Fellows
art
beauty
creativity
design
fashion
history
humanity
identity
social change
society
TEDGlobal 2017
5116Miho Janvier: Mësime nga një "gjahtare" e stuhive diellore1,025,465
NASA
Sun
TED Fellows
nature
physics
science
solar system
space
universe
TEDGlobal 2017
2883Helen Pearson: Mësime nga studimi më i gjatë në historinë e njerëzimit1,779,990
aging
children
communication
data
economics
education
happiness
humanity
journalism
life
parenting
personal growth
relationships
science
TED2017
2874Anindya Kundu: Shtytja që i shërben studentëve të kapërcejnë pengesat e tyre1,361,383
TED Residency
education
personal growth
sociology
success
teaching
TED Residency
2815Adam Alter: Pse ekranet na bëjnë më pak të lumtur3,020,643
Addiction
computers
interface design
psychology
social media
software
technology
TED2017
2798Mehdi Ordikhani-Seyedlar: Cfarë ndodh në trurin tuaj kur jeni të vëmendshëm2,430,197
AI
algorithm
brain
cognitive science
machine learning
mental health
neuroscience
technology
TED2017
2737Stephanie Busari: Si lajmet e rreme bëjnë dëme reale1,207,968
Africa
communication
community
global issues
humanity
journalism
social change
society
terrorism
trafficking
writing
TEDLagos Ideas Search
2714Simon Anholt: Cilin do votojë pjesa tjetër e botës në zgjedhjet e vendit tuaj?1,077,180
Foreign Policy
TEDx
collaboration
communication
community
democracy
economics
future
global issues
government
history
innovation
leadership
policy
politics
social change
society
world cultures
TEDxFrankfurt
2672Deepika Kurup: Kërkimi për ujë të pastër1,068,029
bacteria
big problems
chemistry
children
design
global issues
health
humanity
illness
india
innovation
invention
motivation
product design
public health
science
society
solar
technology
water
TEDWomen 2016
2662Deeyah Khan: Çfarë nuk dimë mbi fëmijët muslimane të Evropës1,320,488
Europe
Middle East
TEDx
activism
children
community
family
humanity
identity
leadership
motivation
social change
society
terrorism
violence
TEDxExeter
2656Anjali Tripathi: Arsyet pse nje dite Toka do te ngjaje me Marsin.1,030,184
Mars
Planets
TEDx
astronomy
biosphere
environment
future
rocket science
science
solar system
technology
universe
TEDxBeaconStreet
2652Adam Grant: Je marrës apo dhënës?4,485,114
anthropology
behavioral economics
business
collaboration
community
leadership
motivation
personal growth
personality
psychology
relationships
self
society
work
TED@IBM
2643Sharon Brous: Koha te përmiresojme fetë1,294,345
communication
community
faith
humanity
identity
innovation
leadership
morality
religion
social change
society
teaching
violence
women
TEDWomen 2016
2619Tim Leberecht: 4 mënyra për të ndërtuar një kompani njerëzore në epokën e makinave1,494,247
beauty
business
collaboration
goal-setting
humanity
innovation
leadership
motivation
work
TEDSummit
2614Christopher Soghoian: Smartphoni juaj është një problem i të drejtave civile.1,424,258
Internet
Surveillance
activism
choice
communication
computers
data
government
hack
security
society
technology
TEDSummit
2586Nadia Lopez: Përse të hapim një shkollë? Që të mbyllim një burg1,126,645
New York
children
community
compassion
education
future
identity
leadership
motivation
personal growth
social change
society
teaching
urban
violence
TED Talks Live
2548Anthony Goldbloom: Profesionet që do të zëvendësohen dhe ato që nuk do të zëvendësohen nga makinat2,228,507
AI
collaboration
data
future
innovation
intelligence
machine learning
productivity
programming
robots
technology
work
TED2016
2541Marwa Al-Sabouni: Si arkitektura e Sirisë hodhi themelet për luftë brutale929,140
Middle East
architecture
big problems
cities
collaboration
community
design
disaster relief
engineering
identity
infrastructure
potential
public spaces
refugees
religion
security
social change
society
urban planning
violence
war
TEDSummit
2511Zaria Forman: Vizatime që tregojnë bukurinë dhe brishtësinë e Tokës1,230,678
adventure
art
beauty
big problems
climate change
exploration
glacier
meditation
nature
oceans
sustainability
visualizations
water
TED Talks Live
2501Kang Lee: A mund ta dalloni me te vertete nese nje femije po genjen?7,047,154
body language
children
communication
decision-making
intelligence
motivation
parenting
psychology
teaching
TED2016
2488Ameera Harouda: Pse e vura veten ne rrezik per te treguar historite e Gaza-s1,000,674
choice
communication
fear
film
journalism
media
poverty
security
violence
war
women
TED2016
2485Chris Anderson: Sekreti i një fjalimi TED3,809,029
brain
communication
language
mind
speech
TED Studio
2478Robert Palmer: Letrat e Panamase kane ekspozuar nje problem te madh global. Po tani?1,045,152
activism
big problems
business
corruption
economics
global issues
government
identity
inequality
investment
law
money
news
poverty
Global Witness HQ
2474Adam Grant: Shprehitë e çuditshme të njerëzve origjinal7,962,493
business
creativity
curiosity
decision-making
exploration
failure
innovation
invention
motivation
personal growth
potential
success
work
TED2016
2451Casey Gerald: Pranvera e dyshimit1,762,262
God
big problems
business
capitalism
community
education
faith
inequality
social change
society
TED2016
2448Reshma Saujani: Mësojini vajzave guximin, jo perfeksionin3,905,554
children
code
computers
education
future
inequality
innovation
motivation
personal growth
potential
programming
social change
software
teaching
women
TED2016
2438Shonda Rhimes: Viti kur thashë 'po' për cdo gjë3,661,617
children
creativity
culture
decision-making
family
identity
motivation
parenting
personal growth
television
work
work-life balance
writing
TED2016
2436Russ Altman: Cfarë ndodh në të vërtetë kur i përzien ilacet?1,645,659
Internet
TEDMED
big problems
complexity
curiosity
data
depression
health
health care
illness
innovation
medical research
medicine
pharmaceuticals
potential
science
TEDMED 2015
2435Celeste Headlee: 10 rregulla për të përmirësuar bisedimin11,308,558
TEDx
communication
interview
language
personal growth
TEDxCreativeCoast
2429Jocelyne Bloch: Truri mund të jetë në gjendje të riparojë veten - me ndihmë2,345,903
Surgery
brain
health
medical research
medicine
mind
neuroscience
science
TEDGlobal>Geneva
2413Yanis Varoufakis: Kapitalizmi do ta hajë demokracinë - po nuk e ngritëm zërin2,507,898
Europe
United States
activism
big problems
business
capitalism
democracy
economics
finance
global issues
government
investment
leadership
money
politics
society
TEDGlobal>Geneva
2411Oscar Schwartz: A mundet kompjuteri të shkruajë poezi?807,048
AI
TEDYouth
TEDx
algorithm
composing
computers
creativity
identity
language
literature
poetry
technology
writing
TEDxYouth@Sydney
2409Jill Heinerth: Bota e mistershme e shpellave nenujore1,554,429
TEDYouth
adventure
climate change
curiosity
ecology
environment
exploration
green
nature
plants
robots
science
sustainability
technology
water
TEDYouth 2015
2402Aomawa Shields: Si do te gjejme jete ne planetet e tjera1,602,251
Planets
TED Fellows
art
astronomy
children
computers
education
exploration
extraterrestrial life
future
life
space
technology
universe
women
TED2015
2388Danit Peleg: Harrojini blerjet. Së shpejti mund t'i shkarkoni veshjet tuaja të reja1,662,347
TEDYouth
art
business
design
fashion
future
invention
materials
shopping
TEDYouth 2015
2382Ann Morgan: Viti që kam lexuar një libër nga çdo vend i botës1,543,263
books
goal-setting
library
literature
personal growth
writing
TEDGlobal>London
2351Meklit Hadero: Bukuria e papritur e tingujve te perditshem1,043,644
TED Fellows
art
creativity
culture
language
music
nature
sound
TED Fellows Retreat 2015
2345Teitur: Shtepia eshte kenga qe gjithmone e kam kujtuar1,059,640
guitar
live music
music
performance
piano
TED2015
2342Sandrine Thuret: Ju mund te rritni qeliza te reja te trurit. Ja se si5,542,654
aging
biology
brain
health
medical research
memory
mental health
mind
neuroscience
science
TED@BCG London
2340Samuel Cohen: Alzheimer nuk është plakje natyrale- dhe mund ta kurojmë.1,649,438
aging
health
medical research
medicine
neuroscience
TED@BCG London
2336Robin Morgan: Katër poezi të jashtëzakonshme për sëmundjen e Parkinsonit dhe për pleqërinë1,031,860
aging
disease
health
personal growth
poetry
TEDWomen 2015
2321Yves Morieux: Se si rregullat e tepërta na pengojnë të mbarojmë punë1,944,485
leadership
productivity
work
TED@BCG London
2307Yuval Noah Harari: Si shpjegohet rritja e njerëzimit?2,986,542
evolution
history
human origins
humanity
storytelling
TEDGlobalLondon
2304el Seed: Kur arti urban sjell një mesazh shprese dhe paqje.1,457,490
TED Fellows
art
community
culture
language
poetry
street art
TED2015
2302Jon Ronson: Çfarë ndodh kur turpërimi në internet del jashtë kontrollit2,843,532
culture
humanity
social media
society
technology
TEDGlobalLondon
2279Rana el Kaliouby: Ky aplikacion e di se si ndjeheni---- nga pamja e fytyrës1,479,401
compassion
computers
psychology
technology
TEDWomen 2015
2272Bill Gross: Arsyeja e vetme pse startups jane te suksesshem5,202,902
business
creativity
technology
TED2015
2252Esther Perel: Rimendojmë pabesinë ... një fjalim për këdo që ka dashuruar ndonjëherë9,797,924
culture
love
relationships
sex
TED2015
2245Tal Danino: Mund te perdorim bakteret per te zbuluar kancerin (dhe ndoshta per ta trajtuar ate)1,261,140
TED Fellows
bacteria
biology
cancer
health
TED2015
2232Takaharu Tezuka: Kopshti me i mire qe keni pare ndonjehere4,573,361
TEDx
architecture
children
design
education
play
youth
TEDxKyoto
2218Fei-Fei Li: Si po i mësojmë kompjuterat të kuptojnë imazhet2,229,131
AI
photography
sight
technology
TED2015
2212Alison Killing: Ekziston një mënyrë më e mirë për të vdekur, dhe arkitektura mund të ndihmojë1,262,145
TED Fellows
architecture
cities
death
design
TEDGlobal 2014
2204Andy Yen: Mendoni se email-et tuaj janë private? Rimendojeni1,654,965
Internet
communication
privacy
security
technology
web
TEDGlobal 2014
2200Bel Pesce: 5 Menyrat se si mund ti 'vrasim' enderrat4,972,653
TED Fellows
entrepreneur
innovation
life
TEDGlobal 2014
2195Laura Boushnak: Për këto gra, leximi është një veprim kurajoz851,858
Islam
Middle East
TED Fellows
education
feminism
photography
women
TEDGlobal 2014
2194Nadine Burke Harris: Si traumat e vegjëlisë ndikojnë shëndetin gjatë gjithë jetës3,965,923
brain
children
health
health care
TEDMED 2014
2193Guy Winch: Pse ne të gjithë duhet ta praktikojmë ndihmën e parë emocionale6,158,350
TEDx
health
mental health
psychology
self
TEDxLinnaeusUniversity
2184Keneth Shinozuka: Shpikja ime e thjeshtë, për ta ruajtur gjyshin tim.1,633,343
TEDYouth
aging
design
innovation
invention
product design
technology
TEDYouth 2014
2180Brian Dettmer: Librat e vjetër të rilindur si një art kompleks1,203,659
TEDYouth
art
books
creativity
TEDYouth 2014
2178Ben Ambridge: 10 mite për psikologjinë: Të ekspozuara2,659,983
TEDYouth
TEDx
brain
education
personality
psychology
TEDxYouth@Manchester
2170Sarah Bergbreiter: Pse bëj robotë sa një kokërr orizi1,603,766
TEDYouth
engineering
robots
technology
TEDYouth 2014
2163Cristina Domenech: Poezia që çliron shpirtin712,755
TEDx
creativity
crime
education
language
poetry
prison
TEDxRiodelaPlata
2159Michael Rubinstein: Te shohim levizje te padukshme, te degjojme tinguj te heshtur. E kendshme? E frikshme? Nuk vendosim dot2,010,380
TEDx
demo
film
online video
photography
sight
sound
technology
TEDxBeaconStreet
2156Carol Dweck: Fuqia e te besuarit se ti mund te permiresohesh7,738,212
TEDx
brain
business
education
intelligence
personal growth
psychology
TEDxNorrkoping
2150Dave Troy: Harta sociale që zbulojnë kryqëzimet e një qyteti - dhe ndarjet1,331,056
cities
culture
social media
visualizations
TEDGlobal 2014
2137Nancy Frates: Takohuni me nënën që nisi Ice Bucket Challenge1,029,957
TEDx
disease
family
health
philanthropy
TEDxBoston
2136Rosie King: Si autizmi më dha lirinë të jem vetvetja2,417,879
Autism spectrum disorder
activism
disability
mind
youth
TEDMED 2014
2128Alejandro Aravena: Filozofia ime arkitekturale? Perfshi në proces komunitetin1,771,171
architecture
cities
design
infrastructure
TEDGlobal 2014
2122Kare Anderson: Bëhu krijues i mundësisë2,313,258
business
communication
creativity
relationships
work
TED@IBM
2106Glenn Greenwald: Pse ka rëndësi privatësia2,088,391
Internet
government
intelligence
journalism
privacy
TEDGlobal 2014
2102Meaghan Ramsey: Përse është keq të mendosh se je i shëmtuar3,910,055
beauty
life
women
TED@Unilever
2095Eman Mohammed: Forca për të treguar tregimin e fshehur1,389,372
Middle East
TED Fellows
gender
global issues
journalism
photography
women
TED2014
2090Hans dhe Ola Rosling: Si të mos jemi injorantë për botën?4,047,828
global issues
health
statistics
TEDSalon Berlin 2014
2089Uldus Bakhtiozina: Foto te cuditshme qe i permbysin stereotipet1,524,388
TED Fellows
art
humor
photography
TED2014
2077Nancy Kanwisher: Portreti neutral i mendjes njerëzore1,139,572
brain
neuroscience
visualizations
TED2014
2075Shubhendu Sharma: Si te rritni një pyll të vogël kudo1,181,639
TED Fellows
engineering
garden
nature
open-source
trees
TED2014
2070Isabel Allende: Si te jetosh me pasion-pavaresisht moshes3,399,326
aging
storytelling
TED2014
2057Dan Pacholke: Si burgjet mund të ndihmojnë të burgosurit të jetojnë jetë domethënëse836,697
TEDx
crime
culture
global issues
prison
social change
TEDxMonroeCorrectionalComplex
2055Nick Hanauer: Kini mendjen, plutokratët e mi, sfurqet po vijnë1,796,214
business
economics
inequality
social change
TEDSalon NY2014
2054Megan Washington: Pse jetoj në një tmerr vdekjeprurës nga i foluri ne publik1,757,067
TEDx
disability
live music
media
music
speech
TEDxSydney
2052Janet Iwasa: Si animacionet mund të ndihmojnë shkencëtarët për të testuar një hipotezë870,426
TED Fellows
animation
biology
communication
crowdsourcing
medical research
molecular biology
open-source
science
science and art
software
technology
visualizations
TED2014
2050Shai Reshef: Një shkollim i lartë me çmim shumë të ulët5,437,020
business
code
computers
education
open-source
technology
TED2014
2049Ze Frank: A je njerezor?4,330,717
comedy
community
entertainment
humanity
humor
performance
TED2014
2037Paul Bloom: A mund paragjykimi të jetë dicka pozitive?1,122,172
behavioral economics
mind
psychology
TEDSalon NY2014
2028Jamila Lyiscott: 3 ways to speak English4,122,361
culture
language
race
spoken word
TEDSalon NY2014
2024Zak Ebrahim: Jam djali i një terroristi. Ja se si unë zgjodha paqen.4,873,492
Middle East
TED Books
peace
terrorism
violence
TED2014
2012Dan Gilbert: Psikologjia e vetes se ardhshme3,660,776
TED Brain Trust
culture
humanity
personality
psychology
TED2014
2009Kitra Cahana: Tregime te te pastreheve dhe te fshehurve1,499,884
TED Fellows
art
global issues
journalism
photography
travel
youth
TED2014
1999Sebastian Junger: Pse veteranve ju mungon lufta2,609,485
film
global issues
journalism
peace
war
TEDSalon NY2014
1997Kevin Briggs: Ura mes vetëvrasjes dhe jetës2,815,724
culture
depression
mental health
suicide
TED2014
1995Deborah Gordon: Cka na mesojme milingonat per trurin, kancerin dhe internetin1,415,734
Internet
algorithm
animals
ants
biomimicry
cancer
computers
evolution
insects
nature
science
TED2014
1991Marco Tempest: Ndoshta demostrimi më mirë i robotit2,158,102
entertainment
magic
robots
technology
TED2014
1989Sara Jones: Çfarë fsheh e ardhmja ? 11 personazhe sjellin përgjigje të çuditshme1,600,673
future
humor
performance
theater
TED2014
1986David Epstein: A jane duke u bere atletet me te shpejte, me te mire, me te forte?3,852,833
genetics
innovation
sports
TED2014
1985Wendy Chung: Autizmi — cfare dime (dhe cfare nuk dime ende)2,572,416
Autism spectrum disorder
DNA
Vaccines
biology
children
cognitive science
disability
disease
family
genetics
health
medical research
medicine
mental health
neuroscience
pregnancy
psychology
science
TED2014
1983Elizabeth Gilbert: Suksesi, deshtimi dhe rruga per te vazhduar te krijosh4,056,660
creativity
failure
success
writing
TED2014
1982Will Marshall: Satelite shume te vegjel na tregojne Token teksa ndryshon thuajse ne kohe reale1,760,013
astronomy
space
technology
TED2014
1974Jennifer Senior: Për prindërit, lumturia është një arritje e madhe2,044,390
culture
family
parenting
TED2014
1973David Brooks: Duhet te jetoni per rezymen tuaj ... apo per eulogjine?2,426,735
philosophy
psychology
self
success
TED2014
1965Chris Emdin: Mësojuni mësuesve si të krijojnë të magjishmen2,140,884
education
innovation
magic
presentation
religion
science
social change
storytelling
teaching
TED@NYC
1963Allan Adams: Zbulimi që mund të shkaktojë rishkrimin e fizikës1,796,349
astronomy
big bang
physics
space
time
universe
TED2014
1962Stafi i TED: Është TED, Komedi Muzikore769,764
dance
genetics
music
TED in the Field
1960Lawrence Lessig: Rruga e pandalshme drejt reformave politike1,118,276
corruption
democracy
government
politics
TED2014
1955Ed Yong: Bulkthat vetevrases, furrtaret zombi dhe perralla te tjera parazitesh1,703,592
animals
biodiversity
biology
brain
insects
microbes
microbiology
mind
nanoscale
science
TED2014
1954Ziauddin Yousafzai: Vajza ime, Malala2,301,872
education
family
feminism
global issues
women
yesallwomen
TED2014
1951Chris Hadfield: Cfare mesova kur u verbova ne hapesire5,237,691
adventure
culture
fear
life
live music
space
TED2014
1949Charmian Gooch: Deshira ime: Te filloj nje epoke te re te hapjes se biznesit786,408
TED Prize
business
corruption
global issues
TED2014
1943Anne-Marie Slaughter: A mundemi të gjithë "t'i kemi të gjitha"?1,584,684
inequality
men
policy
women
work
work-life balance
TEDGlobal 2013
1942Gabriel Barcia-Colombo: Automati im i shitjeve të ADN807,472
DNA
TED Fellows
art
TED Fellows Retreat 2013
1940Christopher Soghoian: Vëzhgimi qeveritar - ky është vetëm fillimi849,724
Internet
TED Fellows
business
government
TED Fellows Retreat 2013
1939Mary Lou Jepsen: A munden pajisjet e së ardhmes të lexojnë imazhet e trurit?954,718
Surgery
biotech
brain
cognitive science
computers
creativity
engineering
intelligence
interface design
medical imaging
medical research
memory
neuroscience
science
technology
visualizations
TED2013
1937Annette Heuser: Tre agjensite me fuqine per te fuqizuar ose shkaterruar ekonomite1,222,502
business
finance
global issues
TEDGlobal 2013
1936Henry Lin: Cfare mund te mesojme nga galaktikat shume, shume larg1,337,448
TEDYouth
astronomy
dark matter
energy
physics
science
space
universe
youth
TEDYouth 2013
1930Roselinde Torres: Cfarë duhet për t'u bërë lider i mirë4,101,968
business
leadership
motivation
women in business
TED@BCG San Francisco
1928Rupal Patel: Zerat e sintetizuar, unike si shenjat e gishterinjve881,112
biomimicry
biotech
cyborg
disability
engineering
hearing
identity
innovation
prosthetics
science
self
sound
speech
technology
vocals
TEDWomen 2013
1925Yann Dall'Aglio: Dashuria -- nuk po bëhet ashtu si duhet.4,060,052
TEDx
culture
love
philosophy
TEDxParis 2012
1923Clayton Cameron: A-ritm-etik. Matematika prapa ritmit No Video 1,035,486
TEDYouth
math
music
performance
TEDYouth 2013
1918Esta Soler: Si e kthyem rrjedhën e ngjarjeve mbi dhunën në familje (Udhëzim: Polaroidi ndihmoi)1,113,002
gender
violence
women
yesallwomen
TEDWomen 2013
1917Maya Penn: Takoni një ndërmarrëse, kartoniste, dizajnere, aktiviste... të re1,521,554
animation
creativity
entrepreneur
TEDWomen 2013
1915McKenna Pope: Dëshiron të bëhesh aktivist? Fillo me lodrat e tua947,730
TEDYouth
activism
toy
youth
TEDYouth 2013
1913Anant Agarwal: Përse kurset masive online kanë rëndësi1,179,953
Internet
education
teaching
technology
TED2013
1912Joe Kowan: Si e mposhta frikën për skenën2,385,753
communication
entertainment
fear
TED@State Street Boston
1910Paula Johnson: Kujdesi shendetsor ... i tij dhe i saj1,123,688
depression
health
heart health
women
TEDWomen 2013
1908Guy Hoffman: Robot me "shpirt"2,987,850
AI
TEDx
entertainment
jazz
music
robots
technology
TEDxJaffa 2013
1906Sheryl Sandberg: Ne beme perpara... po tani?2,333,555
feminism
leadership
women
women in business
work
TEDWomen 2013
1900Sandra Aamodt: Pse dietat zakonisht nuk funksionojne4,328,267
health
neuroscience
obesity
TEDGlobal 2013
1898Maysoon Zayid: Kam 99 probleme... paraliza është vetëm një.9,536,391
comedy
entertainment
humor
women
TEDWomen 2013
1897Paul Piff: A ju bën paraja të lig?3,344,200
TEDx
behavioral economics
psychology
TEDxMarin
1896Diana Nyad: Kurrë, kurrë mos hiq dorë5,004,014
aging
culture
extreme sports
goal-setting
TEDWomen 2013
1895Krista Donaldson: Gjuri 80 dollarësh që po ndryshon jetët.999,436
design
innovation
TEDWomen 2013
1893Marco Annunziata: Mirësevini në epokën e Internetit industrial1,457,272
economics
infrastructure
technology
TED@BCG San Francisco
1890Boyd Varty: Çfarë mësova nga Nelson Mandela1,635,634
Africa
culture
nature
TEDWomen 2013
1889Eddy Cartaya: Zbulimi im i shpellave akullnajore682,402
TEDYouth
exploration
TEDYouth 2013
1886Enrique Peñalosa: Pse autobusët paraqesin demokracinë në veprim?893,666
Latin America
cities
design
infrastructure
sustainability
TEDCity2.0
1885David Lang: Roboti im nënujor1,255,089
TED Fellows
adventure
exploration
oceans
open-source
robots
technology
TED2013
1883Sally Kohn: Le të provojmë korrektësinë emocionale1,909,578
entertainment
journalism
media
news
politics
TED@NYC
1880David Steindl-Rast: Dëshironi të jeni të lumtur? Jini mirënjohës6,402,810
culture
faith
happiness
TEDGlobal 2013
1878Peter Doolittle: Çfarë kuptimi ka për botën " kujtesa e punës"2,135,180
brain
cognitive science
consciousness
education
intelligence
memory
mind
neuroscience
productivity
psychology
science
TEDGlobal 2013
1877Jared Diamond: Si munden shoqëritë të plaken më mirë990,924
aging
culture
social change
TED2013
1873Stefan Larsson: Çfarë mund të mësojnë doktorët nga njëri-tjetri862,230
health
health care
medical research
public health
TED@BCG Singapore
1866Jane McGonigal: Mundje gishtash ... me shume lojtare?1,178,362
entertainment
gaming
performance
TEDGlobal 2013
1865Mick Cornett: Si arriti qyteti obez te humbte 450 mije kilogram1,588,071
cities
health
obesity
TEDMED 2013
1864Mohamed Ali: Lidhja mes papunesise dhe terrorizmit1,039,286
Africa
entrepreneur
global issues
innovation
peace
violence
TEDCity2.0
1862Arthur Benjamin: Magjia e numrave Fibonaçi4,980,627
entertainment
magic
math
TEDGlobal 2013
1861Mikko Hypponen: Si NSA ka tradhëtuar besimin e botës - është koha për veprim1,575,584
Internet
computers
global issues
security
technology
terrorism
TEDxBrussels
1858Robin Nagle: Cfare zbulova ne plehrat e qytetit te New Yorkut1,653,785
anthropology
business
culture
sanitation
TEDCity2.0
1856Abha Dawesar: Jeta ne " te tashmen dixhitale"1,278,419
communication
culture
entertainment
storytelling
technology
TEDGlobal 2013
1855Mariana Mazzucato: Qeveria - Investues? Ndermarres Rreziku apo Inovator?856,696
business
economics
finance
government
innovation
investment
technology
women in business
TEDGlobal 2013
1854Xavier Vilalta: Një arkitekturë autoktone dhe komunitare1,017,050
Africa
TED Fellows
architecture
design
TEDGlobal 2013
1853Gian Giudice: Pse gjithësia jonë mund të ekzistojë në teh thike1,767,760
String theory
TEDx
dark matter
energy
exploration
nanoscale
physics
science
universe
TEDxCERN
1849Hetain Patel: Cili jam? Mendoje serish.2,729,495
art
culture
dance
identity
performance art
TEDGlobal 2013
1839Trita Parsi: Irani dhe Israeli: Paqja eshte e mundshme.758,446
Foreign Policy
Iran
Middle East
global issues
government
peace
politics
TEDGlobal 2013
1831Malcolm Gladwell: Historia e padëgjuar e Davidit dhe Goliathit4,245,113
ancient world
entertainment
history
storytelling
war
TEDSalon NY2013
1830Kevin Breel: Rrefimi i nje komiku ne depresion3,619,284
TEDx
depression
mental health
suicide
youth
TEDxKids@Ambleside
1829Onora O'Neill: Ajo që nuk e kuptojmë për besimin1,556,876
TEDx
global issues
government
philosophy
politics
TEDxHousesOfParliament
1827Stuart Firestein: Ne ndjekje te injorances1,898,921
curiosity
education
humor
mind
neuroscience
science
student
teaching
TED2013
1824Andras Forgacs: Lekure dhe mish pa vrare kafshe1,207,553
Bioethics
activism
agriculture
animals
conservation
environment
fashion
food
future
global issues
innovation
materials
medical research
molecular biology
science
social change
sustainability
synthetic biology
TEDGlobal 2013
1823Eric Berlow and Sean Gourley: Hartezimi i ideve qe vlejne per t'u perhapur.1,101,502
TED Fellows
algorithm
complexity
data
technology
TED2013
1821Apollo Robbins: Arti i hutimit.17,093,534
crime
entertainment
TEDGlobal 2013
1815Kelly McGonigal: Si të bëhesh mik me stresin16,426,168
body language
health
psychology
TEDGlobal 2013
1814Alexa Meade: Kanavaca ime është trupi juaj2,726,928
art
creativity
design
painting
photography
TEDGlobal 2013
1812May El- Khalil: Te besh paqe eshte nje maratone5,212,086
culture
global issues
sports
violence
war
TEDGlobal 2013
1810Russell Foster: Përse flemë?6,879,721
biology
brain
cognitive science
consciousness
health
memory
mental health
mind
neuroscience
science
TEDGlobal 2013
1809Shigeru Ban: Streha emergjence te krijuara nga letra.1,630,318
TEDx
architecture
disaster relief
materials
natural disaster
TEDxTokyo
1806Jinsop Lee: Dizenjim per pese senset1,536,382
Senses
creativity
design
sight
smell
TED2013
1803Suzanne Talhouk: Kush thotë që të flasim arabisht nuk na bën "cool'?1,297,288
TEDx
culture
education
language
poetry
politics
TEDxBeirut
1802Si munden garat e Formula 1 te ndihmojne...foshnjet?806,693
TEDx
cars
children
data
health
medicine
sports
technology
TEDxNijmegen
1800Eleanor Longden: Zerat ne koken time4,326,166
health
health care
mental health
TED2013
1798Bastian Schaefer: Nje avion i madh i printuar ne 3D?1,121,830
design
flight
industrial design
transportation
TEDGlobal 2013
1797Tania Luna: Kur nje cent me beri te ndjehem si milionere1,706,958
culture
money
TED@New York
1796Roberto D'Angelo + Francesca Fedeli: Një mësim i jetës nga sëmundja e bebes sonë.1,159,859
children
health care
parenting
TEDGlobal 2013
1795Paul Kemp-Robertson: Bitcoin. Djersa. Tide. Takohuni me te ardhmen e monedhes se branduar.1,200,428
advertising
business
marketing
money
TEDGlobal 2013
1794John Searle: Gjendja jonë e përbashkët-- vetëdija1,376,528
Senses
TEDx
behavioral economics
biology
brain
cognitive science
consciousness
humanity
identity
intelligence
mind
neuroscience
philosophy
psychology
religion
robots
science
self
TEDxCERN
1792Tom Thum: Orkestra në gojën time12,274,012
TEDx
creativity
live music
music
TEDxSydney
1791Chrystia Freeland: Rritja e super-pasanikëve të rinj botërorë1,979,745
business
economics
global issues
inequality
money
TEDGlobal 2013
1789Pico Iyer: Ku eshte shtepia?3,135,466
culture
happiness
travel
world cultures
writing
TEDGlobal 2013
1785Michael Green: Perse duhet te ndertojme gradacela prej druri1,261,855
architecture
design
materials
TED2013
1784Charmian Gooch: Takohu me lojtaret e fshtehte te korrupsionit nderkombetar1,620,330
business
corruption
energy
global issues
TEDGlobal 2013
1781Jinha Lee: Zgjatu drejt kompjuterit dhe merr nje piksel1,818,834
TED Fellows
computers
design
interface design
technology
virtual reality
TED2013
1774Peter Attia: Po sikur ta kemi gabim rreth diabetit?2,626,395
health
health care
medical research
medicine
obesity
public health
TEDMED 2013
1773Margaret Heffernan: Rreziqet e "verbimit të dëshirueshëm"1,613,803
TEDx
corruption
culture
global issues
women in business
TEDxDanubia
1772Lesley Hazleton: Dyshimi si pjese thelbesore e besimit1,445,430
Islam
culture
faith
global issues
peace
religion
TEDGlobal 2013
1770Juliana Rotich: Njihuni me BRCK, Aksesi Internetit i ndertuar per Afriken641,990
Africa
TED Fellows
business
technology
TEDGlobal 2013
1767Mana al-Sharif: Nje grua Saudite qe guxoi te ngiste makinen.1,566,027
Islam
Middle East
cars
culture
feminism
global issues
women
TEDGlobal 2013
1765George Papandreou: Imagjinoni një Europë demokratike pa kufij.764,457
Europe
democracy
economics
global issues
politics
TEDGlobal 2013
1763Camille Seaman: Fotografi nga nje ndjekese stuhish1,674,302
TED Fellows
entertainment
nature
photography
weather
TED2013
1762Rodney Brooks: Pse do te mbeshtetemi tek robotet1,383,479
robots
work
TED2013
1761Al Vernacchio: Seksit i nevojitet nje metafore e re. Ja njera…1,948,225
culture
food
sex
TED2012
1760Martin Villeneuve: Si realizova një film të pamundur962,701
creativity
economics
entertainment
film
TED2013
1759Andrew McAfee: Si do ngjajne punet e se ardhmes?2,310,229
economics
robots
work
TED2013
1755Lisa Bu: Si librat ta hapin mendjen.3,617,628
creativity
culture
entertainment
library
literature
TED2013
1754Alex Laskey: Si shkenca morale mund të reduktoje faturën tuaj te energjisë.1,123,047
behavioral economics
energy
psychology
TED2013
1753Jackson Katz: Dhuna kundrejt gruas-- eshte nje ceshtje e burrave1,866,072
TEDx
feminism
men
violence
women
yesallwomen
TEDxFiDiWomen
1751Hendrik Poinar: Riktheni mamuthin puplor!1,001,160
TEDx
animals
anthropology
deextinction
evolution
TEDxDeExtinction
1750Ji-Hae Park: Violina dhe nata ime e erret e shpirtit.3,034,540
creativity
entertainment
live music
music
performance
TED2013
1747Phil Hansen: Perqafo dridhjen2,255,561
art
disability
personal growth
TED2013
1745Sergey Brin: Pse Google Glass?2,061,607
TED Brain Trust
culture
design
interface design
technology
TED2013
1744Judy MacDonald Johnston: Pergatituni per nje fundjete te mire.1,514,815
aging
culture
death
humanity
life
TED2013
1739Bill Gates: Mësuesit kanë nevojë për një vlerësim të vërtetë2,552,068
TED Brain Trust
culture
education
global issues
teaching
TED Talks Education
1738Ken Robinson: Si t'i shmangemi Luginës së Vdekjes së Edukimit?7,314,970
culture
education
student
teaching
testing
TED Talks Education
1737Malcolm London: “ Gjimnazi, nje terren ushtrimor"1,274,825
education
poetry
TED Talks Education
1736ShaoLan Hsueh: Mëso të lexosh gjuhën kineze... me lehtësi!3,374,441
china
education
language
TED2013
1734Pearl Arredondo: Historia ime, nga vajza e një gangsteri në një mësuese shembullore.1,093,971
children
education
teaching
TED Talks Education
1733Angela Lee Duckworth: Celesi i suksesit? Te kesh kuraje14,050,377
business
education
psychology
success
TED Talks Education
1731Ramsey Musallam: 3 rregulla qe nxisin te mesosh2,779,966
chemistry
creativity
curiosity
education
science
social change
student
teaching
technology
TED Talks Education
1730Juan Enriquez: Jeta jote online, e përhershme si tatuazh1,632,064
TED Brain Trust
culture
security
social media
technology
TED2013
1729Sebastião Salgado: Drama e heshtur e fotografisë1,695,597
Brazil
activism
environment
global issues
photography
TED2013
1728Rita Pierson: Çdo fëmijë ka nevojë për mbështetje8,424,454
children
education
motivation
teaching
TED Talks Education
1726Nilofer Merchant: Ke nje takim? Bej nje shetitje.2,948,813
business
communication
health
TED2013
1725David Pogue: 10 keshillat qe do t'ju kursejne kohe ne perdorimin e teknologjise4,948,890
culture
technology
TED2013
1724Jennifer Healey: Nëse makinat do të flisnin, mund të shmangeshin aksidentet.854,506
cars
technology
TED@Intel
1723Michael Stevens: How much does a video weigh? No Transcript787,807
Internet
TED-Ed
computers
education
humor
physics
science
technology
TED-Ed
1720Celesi i rritjes? Te bejme gare se bashku me makinat.1,241,948
business
economics
technology
work
TED2013
1719Robert Gordon: Vdekja e inovacionit, fundi i rritjes ekonomike.1,129,879
economics
global issues
innovation
technology
TED2013
1717Andres Lozano: Parkinson, depresion dhe celesi qe mund ti fike ata.1,356,255
TEDx
brain
depression
health care
mental health
neuroscience
TEDxCaltech
1713Rose George: Le te flasim mbi jashteqitjen. Seriozisht.1,675,132
big problems
global issues
health
sanitation
smell
water
TED2013
1709Keller Rinaudo: Nje mini robot -- mundesuar nepermjet telefonit tuaj.1,138,547
robots
technology
TED2013
1705Katherine Kuchenbecker: The technology of touch No Transcript647,838
TEDYouth
engineering
technology
TEDYouth 2012
1704Sanjay Dastoor: Nje tryeze rreshkitese, me dicka plus1,741,235
technology
transportation
TED2013
1703Kees Moeliker: Si ma ndryshoi jeten nje rose e ngordhur.1,332,704
biology
birds
environment
humor
science
sex
TED2013
1702Lawrence Lessig: Ne, Njerezit dhe Republika qe duhet te rivendosim1,473,146
corruption
democracy
global issues
government
law
politics
TED2013
1701Neuroshkence, teoria e lojës, majmunët1,434,671
TEDx
behavioral economics
choice
economics
monkeys
neuroscience
TEDxCaltech
1700Mark Shaw: Nje demonstrim shume i thate1,591,484
demo
invention
nanoscale
technology
water
TED2013
1699Richard Turere: Shpikja ime qe vendosi paqen me luanët.2,170,316
agriculture
biodiversity
technology
TED2013
1694Hyeonseo Lee: Arratisja nga Korea e Veriut10,970,069
Asia
culture
family
global issues
politics
TED2013
1692Catarina Mota: Luaj me materiale inteligjente1,083,808
TED Fellows
creativity
design
technology
TEDGlobal 2012
1678Sugata Mitra: Nderto nje Shkolle ne Re3,037,089
TED Prize
code
education
technology
TED2013
1677Bruno Maisonnier: Kerceni, robote te vegjel!1,223,681
TEDx
robots
TEDxConcorde
1672Kakenya Ntaiya: Nje vajze qe kerkoi shkollen2,519,773
Africa
TEDx
activism
education
feminism
global development
women
yesallwomen
TEDxMidAtlantic
1666Shabana Basij-Rasikh: Guxoni për të arsimuar vajzat Afgane986,905
TEDx
education
feminism
global issues
women
yesallwomen
TEDxWomen 2012
1664Edi Rama: Rikthe qytetin tend ne saje te ngjyres607,572
Europe
TEDx
art
cities
community
global issues
government
politics
urban planning
TEDxThessaloniki
1662Kid President: I think we all need a pep talk No Transcript870,935
children
comedy
humor
SoulPancake
1661Lee Cronin: Printo ilacin tend1,011,087
biology
biotech
chemistry
engineering
future
health care
innovation
invention
medical research
medicine
molecular biology
pharmaceuticals
product design
science
software
synthetic biology
technology
TEDGlobal 2012
1654Leslie Morgan Steiner: Pse viktimat e dhunës familjare nuk largohen4,319,914
culture
global issues
love
relationships
violence
women
yesallwomen
TEDxRainier
1651Janine di Giovanni: Cfare pashe ne lufte986,394
TEDx
global issues
journalism
war
TEDxWomen 2012
1647Cameron Russell: Paraqitja nuk eshte gjithcka.Me besoni,une jam modele.22,273,004
TEDx
beauty
culture
fashion
photography
TEDxMidAtlantic
1646Angela Patton: Nje ballo per baba-vajze... ne burg.853,111
TEDx
activism
children
dance
parenting
social change
women
youth
TEDxWomen 2012
1634Steven Addis: Lidhja baba-bije, nga nje foto c'do here1,450,909
children
parenting
photography
TED2012
1622Paolo Cardini: Harro 'shume gjera ne te njejten kohe", provo "cdo gje ne kohen e vet"2,444,699
culture
design
humor
product design
technology
TEDGlobal 2012
1611Ludwick Marishane: Nje dush pa uje1,634,635
Africa
business
entrepreneur
global development
innovation
invention
water
TED@Johannesburg
1608Jake Wood: Nje mision i ri per veteranet - ndihme e shpejte ne katastrofat natyrale510,442
TEDx
disaster relief
global issues
military
natural disaster
suicide
TEDxSanDiego
1603Hannah Brencher: Letra dashurie per te huajt2,014,002
communication
culture
TED@New York
1602Marco Tempest: Një magjistar kibernetik luan me letra si askush tjetër1,998,810
illusion
magic
technology
TEDGlobal 2012
1592Melissa Marshall: Më ndrico mendjen.2,225,230
collaboration
communication
engineering
presentation
science
speech
storytelling
teaching
TEDGlobal 2012
1581Ryan Merkley: Video në internet - me shënime, e ripunuar dhe kërcyese712,684
Internet
computers
interface design
online video
software
technology
web
TEDGlobal 2012
1578John Lloyd: An animated tour of the invisible No Transcript2,167,070
AI
DNA
TED-Ed
astronomy
chemistry
comedy
consciousness
cosmos
dark matter
energy
genetics
humor
nanoscale
philosophy
physics
science
sight
visualizations
TED-Ed
1569Amy Cuddy: Amy Cuddy: Gjuha e trupit mund të formësojë veten tuaj.47,362,577
body language
brain
business
psychology
self
success
TEDGlobal 2012
1561Jonathan Trent: Energji nga grupe të algave lundruese891,120
NASA
Natural resources
agriculture
alternative energy
biodiversity
biology
biotech
business
climate change
ecology
economics
energy
engineering
environment
industrial design
infrastructure
nature
oceans
plants
science
solar
solar energy
sustainability
technology
water
wind energy
TEDGlobal 2012
1560Scott Fraser: Përse dëshmitë okulare janë të gabuara1,104,829
TEDx
brain
cognitive science
crime
forensics
global issues
government
law
memory
mind
neuroscience
prison
psychology
science
sight
TEDxUSC
1543Hannah Fry: Is life really that complex? No Transcript624,748
TEDx
algorithm
anthropology
behavioral economics
biomimicry
complexity
crime
culture
decision-making
economics
life
math
physics
population
prediction
science
sociology
TEDxUCL
1542Scilla Elworthy: Të luftosh pa dhunë1,180,309
TEDx
activism
global issues
peace
terrorism
violence
war
TEDxExeter
1537Bahia Shehab: Nje mije here jo1,074,641
Egypt
Middle East
TED Fellows
art
protests
world cultures
TEDGlobal 2012
1533Margaret Heffernan: Guximi për tu mospajtuar3,410,641
business
leadership
women in business
TEDGlobal 2012
1528Giles Duley: When a reporter becomes the story No Transcript194,088
TEDx
culture
disability
journalism
personal growth
photography
storytelling
violence
war
TEDxObserver
1523Michael Anti: Mbrapa Firewall te madh Kinez1,500,952
Asia
china
global issues
journalism
social media
technology
TEDGlobal 2012
1519Michael Hansmeyer: Te ndërtosh forma të paimagjinueshme889,015
algorithm
architecture
biomimicry
design
math
science and art
software
TEDGlobal 2012
1518Malte Spitz: Kompania juaj telefonike po ju ruan1,654,967
Europe
data
technology
telecom
TEDGlobal 2012
1487Peter Norvig: Klasa me 100 000 studentë1,094,481
Internet
computers
education
global issues
TED2012
1482Marco Tempest: Ngritja dhe rënia elektrike e Nikola Teslas1,750,084
Internet
art
design
industrial design
invention
science
science and art
storytelling
technology
visualizations
TED2012
1477Sarah Parcak: Arkeologjia nga hapësira1,024,037
Africa
Egypt
NASA
TED Fellows
ancient world
anthropology
archaeology
collaboration
computers
exploration
geology
history
innovation
science
space
technology
TED2012
1471John Hodgman: Çfarë është dizajni?1,155,524
architecture
comedy
design
humor
TED2012
1470Damian Palin: Nxjerrja e mineraleve nga uji i detit968,948
TED Fellows
bacteria
biology
biotech
chemistry
environment
innovation
mining
molecular biology
oceans
science
sustainability
technology
water
TED2012
1469Terry Moore: pse eshte 'x' i panjohur?3,404,379
culture
history
language
math
TED2012
1467Juan Enriquez: A do te jene femijet tane qenie te ndryshme?1,929,913
Autism spectrum disorder
DNA
Planets
TED Brain Trust
TEDx
astronomy
biodiversity
biology
biotech
brain
culture
evolution
future
genetics
history
innovation
life
physiology
population
science
technology
TEDxSummit
1454Nathan Wolfe: C'ka mbetur per t'u eksploruar?897,422
DNA
Vaccines
bacteria
biodiversity
biology
disease
environment
exploration
genetics
medical research
microbiology
nanoscale
public health
science
virus
TED2012
1453Melissa Garren: The sea we've hardly seen No Transcript210,765
TEDx
bacteria
biodiversity
biology
biotech
climate change
disease
environment
health
innovation
microbes
microbiology
nanoscale
oceans
pollution
science
TEDxMonterey
1451JR: Nje vit nga fillimi i ndryshimit te botes 1,177,675
TED Prize
art
community
photography
public spaces
TED2012
1450Carl Schoonover: Si të shohim brenda trurit?914,441
TED Fellows
art
biology
biomimicry
biotech
brain
cognitive science
engineering
medical research
neuroscience
physiology
science
science and art
technology
TED2012
1448Jean-Baptiste Michel: Matematika e historise1,215,213
TED Fellows
algorithm
anthropology
collaboration
history
language
literature
math
science
TED2012
1447Tali Sharot: Njëanshmëria e optimizmit2,109,897
behavioral economics
brain
cognitive science
culture
decision-making
happiness
life
mind
neuroscience
personality
psychology
science
sociology
TED2012
1446José Bowen: Beethoven the businessman No Transcript135,359
TEDx
business
history
music
TEDxSMU
1444Renny Gleeson: 404, historia e "faqes qe nuk gjendet"1,681,028
marketing
technology
web
TED2012
1441JP Rangaswami: Informacioni është ushqim.673,708
data
philosophy
TED@SXSWi
1440Muzika dhe emocionet pergjate kohes.1,382,444
culture
entertainment
history
music
TED2012
1431Joe Smith: Si perdoret letra e duarve3,410,846
TEDx
entertainment
green
hack
humor
materials
simplicity
TEDxConcordiaUPortland
1430Nancy Lublin: Mesazhe që shpëtojnë jetë1,017,665
activism
bullying
culture
global issues
health
youth
TED2012
1428Jon Bergmann: Just how small is an atom? No Transcript4,101,819
TED-Ed
chemistry
education
nanoscale
physics
science
TED-Ed
1427Michael Norton: Si të blejmë lumturinë3,751,682
TEDx
business
community
consumerism
happiness
money
philanthropy
psychology
TEDxCambridge
1425Christina Warinner: Vëzhgimi i sëmundjeve të vjetra duke përdoruri ...shtresë665,481
TED Fellows
ancient world
anthropology
bacteria
biology
disease
evolution
food
genetics
health
history
innovation
medicine
paleontology
science
TED2012
1424Laura Carstensen: Të moshuarit janë më të lumtur1,267,611
TEDx
aging
culture
happiness
health
humanity
life
mental health
mind
personal growth
population
psychology
science
women
TEDxWomen 2011
1422Drew Curtis: Si e mundi një patentues1,080,038
business
entrepreneur
law
TED2012
1420Abigail Washburn: ndërtimi i madhëdhenjeve Amerikë - Kinë .. me qifteli999,223
Asia
TED Fellows
china
culture
entertainment
music
world cultures
TED2012
1417Frans de Waal: Sjellja morale tek kafshët3,834,153
TEDx
animals
community
monkeys
morality
science
TEDxPeachtree
1416Frank Warren: Gjysëm milioni sekrete3,119,044
community
creativity
design
memory
storytelling
TED2012
1415Carvens Lissaint: "Put the financial aid in the bag" No Transcript332,464
TED-Ed
TEDYouth
culture
education
entertainment
language
poetry
youth
TED-Ed
1413Lucy RcRae:Si mundet teknologjia ta transformojë trupin e njeriut?1,598,071
TED Fellows
architecture
design
smell
technology
TED2012
1411Jack Choi: Në Tavolinen virtuale të operacjonit991,712
education
health care
interface design
medical research
technology
TED2012
1409Sherry Turkle: Të lidhur, por të vetmuar?4,502,650
AI
communication
community
culture
sociology
technology
TED2012
1408Tierney Thys + Plankton Chronicles Project: The secret life of plankton No Transcript874,231
TED-Ed
oceans
TED-Ed
1407Rick Falkvinge: I am a pirate No Transcript203,571
Internet
TEDx
global issues
politics
technology
TEDxObserver
1406Daniel Schnitzer: Inventing is the easy part. Marketing takes work No Transcript278,571
TEDx
alternative energy
global issues
green
poverty
technology
TEDxPittsburgh
1405Marco Tempest: Një përrallë magjike ( me realitetin e shtuarë)1,412,098
art
design
entertainment
illusion
magic
technology
TED2012
1404Ayah Bdei: Ndërtimi i bloqeve që fike dhe ndize, alarmi dhe mësimi1,200,304
TED Fellows
code
creativity
education
technology
toy
TED2012
1403Leymah Gbowee: Te shpalosim inteligjencen, pasionin dhe madheshtin e vajzave1,165,860
global issues
peace
social change
women
TED2012
1400Jer Thorp: Make data more human No Transcript251,270
TEDx
data
design
media
news
TEDxVancouver
1398Billy Collins: Momente të jetës së përditshme, të ruajtura në kohë1,193,556
culture
entertainment
humor
poetry
TED2012
1397Taylor Wilson: Po, unë ndertova nje reaktor berthamor me fuzion3,323,717
alternative energy
chemistry
energy
future
innovation
invention
nuclear energy
physics
science
technology
youth
TED2012
1396Noel Bairey Merz: Rreziku kryesor për shëndetin e grave813,899
TEDx
activism
biology
disease
health
health care
heart health
illness
medical imaging
medical research
medicine
physiology
politics
public health
science
women
TEDxWomen 2011
1393Mark Raymond: Victims of the city No Transcript154,247
TEDx
architecture
cities
design
social change
sustainability
TEDxPortofSpain
1392Scott Summit: Beautiful artificial limbs No Transcript165,983
TEDx
beauty
design
industrial design
prosthetics
TEDxCambridge
1391Brené Brown: Në dëgjim të turpit9,258,281
brain
culture
psychology
self
TED2012
1390Rob Reid: 8 Miljard iPod2,648,835
business
comedy
entertainment
humor
music
TED2012
1389Jonathan Haidt: Feja, evolucioni, dhe ekstaza e vetëtranshendencës1,176,240
culture
evolution
religion
TED2012
1388Adam Savage: How simple ideas lead to scientific discoveries No Transcript2,539,300
Planets
TED-Ed
ancient world
creativity
curiosity
education
exploration
history
innovation
math
physics
science
simplicity
space
technology
TED-Ed
1387David Gallo: Deep ocean mysteries and wonders No Transcript582,306
TED-Ed
biology
deextinction
ecology
environment
exploration
oceans
science
submarine
TED-Ed
1386Chris Anderson (TED): Questions no one knows the answers to No Transcript12,350,397
Planets
String theory
TED-Ed
consciousness
cosmos
curiosity
dark matter
education
extraterrestrial life
math
mind
nanoscale
philosophy
physics
science
space
universe
TED-Ed
1385Greg Gage: The cockroach beatbox No Transcript738,219
TED Fellows
TED-Ed
biology
brain
humor
insects
life
nature
neuroscience
physiology
science
sound
technology
TED-Ed
1383Kelli Anderson: Design to challenge reality No Transcript330,188
TEDx
art
design
materials
TEDxPhoenix
1382Mankthi më i keq i një spikeri të TED3,023,374
entertainment
performance
performance art
TED2012
1381Jennifer Pahlka: Kodimi i një qeverie më të mirë847,178
activism
cities
government
technology
TED2012
1380James Hansen: Përse më duhet të flas hapur për ndryshimin e klimës1,313,786
big problems
climate change
environment
global issues
science
TED2012
1378Bryan Stevenson: Duhet të flasim për një padrejtësi4,972,257
crime
culture
global issues
inequality
law
race
TED2012
1377Susan Cain: Fuqia e introvertëve19,354,313
business
culture
psychology
TED2012
1376Vijay Kumar: Robotët që fluturojnë .. dhe bashkëveprojnë4,427,783
AI
drones
robots
technology
TED2012
1373Daniel Pauly: Zhvendosja e bazës së oqeanit234,335
animals
biodiversity
climate change
conservation
data
ecology
environment
fish
future
mission blue
oceans
pollution
population
prediction
science
Mission Blue Voyage
1371Kevin Allocca: Perse videot behen virale?2,281,542
TEDYouth
entertainment
online video
social media
TEDYouth 2011
1369Jeffrey Kluger: The sibling bond No Transcript605,047
TEDx
anthropology
brain
compassion
family
happiness
humanity
life
psychology
relationships
science
sociology
TEDxAsheville
1368Tan Le: Historia e emigrimit tim1,153,331
TEDx
family
immigration
storytelling
TEDxWomen 2011
1367Shlomo Benartzi: Te kursejme per te nesermen, neser1,461,182
behavioral economics
economics
money
psychology
TEDSalon NY2011
1366Shilo Shiv Suleman: Të përdorësh teknologjinë për ti mundësuar ëndërrimet.586,396
art
creativity
INK Conference
1364Neil MacGregor: 2600 vjet histori në një objekt1,031,736
archaeology
culture
global issues
history
world cultures
TEDGlobal 2011
1363Lucianne Walkowicz: Look up for a change No Transcript223,225
NASA
Planets
TED Fellows
TEDx
activism
environment
global issues
pollution
science
space
technology
universe
TEDxPhoenix
1361Paul Konelli: Humanitarianizmi dixhital361,256
TEDx
disaster relief
global issues
natural disaster
social media
technology
TEDxRC2
1360Simon Berrow: Si të shpëtosh një peshkqen per të cilin nuk di asgjë?493,865
TEDx
activism
animals
biology
climate change
conservation
ecology
environment
exploration
fish
genetics
oceans
science
TEDxDublin
1359Lucien Engelen: Ruaje shëndetin tënd297,329
TEDx
health
health care
medicine
public health
technology
TEDxMaastricht
1357Jenna McCarthy: Çfarë nuk dini për martesën4,636,177
TEDx
culture
humor
love
relationships
sex
TEDxAmericanRiviera
1355Drew Dudley: Lidershipi i përditshëm3,580,149
TEDx
community
life
motivation
TEDxToronto 2010
1354Keith Nolan: Deaf in the military No Transcript226,739
TEDx
disability
global issues
military
TEDxIslay
1353Erik Johansson: Fotografi e pamundur3,812,058
creativity
culture
photography
technology
TEDSalon London Fall 2011
1351Sheikha Al Mayassa: Globalizimi i vendorve, vendorizimi i globit692,291
Islam
Middle East
art
cities
culture
film
TEDWomen 2010
1350Stephen Coleman: Rreziqet morale të armëve jo-vdekjeprurëse.494,544
TEDx
corruption
culture
global issues
military
morality
technology
war
TEDxCanberra
1349Neil Burgess: Si të tregon truri se ku gjendesh1,275,273
algorithm
biology
biotech
brain
cognitive science
exploration
neuroscience
physiology
science
TEDSalon London Spring 2011
1348Aleph Molinari: Let's bridge the digital divide! No Transcript164,794
TEDx
education
global issues
poverty
technology
TEDxSanMigueldeAllende
1347Nancy Duarte: The secret structure of great talks No Transcript1,847,193
TEDx
communication
presentation
storytelling
TEDxEast
1344Shawn Achor: Sekreti i lumtur per te punuar me mire17,634,942
TEDx
brain
business
cognitive science
depression
happiness
health
innovation
mental health
mind
motivation
productivity
psychology
science
social change
sociology
work
TEDxBloomington
1343Bill Doyle: Shërimi i kancerit me fusha elektrike574,703
cancer
medical research
technology
TEDMED 2011
1340Bjarke Ingels: Hedonistic sustainability No Transcript524,139
TEDx
architecture
cities
design
sustainability
TEDxEast
1339Gazle Tzemach Lemmon: Grat ndërrmarrëse, shembull jo i pritshem577,916
TEDx
entrepreneur
global issues
poverty
women
women in business
TEDxWomen 2011
1337Brian Goldman: Mjekët bëjnë gabime. A mund të flasim për këtë?1,395,850
TEDx
communication
culture
medicine
public health
TEDxToronto 2010
1336Diana Nyad: Not ekstrem me kandilët e detit më të rrezikshëm në botë641,459
culture
extreme sports
fear
sports
success
TEDMED 2011
1331Scott Rickard: The beautiful math behind the world's ugliest music No Transcript3,987,103
TEDx
algorithm
collaboration
composing
entertainment
live music
math
music
science
science and art
TEDxMIA
1330Sheena Iyengar: Si ta bëjmë zgjedhjen më të thjeshtë2,447,155
business
choice
culture
decision-making
marketing
TEDSalon NY2011
1329Clay Shirky: Pse SOPA është ide e dëmshme1,290,253
business
creativity
media
politics
technology
TEDSalon NY2012
1328Mikko Hypponen: Tri llojet e sulmit në internet979,185
Internet
TEDx
crime
data
politics
technology
TEDxBrussels
1327Alain de Botton: Ateizem 2.02,331,545
atheism
culture
philosophy
religion
TEDGlobal 2011
1326Sonaar Luthra: Njihuni me Kanarinen e ujit375,423
TED Fellows
design
global development
technology
water
TEDGlobal 2011
1325Charles Hazlewood + British Paraorchestra: The debut of the British Paraorchestra No Transcript82,069
TEDx
disability
entertainment
global issues
live music
TEDxBrussels
1324Kirk Sorensen: Thorium, an alternative nuclear fuel No Transcript516,114
TEDx
alternative energy
nuclear energy
technology
TEDxYYC
1323Molrey këndon "Women of Hope" (Gratë shprese)321,561
TEDx
activism
live music
music
performance
poetry
women
TEDxWomen 2011
1321Jonas Gahr Store: Ne mbrojte te dialogut357,820
TEDx
culture
politics
TEDxRC2
1318Tyler Cowen: Be suspicious of simple stories No Transcript411,447
TEDx
business
culture
economics
storytelling
TEDxMidAtlantic
1317Michelle Borkin: Can astronomers help doctors? No Transcript178,625
TEDx
astronomy
collaboration
medical imaging
medical research
medicine
science
space
technology
visualizations
TEDxBoston 2011
1316Nate Garvis: Change our culture, change our world No Transcript151,914
TEDx
culture
politics
TEDxTC
1315Sebastian Wernicke: 1000 TED Biseda, 6 fjalë637,471
TEDx
statistics
visualizations
TEDxZurich 2011
1314Zhvendosja globale e pushtetit 1,015,414
Europe
Foreign Policy
TEDx
global issues
politics
world cultures
TEDxBrussels
1313Jane Fonda: Akti i tretë i jetës2,473,260
TEDx
aging
culture
health
personality
women
TEDxWomen 2011
1312A.J. Jacobs: Se si jeta e shëndetshme gati më mbyti 1,605,359
comedy
culture
entertainment
health
humor
self
TEDMED 2011
1310Daniel Goldstein: Lufta në mes vetes tënde të tashme dhe të ardhme2,254,316
behavioral economics
business
culture
decision-making
economics
finance
self
TEDSalon NY2011
1307Thomas Pogge: Medicine for the 99 percent No Transcript272,862
TEDx
economics
global issues
health
TEDxCanberra
1306Roger Doiron: My subversive (garden) plot No Transcript362,723
TEDx
culture
food
garden
global issues
sustainability
TEDxDirigo
1305Ramona Pierson: Një vend i papritur për shërim381,309
TEDx
aging
culture
education
health care
medicine
self
storytelling
TEDxDU 2011
1303Jepini një vlerë natyrës!664,827
business
economics
finance
global issues
green
TEDGlobal 2011
1301Monika Bulaj: Drita e fshehur e Afganistanit579,078
TED Fellows
art
design
global issues
journalism
photography
storytelling
TEDGlobal 2011
1300David Damberger: What happens when an NGO admits failure No Transcript286,805
TEDx
engineering
global development
global issues
TEDxYYC
1299Klaus Stadlmann: The world's smallest 3D printer No Transcript333,637
TEDx
design
engineering
industrial design
technology
TEDxVienna
1298Stefon Harris: Nuk ka gabime në bandë678,471
culture
entertainment
jazz
music
TEDSalon NY2011
1297Yoav Medan: Kirurgji me ultratinguj—shërim pa prerje723,565
biotech
engineering
future
health care
innovation
medical imaging
medical research
medicine
neuroscience
physics
science
sound
technology
TEDMED 2011
1296Cheryl Hayashi: Madhështia e fijes së merimangës796,635
MacArthur grant
biomechanics
biomimicry
biotech
engineering
industrial design
insects
materials
molecular biology
nature
physics
science
technology
web
TED2010
1295Luis von Ahn: Bashkëpunimi masive online1,526,791
Internet
TEDx
collaboration
computers
language
technology
wikipedia
TEDxCMU
1293Sarah Kay: How many lives can you live? No Transcript1,162,965
TEDx
entertainment
life
poetry
spoken word
TEDxEast
1292Leslie Dodson: Don't misrepresent Africa No Transcript138,613
Africa
TEDx
journalism
media
poverty
TEDxBoulder 2011
1289Annie Murphy Paul: Cfare mesojme para se te lindim2,014,836
brain
children
culture
education
evolution
food
mental health
neuroscience
pregnancy
science
writing
TEDGlobal 2011
1288Karen Tse: Si mund te ndalojme torturen.547,808
global issues
law
politics
prison
war
TEDGlobal 2011
1287Kathryn Schulz: Mos u pendo për pendime1,912,588
culture
decision-making
failure
TEDSalon NY2011
1286Damon Horowitz: Filozofia në Burg1,233,022
crime
culture
education
global issues
philosophy
prison
TED2011
1285Amy Purdy: Të jetosh përtej limiteve1,812,107
TEDx
entertainment
happiness
illness
personal growth
prosthetics
TEDxOrangeCoast
1283Louie Schwartzberg: Natyra. Bukuria. Mirënjohja.3,832,214
TEDx
biodiversity
biology
compassion
culture
photography
TEDxSF
1282Joe Sabia: Teknologjia e rrefim-tregimeve1,178,335
creativity
design
entertainment
storytelling
technology
Full Spectrum Auditions
1281Péter Fankhauser:Takojeni Rezeron, vallëzuesin robot - top574,815
creativity
design
engineering
robots
technology
TEDGlobal 2011
1280Si të mbrojmë Tokën nga asteroidët2,103,638
NASA
TEDx
astronomy
dinosaurs
science
space
technology
TEDxBoulder 2011
1279Natalie Warne: Being young and making an impact No Transcript696,274
TEDx
activism
children
community
culture
global issues
war
youth
TEDxTeen
1278Gabe Zichermann: How games make kids smarter No Transcript465,813
TEDx
design
education
gaming
play
TEDxKids@Brussels
1276Robin Ince: Shkenca kundrejt mrekullisë?699,050
comedy
entertainment
humor
philosophy
science
science and art
time
TEDGlobal 2011
1274Eksperimente që hedhin dritë mbi zjatjen e jetëgjatësisë908,604
DNA
aging
biotech
genetics
innovation
medical research
medicine
molecular biology
science
synthetic biology
technology
TEDGlobal 2011
1272Thomas Suarez: Një krijues i app vetëm 12 vjec7,696,091
TEDx
code
education
entertainment
technology
youth
TEDxManhattanBeach
1271Yves Rossy: Fluturo me Njeriun Avion8,056,550
adventure
design
flight
technology
TEDGlobal 2011
1270Nga ngjizja tek lindja -- në imazhe6,285,337
biotech
design
medical imaging
medical research
physiology
pregnancy
science
science and art
visualizations
INK Conference
1269Pervoja e perbashket e absurditetit2,836,052
TEDx
comedy
community
culture
entertainment
humor
TEDxBloomington
1268Roger McNamee: 6 ways to save the internet No Transcript309,243
Internet
TEDx
business
future
investment
technology
TEDxSantaCruz
1267Allan Jones: Harta e trurit1,093,235
DNA
biotech
brain
cognitive science
disease
genetics
medical imaging
medical research
mental health
molecular biology
neuroscience
physiology
science
technology
visualizations
TEDGlobal 2011
1265Aparna Rai: Arti i teknologjise se larte (me sens humori)814,892
TED Fellows
art
creativity
humor
technology
TEDGlobal 2011
1263Sandra Fisher-Martins: The right to understand No Transcript321,697
TEDx
culture
design
language
law
simplicity
TEDxO'Porto
1262Marco Tempest: Realiteti i të shtuarit, magjia e teknologjis1,067,262
entertainment
magic
technology
TEDGlobal 2011
1260Anna Mracek Dietrich: Nje aeroplane qe mund te drejtohet938,543
cars
design
flight
invention
transportation
TEDGlobal 2011
1259Paul Zak: Besimi, moraliteti -- dhe oksitocina1,582,342
behavioral economics
biology
brain
chemistry
cognitive science
culture
empathy
happiness
medicine
mind
molecular biology
morality
neuroscience
psychology
science
sociology
TEDGlobal 2011
1258Hasan Elahi: FBI, ja ku jam!838,254
art
data
security
war
web
TEDGlobal 2011
1257Beatrice Coron: Histori të prera nga letra951,513
art
creativity
storytelling
TED2011
1255Malcolm Gladwell: Tregimi i çuditshem i Norden per vendin e makinerise se bombave1,227,105
drones
invention
war
TEDGlobal 2011
1254Iain McGilchrist: The divided brain No Transcript669,849
brain
culture
neuroscience
science
RSA Animate
1253Richard Wilkinson: Si e dëmton shoqërinë pabarazia ekonomike2,681,945
culture
data
global issues
inequality
money
social change
visualizations
TEDGlobal 2011
1252Nathalie Miebach: Arti i berë nga fortunat746,587
TED Fellows
art
data
visualizations
weather
TEDGlobal 2011
1250Guy-Philippe Goldstein: Si sulmet kompjuterike kërcënojnë paqen e botës reale 488,977
TEDx
computers
global issues
politics
security
technology
terrorism
war
TEDxParis 2010
1249Justin Hall-Tipping: Çlirimi i energjisë nga rrjeti elektrik1,063,288
energy
entrepreneur
environment
science
technology
TEDGlobal 2011
1246Pamela Meyer: Si te identifikosh nje genjeshtar18,414,997
culture
psychology
science
society
TEDGlobal 2011
1245Michael Nielsen: Open science now! No Transcript159,008
Internet
TEDx
collaboration
crowdsourcing
data
open-source
science
technology
TEDxWaterloo
1244Ian Richie: Dita kur refuzova Tim Berners-Lee-në594,087
business
history
technology
web
TEDGlobal 2011
1243Richard Seymour: Si ndjehet bukuria987,158
Senses
art
beauty
design
happiness
TEDSalon London Spring 2011
1242Paul Lewis: How mobile phones helped solve two murders No Transcript206,489
TEDx
cities
collaboration
culture
global issues
journalism
social media
TEDxThessaloniki
1241Alison Gopnik: Cfare mendojne bebet?3,164,690
brain
children
culture
education
psychology
TEDGlobal 2011
1240Besimi brënda një orkestre518,527
collaboration
conducting
culture
entertainment
music
TEDGlobal 2011
1239Mike Biddle: Ne mund te riciklojme plastiken1,029,598
business
global issues
green
plastic
technology
TEDGlobal 2011
1238Graham Hill: Më pak gjëera, me shumë lumturi4,008,859
consumerism
culture
design
happiness
media
simplicity
TED2011
1237Christoph Adami: Të gjesh jetë atje ku nuk e imagjinojmë605,140
TEDx
bacteria
biology
evolution
life
science
TEDxUIUC
1235Danielle de Niese: Një arie flirtuese816,303
creativity
entertainment
sex
theater
TEDGlobal 2011
1234Ben Goldacre: Në luftë kundër shkencës së ligë2,316,317
data
health care
illness
illusion
medicine
pharmaceuticals
science
TEDGlobal 2011
1233Jarreth Merz: Filmim i demokracisë në Gana405,483
Africa
democracy
entertainment
film
global issues
politics
TEDGlobal 2011
1232Geoff Mulgan: Një prezantim i shkurtër i shkollës Studio692,557
creativity
culture
design
education
work
TEDGlobal 2011
1231Abraham Verghese: Prekja e një mjeku1,484,216
communication
culture
health
health care
medicine
science
TEDGlobal 2011
1229Elizabeth Murchinson: Duke luftuar nje kancer ngjites494,586
animals
biology
cancer
science
TEDGlobal 2011
1228Amy Lockwood: Shitja e kondomëve në Kongo856,762
Africa
business
global issues
marketing
philanthropy
TEDGlobal 2011
1227Çka kemi mësuar prej 5 milionë librave1,857,119
Google
TEDx
data
design
library
technology
visualizations
writing
TEDxBoston 2011
1226Niall Ferguson: Gjashte mekanizmat vrasës të prosperitetit.1,607,804
business
culture
economics
global issues
TEDGlobal 2011
1225Sasha Dichter: The Generosity Experiment No Transcript298,402
business
global issues
philanthropy
NextGen:Charity
1223Mirëseerdhët në revolucionin gjenetik878,939
Bioethics
DNA
TEDx
biotech
health care
science
technology
TEDxBoston 2011
1222Kate Hartman: Arti i komunikimit qe vishet896,426
art
communication
culture
glacier
TED2011
1221Misha Glenny: Punëso hakerat!1,303,053
Internet
computers
crime
global issues
technology
TEDGlobal 2011
1219Raghava LL: Dridhe tregimin tend959,016
books
creativity
design
entertainment
storytelling
technology
TEDGlobal 2011
1217Edward Tenner: Pasojat e padëshiruara800,938
culture
design
history
invention
technology
TED2011
1216Joan Halifax: Dhembshuria dhe kuptimi i vërtetë i ndjeshmërisë1,546,545
Buddhism
compassion
culture
death
global issues
TEDWomen 2010
1215Mund të ndërtojmë objekte që ndertojnë vetveten?1,008,152
TED Fellows
design
technology
TED2011
1214Julia Bacha: Kushtoni vëmendje veprimeve të padhunshme769,689
communication
compassion
entertainment
film
peace
violence
war
TEDGlobal 2011
1213Svante Paabo: Të dhëna prej ADN-së së neandertalit brenda nesh1,427,729
DNA
biology
evolution
science
TEDGlobal 2011
1212Dan Ariely: Kujdes prej konflikteve të interesit1,120,897
cognitive science
economics
medical research
science
technology
TED2011
1211Marco Tempest: Magjia e të vërtetës dhe genjeshtrës (dhe iPod-et)5,510,896
art
design
entertainment
illusion
magic
music
technology
TEDGlobal 2011
1210Luciane Walkowicz: Te zbulosh planete rreth yjeve te tjere1,102,484
TED Fellows
exploration
science
technology
universe
TEDGlobal 2011
1209Jeremu Gilley: Nje dite e paqes859,997
activism
collaboration
global issues
peace
war
TEDGlobal 2011
1207Alex Steffen: E ardhmja e ndashme e qyteteve1,004,334
architecture
cities
collaboration
design
energy
environment
green
infrastructure
technology
TEDGlobal 2011
1206Philip Zimbardo: Zhdukja e djemve?2,265,657
culture
education
feminism
gaming
gender
sex
TED2011
1204Jessica Green: A jeni duke i filtruar mikrrobet e gabuara?567,824
TED Fellows
health
microbiology
science
TEDGlobal 2011
1203Mark Pagel: Si gjuha ka transformuar njerezimin1,501,120
biology
communication
culture
evolution
language
science
TEDGlobal 2011
1202Harald Haas: Transmetimi te dhenave me vale nga cdo llampe ndricimi2,560,766
Internet
cities
invention
technology
TEDGlobal 2011
1201Adam Ostrow: Pasi te rinovosh statusin final1,175,176
consciousness
culture
self
social change
social media
technology
TEDGlobal 2011
1200Julian Treasure: 5 menyra per te degjuar me mire6,144,790
culture
relationships
social change
sound
TEDGlobal 2011
1199Josette Sheeran: T’i japim fund urisë tani854,451
culture
economics
food
global issues
peace
politics
war
TEDGlobal 2011
1198Paul bloom: Origjina e kenaqesise1,996,666
happiness
philosophy
psychology
science
TEDGlobal 2011
1197Geoffrey West: Matematika e habitshme e qyteteve dhe korporatave1,471,441
biology
business
cities
complexity
infrastructure
math
science
TEDGlobal 2011
1195Një robot i cili fluturon si një zog6,388,843
animals
biomechanics
biomimicry
design
robots
technology
TEDGlobal 2011
1194Kevin Slavin: Si i japin formë botës sonë algoritmet3,785,804
complexity
computers
social change
technology
TEDGlobal 2011
1193Thandie Newton. Te perqafosh diiversitetin, te perqafosh veten.2,630,297
culture
entertainment
film
psychology
self
TEDGlobal 2011
1192Mikko Hypponen: Luftë viruseve, në mbrojtje të rrjetit1,703,500
Internet
TEDx
computers
crime
global issues
technology
virus
TEDGlobal 2011
1191Nadia Al-Sakkaf: Shikoni Jemenin permes syve te mi519,183
communication
global issues
journalism
politics
war
women
TEDGlobal 2011
1190Tim Harford: Prova, gabime dhe kompleksi i Zotit1,810,501
business
creativity
culture
society
TEDGlobal 2011
1187Nina Tandon: Te kujdesesh për inxhinjerin indore498,406
TED Fellows
biology
biomimicry
biotech
science
TED2011
1183Provo diçka të re për 30 ditë9,649,827
culture
success
TED2011
1182Te ndertosh nje park ne qiell.734,270
activism
architecture
cities
culture
public spaces
TED2011
1178Në të qenit i çmendur mjaftueshëm1,702,127
brain
depression
entertainment
mental health
performance
Full Spectrum Auditions
1177Honor Harger: Historia e universit në tinguj938,864
art
astronomy
design
entertainment
physics
sound
technology
TEDSalon London Spring 2011
1176Jok Church: Rrethi i Kujdesit753,612
culture
education
love
storytelling
TED2007
1175Daniel Tammet: Mënyra të ndryshme të njohurisë1,909,804
brain
culture
TED2011
1173Maya Beiser dhe violinçeli i saj945,716
design
entertainment
live music
music
technology
TED2011
1172Ky eshte Ritmi Jazz804,648
design
entertainment
live music
music
technology
Full Spectrum Auditions
1171Camille Seaman: Fotografitë shqetësuese të akullit polarë1,025,702
TED Fellows
art
glacier
global issues
photography
TED2011
1167JD Schramm:Thyerja e qetesise per te mbijetuarit nga vetevrasja1,704,552
communication
culture
depression
mental health
storytelling
suicide
TEDActive 2011
1165Paul Romer: Qyteti i pare me qira?466,950
business
cities
culture
design
global issues
politics
TED2011
1162Damon Horowitz bën thirrje për një "sistem operativ për moralin"709,442
TEDx
culture
philosophy
technology
TEDxSiliconValley
1161Xhessi Arrington: Veshja pa te reja1,263,275
consumerism
creativity
culture
design
fashion
TEDActive 2011
1159Stefan Sagmeister: 7 rregulla për më shumë lumturi1,737,096
TED Brain Trust
art
design
film
happiness
motivation
TED@Cannes
1158Dennis Hong: Ndërtimin e një makine për njerëzit e verbër726,470
Senses
design
sight
technology
transportation
TED2011
1157Malcolm McLaren: Authentic creativity vs. karaoke culture No Transcript253,266
creativity
culture
entertainment
Handheld Learning
1155Mustafa Akyol: Besimi kundrejtë Islamit tradicjonalë1,154,959
Egypt
Islam
TEDx
culture
democracy
religion
TEDxWarwick
1151Improv Everywhere: Gotta share! No Transcript363,924
entertainment
social media
Gel Conference
1150Terry Moore: Si ti lidhni kepucet tuaja6,502,119
culture
demo
entertainment
TED2005
1148Elliot Krane: Misteri i dhembjes kronike1,845,012
Senses
brain
health
health care
pain
science
TED2011
1145Leonard Susskind: Shoku im Richard Feynman904,640
TEDx
culture
history
physics
science
storytelling
TEDxCaltech
1144Amit Sood: Ndërtimi i muzeut të muzeve në web636,212
art
design
technology
TED2011
1143Ron Gutman: Fuqia e fshehur e buzëqeshjes4,859,771
body language
culture
happiness
science
society
TED2011
1140Louie Schwartzberg: Bukuria e fshehur e pjalmimit1,983,900
beauty
bees
botany
evolution
film
garden
insects
life
nature
plants
science
TED2011
1138Krijo veshjen tende1,341,051
TED Fellows
bacteria
biology
biotech
creativity
design
fashion
materials
technology
TED2011
1137Carlo Ratti: Arkitekturë që percepton e përgjigjet676,176
cities
design
entertainment
technology
TED2011
1136Shërimi i plagëve të 11 Shtatorit: Nënat që gjetën faljen, miqësinë877,568
culture
global issues
parenting
politics
terrorism
TEDWomen 2010
1134Mike Matas: Një gjeneratë e re e librave digjital1,534,332
demo
design
entertainment
software
technology
TED2011
1133Angela Belcher: Përdorimi i natyrës për të rritur bateritë889,049
DNA
TEDx
alternative energy
biology
evolution
genetics
nature
science
virus
TEDxCaltech
1132Bruce Schneier: Mirazhi i sigurisë778,668
TEDx
culture
global issues
security
technology
terrorism
TEDxPSU
1130Ric Elias: 3 Gjëra që i mësova teksa aeroplani im rrëzohej6,947,623
business
storytelling
transportation
TED2011
1127John Hunter flet në lidhje me Lojën e Paqes Botërore1,451,178
design
education
gaming
global issues
government
peace
politics
war
TED2011
1126Kathryn Schulz: Të jesh gabim4,179,098
culture
failure
TED2011
1125Sam RIchards: Një eksperiment radikal ne ndjeshmeri1,586,468
TEDx
culture
empathy
global issues
iraq
politics
society
sociology
war
TEDxPSU
1122Marcin Jakubowski: Burime të hapura projektesh për qytetërimin1,534,501
TED Fellows
culture
open-source
technology
TED2011
1121Roger Ebert: Rilindja e zërit tim1,139,362
community
culture
speech
TED2011
1119Dave Meslin: Kundërhelmi ndaj apatisë1,697,810
TEDx
collaboration
community
culture
education
global issues
politics
TEDxToronto 2010
1117Jackson Browne: Nje kenge e frymezuar nga oqeanet671,991
TED Prize
TEDx
entertainment
music
oceans
TEDxGreatPacificGarbagePatch
1116Caroline Casey: Të shikosh përtej limiteve2,111,527
activism
business
culture
TEDWomen 2010
1112Stanley McChrystal: Dëgjo, mëso ... pastaj udhëheq2,637,316
culture
global issues
iraq
leadership
peace
war
TED2011
1111AnnaMaria Thomas: Duartë në shkencën qarkore886,055
education
science
technology
toy
TED2011
1109Sebastian Thrun: Makina pa shofer e Google.2,576,197
business
robots
science
technology
transportation
TED2011
1106Patricia Ryan: Mos insisto ne anglisht!1,764,525
TEDx
culture
global issues
language
TEDxDubai
1104Eytho Bender demostron egzoskeletin e njeriut1,386,101
design
disability
exoskeleton
science
technology
TED2011
1100Nëse do të kisha një vajzë11,194,331
entertainment
performance
poetry
storytelling
TED2011
1096Mark Bezos: Një mësim jetësor nga një zjarrfikës vullnetar2,465,278
community
compassion
culture
TED2011
1091Eli Pariser: Kujdes nga "flluska filtrash" online4,283,727
culture
global issues
journalism
politics
technology
TED2011
1090Selman Khan: Le t'i përdorim videot për ta përmirësuar edukimin4,824,289
culture
education
global issues
online video
teaching
TED2011
1088Antoni Atala: Të printosh një veshkë njerëzore2,851,839
Surgery
health care
invention
medical research
prosthetics
TED2011
1087Bill Gates: Bugjeti shtetror po dëmton shkollat në Amerikë1,932,064
TED Brain Trust
aging
education
money
politics
youth
TED2011
1086Wael Ghonim: Mbi revolucionin Egjiptian946,943
Egypt
democracy
global issues
politics
protests
social change
TED2011
1085Dëshira e JR për Çmimin TED: Përdor artin për ta transformuar botën2,719,695
TED Prize
activism
art
community
photography
TED2011
1084Wadah Khanfar: Një moment historik në botën Arabe946,002
Egypt
Middle East
global issues
iraq
media
politics
protests
technology
TED2011
1078Madeleine Albright: Rreth të qenit grua dhe diplomate758,212
Foreign Policy
business
iraq
TEDWomen 2010
1077E ardhmja e biznesit eshte kompanite 'rrjete'726,668
business
technology
TED@MotorCity
1075Patricia Kuhl: Linguistika gjeniale e foshnjeve2,758,833
TEDx
brain
children
language
science
technology
TEDxRainier
1072Michael Pawlyn: Gjenialiteti i natyres i përdorur në arkitekturë.1,813,470
architecture
biomimicry
design
science and art
sustainability
TEDSalon London 2010
1069Nigel March: Si te rregullojme ekuilibrin pune-jete4,058,317
TEDx
business
culture
life
motivation
work
work-life balance
TEDxSydney
1068Suheir Hammad: Poezi lufte, paqeje, femrash dhe pushteti658,001
culture
global issues
performance
poetry
war
women
TEDWomen 2010
1066Johanna Blakley: Mediat sociale dhe fundi i gjinisë1,331,705
advertising
culture
entertainment
media
social media
TEDWomen 2010
1065Dale Dougherty: Ne jemi krijues751,756
cities
collaboration
computers
curiosity
design
drones
hack
innovation
media
technology
TED@MotorCity
1059Martin Jacques: Ta kuptojmë zhvillimin e Kinës2,618,330
Asia
business
china
culture
economics
global issues
TEDSalon London 2010
1050Amber Case: Tani jemi të gjithë cyborg (organizma hibrid natyror-artificial)1,573,358
anthropology
computers
culture
cyborg
future
technology
TEDWomen 2010
1049Jody Williams: Një vizion realist për paqen në botë724,523
activism
global issues
humanity
nuclear weapons
peace
TEDWomen 2010
1044Arianna Huffington: Si te kesh sukses? Fle me shume4,593,415
business
culture
entertainment
productivity
TEDWomen 2010
1043Barry Schwartz: Te perdorim zgjuarsine praktike994,908
culture
global issues
happiness
philosophy
self
TEDSalon NY2011
1042Brene Brown: Fuqia e cënueshmërisë34,615,407
TEDx
communication
culture
depression
fear
mental health
psychology
self
social change
TEDxHouston
1040Sheryl Sandberg: Pse kemi kaq pak gra lidere8,196,035
business
education
feminism
goal-setting
leadership
technology
women
women in business
TEDWomen 2010
1038Ken Robinson: Changing education paradigms No Transcript1,954,135
TED Brain Trust
business
children
disease
economics
education
history
medicine
money
psychology
RSA Animate
1033Hanna Rosin: Të dhëna të reja mbi ngritjen e femrave899,327
culture
economics
education
feminism
global issues
women
TEDWomen 2010
1032Kiran Bedi: Udhëheqëse e policisë që sjell ndryshim954,606
crime
culture
education
global issues
india
politics
social change
TEDWomen 2010
1020Arthur Potts Sawson: Një vizjonë për restaurante të qendrueshme855,471
business
cities
culture
entertainment
food
global issues
sustainability
TEDGlobal 2010
1017William Ury: Ecja nga "jo" në "po"1,964,941
TEDx
culture
global issues
politics
war
TEDxMidwest
1016Birke Baehr: Cfare nuk funksionon me sistemin tone ushqimor2,228,142
TEDx
agriculture
business
environment
food
green
health
sustainability
TEDxNextGenerationAsheville
1009Shimon Schocken : Udhëtime Shprese560,256
TEDx
children
education
leadership
motivation
personal growth
sports
storytelling
TEDxTelAviv 2010
1007Conrad Wolfram: Tju mesojme femijeve tone matematike reale duke perdorur kompjuterat.1,556,703
code
computers
education
math
technology
TEDGlobal 2010
1006Eric Berlow: Si kompleksiteti rrjedh deri tek thjeshtësia1,205,441
TED Fellows
complexity
design
science
simplicity
TEDGlobal 2010
1002Emily Pilloton: T'ju mesosh dizenjim per ndryshim974,466
design
education
poverty
TEDGlobal 2010
997David Bismark: Votimi elektronik pa manipulime557,019
culture
democracy
design
global issues
government
politics
technology
TEDGlobal 2010
993Barton Seaver: Ushqimi deti i qëndrueshëm? Duhet te tregohemi me te mencur.571,647
environment
fish
food
oceans
sustainability
Mission Blue Voyage
988David Byrne këndon " (asgjë përveq) Luleve"664,737
future
garden
music
performance
society
TED2010
987Patrick Chappatte: Fuqia e karikaturave789,119
art
media
news
politics
war
TEDGlobal 2010
986Dianna Cohen: E vërteta rreth plastikës ndotëse748,909
consumerism
global issues
green
mission blue
oceans
plastic
Mission Blue Voyage
983Jessica Jackley: Varfëri, para - dhe dashuri1,400,035
business
entrepreneur
global issues
poverty
social change
women in business
TEDGlobal 2010
982Joel Burns: A message to gay teens: It gets better No Transcript288,471
LGBT
TEDYouth
humanity
politics
social change
society
violence
Fort Worth City Council
978Peter Haas: Katastrofa inxhinierike e Haitit.336,487
TED Fellows
architecture
business
disaster relief
global issues
natural disaster
technology
TED Senior Fellows at TEDGlobal 2010
975Stacey Kramer: Dhurata me e mire, se ciles i kam mbijetuar3,691,601
cancer
medicine
personal growth
storytelling
TED2010
966Gary Wolf: Vetja e kuantifikuar929,699
decision-making
design
health
medicine
psychology
statistics
technology
TED@Cannes
964Fabian Hemmert: Format-lëvizjet e ardhëshme të telefonave mobil891,383
TEDx
communication
culture
design
interface design
telecom
TEDxBerlin
957Jessa Gamble: Cikli natyror i gjumit tonë2,394,242
evolution
humanity
personal growth
science
self
TEDGlobal 2010
953Seth Godin: This is broken No Transcript1,024,732
TED Brain Trust
advertising
business
design
marketing
Gel Conference
951Carne Ross:Nje diplomat indipendent358,192
global issues
innovation
iraq
politics
state-building
Business Innovation Factory
949Eksperimenti i ri i Sugata Mitra-s rreth mësimit vetanak2,644,648
children
education
global development
global issues
technology
web
TEDGlobal 2010
947Derek Sivers: Mbaj qellimet tua per vete5,165,115
goal-setting
motivation
personal growth
self
storytelling
success
TEDGlobal 2010
944Nic (Nik) Marks: Indeksi i Planetit te Lumtur1,777,110
TED Books
big problems
culture
data
economics
global issues
happiness
statistics
TEDGlobal 2010
943Jeremy Rifkin: The empathic civilization No Transcript560,656
brain
economics
evolution
mind
psychology
science
RSA Animate
931Diane J. Savino: The case for same-sex marriage No Transcript298,186
God
LGBT
culture
government
law
love
religion
sex
New York State Senate
924Sheena Iyengar: Arti i zgjedhjes3,241,226
business
choice
culture
decision-making
economics
psychology
social change
society
TEDGlobal 2010
923Jeff Bezos: What matters more than your talents No Transcript713,643
TED Brain Trust
business
creativity
intelligence
self
Princeton University
918Julian Assange: Pse bota ka nevojë për WikiLeaks2,320,712
communication
global issues
iraq
military
news
politics
technology
TEDGlobal 2010
912Hans Rosling flet për rritjen e popullsisë së botës3,156,612
culture
data
demo
global issues
poverty
prediction
presentation
TED@Cannes
911Nalini Nadkarin: Jeta shkencore në burgë454,742
crime
ecology
environment
green
nature
plants
prison
social change
trees
TED2010
901Mitchell Joachim: Mos e nderto shtepine, rrite ate!1,408,135
TED Fellows
architecture
design
environment
urban planning
TED2010
885Margaret Gould Stewart: Si mendon YouTube rreth së drejtës autoriale807,367
art
business
creativity
culture
entertainment
law
online video
technology
TED2010
878Michael Sandel: Michael Sandel: Arti i humbur i debatit demokratik1,219,872
democracy
government
law
philosophy
politics
sports
TED2010
877Adam Sadowsky nderton nje video me muzike virale.1,085,560
TEDx
engineering
entertainment
music
physics
TEDxUSC
865Sir Ken Robinson: Silleni revolucionin e edukimit!7,886,262
TED Brain Trust
children
creativity
education
invention
TED2010
860Graham Hill: Pse jam nje ditejave vegjetarian?2,273,031
culture
food
global issues
green
TED2010
859William Li: A mund ta mbysim urie kancerin duke ngrënë?4,352,588
cancer
food
medicine
science
technology
TED2010
857Viktor Frankl: Why believe in others No Transcript1,222,934
humanity
mind
peace
psychology
war
Toronto Youth Corps
856Julia Sweeney ka "Fjalimin"3,479,149
children
comedy
humor
relationships
sex
TED2010
851Anil Gupta: Te fsheftat e situatave te Indise- ideale per zhvillimin e zbulimeve673,927
creativity
entrepreneur
innovation
invention
poverty
TEDIndia 2009
848Simon Sinek: Si lideret e medhenj frymezojne veprim38,922,689
TEDx
business
entrepreneur
leadership
success
TEDxPuget Sound
840Tim Birkhead: The early birdwatchers No Transcript115,024
biology
birds
evolution
life
The Do Lectures
832Eric Whitacre: A choir as big as the Internet No Transcript402,432
Internet
music
online video
performance
web
Eric Whitacre's Virtual Choir
826Jonathan Klein: Foto qe ndryshuan boten1,243,022
global issues
media
photography
poverty
war
TED2010
818Elizabeth Pisani: Seksi, droga dhe HIV - le të tregohemi të arsyeshëm1,286,527
AIDS
global issues
health
health care
sex
TED2010
816Jesse Schell: When games invade real life No Transcript467,144
business
consumerism
design
entertainment
gaming
technology
DICE Summit 2010
815Adora Svitak: Cfare mund te mesojne te rriturit prej femijeve.5,057,681
children
creativity
education
intelligence
TED2010
814Derek Sivers: Si te fillosh nje levizje7,167,881
business
dance
entertainment
leadership
marketing
online video
TED2010
811Kirk Citron: Dhe tani, lajmet e vërteta706,971
future
global issues
media
news
science
TED2010
806Patsy Rodenburg: Why I do theater No Transcript182,831
humanity
psychology
theater
Michael Howard Studios
803Alan Siegel: Le te thjeshtojme zhargonin ligjor!912,674
business
language
law
simplicity
TED2010
798Douglas Adams: Parrots, the universe and everything No Transcript479,521
biodiversity
biology
comedy
humor
life
religion
storytelling
writing
University of California
795Gary Vaynerchuk: Do what you love (no excuses!) No Transcript793,999
Internet
business
entrepreneur
money
web
Web 2.0 Expo 2008
789Gary Lauder shenjat e reja të trafikur: Kthehu587,043
cities
culture
design
transportation
TED2010
788Tim Berners-Lee: Viti në të cilin të dhënat e hapura mbizotëruan mbarë botën695,385
Internet
computers
statistics
visualizations
web
TED2010
784Richard Feynman: Physics is fun to imagine No Transcript565,764
astronomy
physics
science
BBC TV
779Daniel Kahneman: Gjëagjëza e përvojës kundër kujtimit4,106,140
brain
culture
economics
happiness
mind
philosophy
psychology
science
TED2010
775Bobby McFerrin: Watch me play ... the audience! No Transcript3,333,687
brain
mind
music
performance
World Science Festival
773Temple Grandin: Botës i duhen te gjitha llojet e mendjeve4,698,752
Autism spectrum disorder
animals
brain
design
education
invention
mental health
science
technology
TED2010
772Erik Topol: E ardhmja pa tel e mjekësisë729,738
disease
health
health care
medicine
technology
TEDMED 2009
767Bill Gates në energji: Inovimi deri në zero !4,613,804
TED Brain Trust
business
energy
global issues
invention
science
technology
TED2010
766Blaise Aguera y Arcas demostron hartat me realitetin e intensifikuar1,754,153
cities
design
map
technology
virtual reality
TED2010
765Lutja e fituesit te Çmimit TED Jamie Oliver: Mesoni cdo femije per ushqimin8,147,294
business
education
food
global issues
health
obesity
TED2010
756JK Rowling: The fringe benefits of failure No Transcript1,455,159
books
creativity
education
goal-setting
poverty
writing
Harvard University
755Derek Sivers: I çuditshëm, apo thjesht ndryshe?3,069,869
business
creativity
map
TEDIndia 2009
752Jane Chen: Një përqafim i ngrohtë që shpëton jetë748,359
TED Fellows
children
design
entrepreneur
health
innovation
invention
medicine
TEDIndia 2009
747Taylor Mali: What teachers make No Transcript705,739
education
performance
poetry
writing
Bowery Poetry Club
746Richard Dawkins: Growing up in the universe No Transcript320,626
biology
evolution
life
science
universe
Royal Institution
744Antoni Atala mbi kultivimin e organeve të reja1,756,623
biology
health
medicine
science
technology
TEDMED 2009
737Edwidge Danticat: Stories of Haiti No Transcript52,105
books
disaster relief
novel
poetry
storytelling
University of California
736Lalitesh Katragadda: Ndertimi i hartave per te luftuar fatkeqesit, ndertimi i ekonomive368,924
cities
collaboration
design
map
technology
TEDIndia 2009
733Matt Weinstein: What Bernie Madoff couldn't steal from me No Transcript153,996
business
life
money
presentation
AORN Congress
732Robert Sapolsky: The uniqueness of humans No Transcript591,159
biology
brain
humanity
life
mind
primates
psychology
Stanford University
730Randy Pausch: Really achieving your childhood dreams No Transcript586,732
culture
disease
education
life
self
Carnegie Mellon University
727Dan Buettner: Si të jetosh që të arrish 100+3,404,773
TEDx
biology
culture
exploration
food
health
life
science
TEDxTC
724VS Ramashandran: Neuronet që i dhanë formë civilizimit.2,009,434
biology
brain
cities
cognitive science
evolution
neuroscience
science
TEDIndia 2009
722Cat Laine: Engineering a better life for all No Transcript157,850
business
creativity
engineering
global development
infrastructure
innovation
poverty
Business Innovation Factory
721Michael Sandel: What's the right thing to do? No Transcript416,653
education
government
law
philosophy
politics
Justice with Michael Sandel
720Steve Jobs: How to live before you die No Transcript8,982,942
business
computers
creativity
death
design
goal-setting
innovation
life
technology
Stanford University
719Asher Hasan sjell një njoftim paqeje nga Pakistani425,945
TED Fellows
culture
entrepreneur
global issues
health
health care
peace
politics
violence
war
TEDIndia 2009
710Shereen El Feki: Kultura pop ne botën arabe500,940
Egypt
culture
entertainment
global issues
media
music
TEDGlobal 2009
698Magnus Larsson: Te transformosh dunat ne arkitekture683,633
Africa
architecture
bacteria
biology
design
sustainability
water
TEDGlobal 2009
683Edward Burtynsky fotografonë pamjen e naftës500,395
TED Prize
design
energy
global issues
photography
technology
TEDGlobal 2009
681Cameron Sinclair : Refugjatet e bumit-dhe-krizes419,829
business
cities
design
global issues
social change
technology
TED2009
676Imami Faisal Abdul Rauf: Humbe egon tënde, gjej dhëmbshurinë.465,717
charter for compassion
compassion
global issues
religion
TEDSalon 2009 Compassion
669Becky Blanton: Viti qe une isha e pastrehe1,161,319
depression
happiness
life
personal growth
poverty
social change
society
storytelling
TEDGlobal 2009
664Marc Koska : 1.3 m arsye për ta rizbuluar shiringën642,261
Vaccines
biotech
design
education
global development
health
medicine
sanitation
science
technology
TEDGlobal 2009
659Heny Markram ndërton një tru në një superkompjuter1,242,623
brain
computers
consciousness
mind
neuroscience
philosophy
technology
TEDGlobal 2009
657David Hanson:Robotët që "shfaqin emocjonë" 938,977
body language
demo
design
engineering
entertainment
robots
technology
TED2009
653Beau Lott: Iluzioni optikal tregon se si ne vështrojmë5,173,096
art
brain
consciousness
mind
psychology
science
visualizations
TEDGlobal 2009
651Davig Logan rreth lidershipit fisnor1,475,914
TEDx
business
communication
culture
leadership
society
TEDxUSC
633Misha Glenny heton rrjetet botërore të krimit951,550
adventure
crime
economics
global issues
narcotics
writing
TEDGlobal 2009
630Rebecca Saxe: Si krijohen gjykimet morale ne tru2,952,249
brain
morality
science
technology
TEDGlobal 2009
613Michael Pritchard kthen ujin e pistë në të pijshëm3,779,367
business
demo
design
global issues
invention
technology
water
TEDGlobal 2009
605Alain De Botton: Një filozofi më e butë dhe e këndshme drejt suksesit6,373,759
culture
philosophy
success
work
work-life balance
TEDGlobal 2009
602Jim Fallon: Hulumtimi i mendjes së një vrasësi2,263,139
brain
consciousness
crime
genetics
mental health
mind
neuroscience
psychology
science
violence
TED2009
601Daniel Kraft shpik një metpdë të re për të mbledhur palcën e kockës478,587
biology
biotech
health
health care
medicine
science
technology
TED2009
599Olafur Eliasson: Loja me hapësirë dhe dritë553,341
art
cities
design
TED2009
594Kary Mullis dhe gjenerata e ardhshme e medikamenteve ndaj infektimeve fatale.642,090
biology
chemistry
disease
health
health care
medicine
science
technology
TED2009
591Tom Wujec mbi 3 mënyrat sesi truri krijon kuptim1,063,310
brain
creativity
design
presentation
technology
visualizations
TED2009
589Daniel Libeskind :17 fjale te frymezuara nga arkitektura.863,231
architecture
cities
creativity
design
technology
TED2009
588Gever Tulley jep mësime për jetën nëpërmjet artit të eksperimentit1,186,903
children
creativity
design
education
innovation
invention
TED2009
587Formula e Artur Benjamin per te ndryshuar mesimdhenien ne matematike2,340,973
economics
education
math
statistics
TED2009
586Ray Zahab ecen ne Polin e Jugut323,700
global issues
TED2009
582Philip Zimbardo sugjeron një këndvështrim të shëndetshëm mbi kohën1,653,162
brain
business
happiness
mind
psychology
science
TED2009
572Richard St. John: "Suksesi është një udhëtim i vazhdueshëm"3,918,322
business
humor
life
productivity
psychology
success
TED2009
566John La Grou: Prizat inteligjente628,201
architecture
children
design
energy
technology
TED2009
565Kevin Surace zbulon murinë e that ekologjik363,561
architecture
business
demo
design
green
invention
technology
TED2009
563Pete Alcorn flet në lidhje me se si do të jetë bota në vitin 2200510,287
community
social change
TED2009
555Michelle Obama: Nje lutje per edukim1,085,310
culture
education
global issues
leadership
politics
women
Elizabeth G. Anderson School
554Jay Walker: Mania boterore e Anglishtes4,432,327
United States
business
china
education
global issues
language
TED2009
553Joachim de Posada: Mos e ha marshmalloun!2,899,830
children
culture
humor
psychology
TED2009
552Yves Behar's Dizajni i supërfuqishem i motocikletave565,120
cars
design
engineering
green
transportation
TED2009
551Carolyn Porco: A fshihet jetë në një hënë te Saturnit?942,398
Planets
astronomy
exploration
life
science
solar system
space
technology
TED2009
548Dan Ariely pyet: A jemi në kontroll të vendimeve tona?5,398,117
culture
decision-making
economics
global issues
personality
psychology
science
self
society
EG 2008
535Paralajmerimet e Al Gore ne trendet me te reja klimatike818,109
Natural resources
alternative energy
climate change
ecology
energy
environment
presentation
science
sustainability
technology
TED2009
532Sean Gourley flet në lidhje me matematikën e luftës927,148
TED Fellows
math
physics
war
TED2009
531Brain Cox: Cfare shkoi keq me LHC1,016,791
astronomy
energy
exploration
physics
science
technology
TED2009
527Sarah Jones si nje-grua e fshatit botëror1,994,499
culture
humanity
humor
identity
performance
storytelling
theater
TED2009
525Alex Tabarrok dhe ide qe tejkalojne kriza781,319
business
china
cities
culture
economics
future
global issues
happiness
health
history
TED2009
523Erik Hersman duke raportuar krizat përmes tekstit418,326
Africa
activism
communication
disaster relief
global issues
technology
TED2009
5189 rregullat jetësore të Matthew Childs nga alpinizmi773,823
adventure
entertainment
environment
nature
TED2009
511Renny Gleeson në triket e telefonave antisocjalë1,254,475
communication
social media
society
telecom
TED2009
494Jacqueline Novogratz, per nje arratisje nga varferia.1,017,336
activism
business
culture
global issues
poverty
women
work
TED2009
490Kamal Meattle si ta rrisni ajrin tuaj te fresket3,293,610
architecture
cities
environment
garden
plants
science
technology
TED2009
488Fiksimet e Adam Savage1,756,262
animals
art
birds
creativity
entertainment
exploration
film
technology
EG 2008
487Dan Ariely në lidhje me të metat e kodit tonë moral2,891,091
brain
culture
economics
evil
motivation
psychology
science
self
society
TED2009
484Tim Berners-Lee rreth Web-it të ardhshëm1,427,214
business
communication
design
invention
technology
web
TED2009
453Elizabeth Gilber mbi shtimin e krijimtarise14,799,652
creativity
culture
entertainment
personality
poetry
work
writing
TED2009
451Bill Gates pa limite.2,731,633
TED Brain Trust
business
education
health
illness
insects
philanthropy
science
technology
TED2009
423Nicholas Negroponte dergon OLPC në Kolombi367,929
One Laptop Per Child
children
computers
design
education
global issues
philanthropy
politics
technology
TED in the Field
419Benjamin Wallace flet per çmimin e lumturisë1,949,029
books
business
culture
entertainment
food
happiness
writing
Taste3 2008
412Nick Sears demostron orbiten463,079
animation
demo
design
entertainment
invention
technology
TED2007
411Larry Burns e ardhëmja e makinave585,281
alternative energy
cars
design
energy
future
green
technology
TED2005
408Gregory Petsko në ardhjen e epidemis nerurologjike936,254
aging
brain
business
health
public health
science
social change
technology
TED2008
407Andy Hobsbawm thotë: Bëj gjënë e gjelbërt443,733
business
climate change
design
entertainment
global issues
humor
media
sex
TED2008
383Rives tregon nje histori te emocioneve te perziera1,663,986
design
entertainment
humor
love
media
poetry
storytelling
TED2008
381Fotografitë dëshpruese të AIDS nga Kristen Ashburn382,502
AIDS
Africa
activism
disease
global issues
health
media
photography
science
TED2003
365Jared Diamond mbi arsyen e dështimit të shoqërive.1,878,648
culture
environment
global issues
history
social change
society
technology
TED2003
364James Burchfield ben muzike ne disqe (te padukshme) 811,147
entertainment
humor
illusion
live music
music
performance
TED2003
356Stefan Sagmeister në atë që ai ka mësuar800,780
TED Brain Trust
art
design
education
happiness
humor
work
TED2008
349Laura Trice sugjeron qe ne te gjithe te themi faleminderit.1,896,563
communication
culture
happiness
parenting
relationships
TED2008
325Nellie McKay: "Kenga e qenit"719,540
animals
entertainment
live music
music
piano
TED2008
322Bruno Bowden palos ndërsa Rufus Cappadoccia luan383,788
cello
entertainment
music
origami
TED2008
313Marisa Fick-Jordan ndanë artin e bukur të quajtur Lidhëjet Zulu306,862
Africa
art
business
design
TEDGlobal 2007
312Martin Seligman flet për Psikologjinë Pozitive4,533,619
brain
education
happiness
personality
psychology
science
technology
TED2004
307Helen Fisher vëzhgon trurin e të dashuruarve5,308,509
brain
cognitive science
culture
literature
love
poetry
psychology
relationships
science
technology
TED2008
287Nellie McKay kendon "Clonie"735,743
culture
entertainment
genetics
live music
piano
science
singer
TED2008
286Benjamin Zander, mbi muzikën dhe pasionin9,943,023
Buddhism
conducting
creativity
culture
entertainment
leadership
live music
music
performance
TED2008
285Frigoriferi Ekologjik i Adam Grosser881,185
Vaccines
design
food
global issues
invention
medicine
technology
TED2007
282David Hoffman, rreth humbjes se cdo gjeje972,353
culture
film
library
personal growth
storytelling
TED2008
276Murray Gell-Mann flet për paraardhësin e gjuhës832,068
culture
global issues
history
language
physics
TED2007
272Filip Zimbardo: Si njerëzit e thjeshtë kthehen në përbindësha... ose heronj6,152,831
children
crime
culture
education
evil
global issues
peace
prison
psychology
TED2008
252Dean Ornish thotë se gjenet tuaja nuk janë fati juaj1,488,970
aging
genetics
health
health care
medicine
science
TED2008
250Amy Tan mbi kijimtarine2,668,625
culture
entertainment
storytelling
writing
TED2008
248Alisa Miller shprendanë lajmet për lajmet1,973,491
Google
business
economics
entertainment
global issues
media
news
TED2008
245Johnny Lee demostron Wii hakimin5,570,304
business
demo
design
education
entertainment
gaming
hack
technology
TED2008
242Stephen Hawking bene pyetjet te medha per universin9,603,365
String theory
evolution
math
physics
science
time
universe
TED2008
241Jakob Trollback rimendonë videon muzikore490,725
animation
art
demo
design
entertainment
film
music
online video
visualizations
TED2007
236Christopher deCharms skanon trurin në kohë reale1,622,960
biology
brain
business
demo
medicine
science
technology
visualizations
TED2008
235Siegfried Woldhek tregon se si e zbuloi fytyrën e vërtetë të Leonardos.1,248,218
art
demo
design
entertainment
history
technology
TED2008
234Karen Armstrong thotë dëshirën e saj për çmimin e TED-it: Karta e Mëshirës.1,429,098
TED Prize
collaboration
faith
global issues
politics
religion
TED2008
229Jill Bolte Taylor: Njohja e vetëvetës përmes sulmit në tru22,361,173
biology
brain
consciousness
global issues
illness
science
TED2008
225Steve Jurvetson në modeline e raketave425,798
TED Brain Trust
children
design
entertainment
parenting
photography
rocket science
space
toy
TED2007
220Josef Lekuton tregon një alegori për Kenia-n207,754
Africa
collaboration
culture
education
global issues
politics
TEDGlobal 2007
217Eve Ensler flet mbi sigurinë1,115,538
activism
culture
global issues
spoken word
technology
violence
war
women
TEDGlobal 2005
204Izabel Aljende tregon tregime te pasionit4,468,905
Latin America
entertainment
global issues
love
parenting
storytelling
women
world cultures
TED2007
201Lakshmi Pratury për të shkruarit e letrave583,943
communication
community
parenting
relationships
writing
TED2007
196David Pogue: Luftrat e muzikes629,276
entertainment
humor
music
technology
TED2007
187Larry Lessig shprehet se ligji po ia zë frymën krijimtarisë1,950,091
business
creativity
entertainment
law
technology
TED2007
184Vilayanur Ramachandran mbi mendjen tuaj4,215,047
brain
consciousness
culture
illness
illusion
science
technology
TED2007
179Levizjet magjike te Kenichi Ebina1,761,835
culture
dance
entertainment
performance
TED2007
164Steven Pinker mbi gjuhen dhe mendimin2,086,603
TED Brain Trust
culture
language
psychology
science
TEDGlobal 2005
163Steven Pinker mbi mitin e dhunës2,354,832
TED Brain Trust
business
culture
global issues
media
sociology
violence
war
TED2007
156Patrick Awaah në edukimin e liderve1,390,597
Africa
culture
education
global issues
leadership
politics
social change
TEDGlobal 2007
140Hans Rosling zbulon njohuri të reja lidhur me varfërinë3,365,921
Africa
Asia
Google
economics
global development
global issues
health
inequality
poverty
statistics
visualizations
TED2007
139Stephen Lawler tregon Token virtuale të Mikrosoftit316,338
design
map
microsoft
technology
virtual reality
TED2007
118Sergey Brin dhe Larry Page flasin për Google1,527,380
Google
TED Brain Trust
business
collaboration
culture
design
technology
web
TED2004
117Natalie MacMaster luan në violinë me ritmin "reel" (reel: ritëm folklorik skocez)737,637
entertainment
history
live music
music
performance
violin
TED2002
115Thomas Dolby dhe Rachelle Garniez457,756
entertainment
live music
music
performance
TED2004
113Riçard Dokins mbi ateizmin luftarak4,538,935
God
atheism
culture
politics
religion
science
TED2002
103Evelyn Glennie na tregon se si të dëgjojmë4,427,161
creativity
entertainment
live music
music
performance
TED2003
99Jill Sobule: Kenga per temen e ngrohjen globale, "Manhatan ne Janar"627,380
climate change
environment
guitar
music
performance
vocals
TED2006
97Dan Gilbert pyet, Pse jemi te lumtur?15,654,070
TED Brain Trust
brain
choice
culture
evolution
happiness
psychology
science
TED2004
96Tony Robbins - Pse bëjmë atë që bëjmë22,317,856
business
culture
entertainment
goal-setting
motivation
politics
potential
psychology
TED2006
94Përgjigja e Dan Denet ndaj Rik Uorren.2,743,929
God
TED Brain Trust
atheism
brain
cognitive science
consciousness
evolution
philosophy
religion
TED2006
93Barry Schwartz mbi paradoksin e zgjedhjes11,076,133
business
choice
culture
decision-making
economics
happiness
personal growth
potential
psychology
TEDGlobal 2005
91Jacqueline Novogratz investon per ti dhene fund varferise768,789
Africa
TED Brain Trust
business
culture
entrepreneur
global development
investment
microfinance
philanthropy
poverty
TEDGlobal 2005
85Bill Clinton në ndërtimin e Ruandës865,801
Africa
TED Prize
business
culture
economics
global issues
health care
technology
TED2007
82Dean Kamen: Luke, një krah i ri proteze per ushtaret1,671,412
culture
demo
global issues
health care
invention
peace
prosthetics
science
technology
war
TED2007
71Rick Warren flet për qëllimin e jetës3,354,057
Christianity
God
culture
happiness
leadership
motivation
philanthropy
religion
TED2006
708 sekretet e suksesit të Richard St. John11,986,462
business
culture
education
entertainment
happiness
psychology
success
work
TED2005
66Ken Robinson thotë se shkollat vrasin kreativitetin51,461,013
children
creativity
culture
dance
education
parenting
teaching
TED2006
65Jeff Han demostron ekranin e prekshem të thyeshum e tijë4,606,887
demo
design
interface design
technology
TED2006
54Cameron Sinclair mbi arkitekturën me burim të hapur1,246,994
activism
architecture
collaboration
culture
design
disaster relief
global issues
invention
open-source
philanthropy
TED2006
50Stefan Sagmeister shpjegon dizenjimin e lumtur.1,890,447
TED Brain Trust
art
design
happiness
typography
TED2004
39Aubrey de Grey thot se mund ta evitojm plakjen3,462,163
aging
biotech
disease
engineering
future
health care
science
technology
TEDGlobal 2005
35James Watson tregon si zbuloi ADN1,625,718
DNA
culture
genetics
history
invention
science
storytelling
technology
TED2005
26Rives kontrollon internetin1,888,313
culture
entertainment
love
performance
philosophy
poetry
TEDSalon 2006
22Maikëll Shermer për shkaqet pse njerëzit besojnë gjëra të çuditshme5,648,514
culture
entertainment
faith
illusion
religion
science
TED2006
19Kevin Kelly: Si evoluon teknologjia1,713,289
choice
culture
evolution
future
history
philosophy
science
technology
TED2005
16Helen Fisher na tregon pse dashurojmë, tradhtojmë9,850,583
cognitive science
culture
evolution
gender
love
psychology
relationships
science
TED2006
10Dean Ornish në mbytjen e dijetes botërore2,422,403
culture
disease
food
global issues
health
health care
obesity
science
TED2006
1Al Gore flet mbi shmangjen e krizes klimatike3,264,250
alternative energy
cars
climate change
culture
environment
global issues
politics
science
sustainability
technology
TED2006