Fiksimet e Adam Savage

EG 2008

Fiksimet e Adam Savage

1,793,576 views

Readability: 4.4


Në EG'08, Adam Savage flet për magjepsjen e tij me zogun dodo, dhe se si ajo e drejtoi në kërkime të dyfishta të çuditshme dhe habitshme. Kjo është një aventurë e këndshme përmes mendjes së tij të ngulët krijuese.

Dan Ariely në lidhje me të metat e kodit tonë moral

TED2009

Dan Ariely në lidhje me të metat e kodit tonë moral

2,988,507 views

Readability: 3.2


Ekonomisti i Sjelljes Dan Ariely studion të metat në kodin tonë moral: arsyet e fshehta se pse mendojmë që është në rregull të mashtrojmë apo të gënjejmë (nganjëherë). Studime të zgjuara ndihmojnë të formojnë argumentin e tij që ne jemi në mënyrë të parashikueshme jo-racional -- dhe mund të ndikohemi në mënyra që s'mund t'i kuptojmë.

Tim Berners-Lee rreth Web-it të ardhshëm

TED2009

Tim Berners-Lee rreth Web-it të ardhshëm

1,469,588 views

Readability: 3.8


20 vjetë më parë, Tim Berners-Lee shpiku World Wide Web-in. Për projektin e tij të ardhshëm, ai po krijon një rrjet për të dhëna të lidhura, të hapura, i cili do të bënte për numrat atë që Web-i bëri për fjalët, fotot, videot: të zhbllokojë të dhënat dhe të ristrukturojë rrugën me të cilën i përdorim.

Elizabeth Gilber mbi shtimin e krijimtarise

TED2009

Elizabeth Gilber mbi shtimin e krijimtarise

16,230,754 views

Readability: 3.7


Elizabeth GIlbert flet për gjërat e pamundura që i presim nga artistët dhe gjenitë - dhe ndanë idenë radikale se, në vend se personat e rrallë të "jenë" gjenial, te gjithë ne "kemi" gjenialitet. Është një fjalim zbavitës, personal dhe prekës.

Bill Gates pa limite.

TED2009

Bill Gates pa limite.

2,775,983 views

Readability: 3.3


Bill Gates shpreson të zgjidhë disa prej problemeve më të mëdhaja botërore duke përdorur një lloj të ri filantropie. Në një 18 minutësh plot pasion dhe humor, ai kërkon të marrim në konsideratë dy pyetje madhore dhe na tregon se si mund t'i japim përgjigje atyre.

Nicholas Negroponte dergon OLPC në Kolombi

TED in the Field

Nicholas Negroponte dergon OLPC në Kolombi

370,275 views

Readability: 3.5


Ted ndjeksi Nicholas Negroponte në Kolombi duke i derguar llaptop brenda teritorit të kontrolluar dikur nga gurilet. Partneri i tij? Departamenti i mbrojtëjes së Kolombis, i cili e sheh një llaptop për secilin fëmij si një investim në regjion. ( edhe ju gjithashtu mund të përfshiheni.)

Benjamin Wallace flet per çmimin e lumturisë

Taste3 2008

Benjamin Wallace flet per çmimin e lumturisë

2,010,399 views

Readability: 3.9


A mund të blehet lumturia? Për të kuptuar këtë, autori Benjamin Wallace (Benxhamin Uallec) provoj ushqimet më të shtrenjëta në botë, qe përfshinte një shishe të verës Chatau Cheval Blanc nga viti 1947, 8 ounc të mishit të lopes Kobe, dhe kafenë (me reputacion famëkeq) Kopi Luwak. Kritika i tij mund të ju befasoj.

Nick Sears demostron orbiten

TED2007

Nick Sears demostron orbiten

466,769 views

Readability: 4.9


Zbuluesi Nick Sears demostron gjeneraten e parë të orbites, një rrotullues i përkryer i paraqitjes se vizjonit i cili krijonë imazhe madhështore në 3D. Një zbulim i vogël por i mahniteshem.

Larry Burns e ardhëmja e makinave

TED2005

Larry Burns e ardhëmja e makinave

595,424 views

Readability: 4.1


General Motors dhe Larry Brun paraqesinë gjeneraten e ardhëshme të makinave: të bukura,të porositura (të kompjuterizuara) makina të cilat udhëtojnë me hidrogjen të pastërt--dhe pompojnë energji mbrapa kur ato janë të lidhura ne rrjetin elektrikë.

Gregory Petsko në ardhjen e epidemis nerurologjike

TED2008

Gregory Petsko në ardhjen e epidemis nerurologjike

949,567 views

Readability: 4.2


Biokimisti Gregory Petsko benë një argument bindes në atë se në 50 vitet e ardhëshme do të shohim një sëmundje të epidemis së neurologjis, sikurse Alzhemira me rritje e vjetërsis së popullates. Zgjidhja e tij: më shumë kërkime në tru dhe funksionet e tijë.

Jared Diamond mbi arsyen e dështimit të shoqërive.

TED2003

Jared Diamond mbi arsyen e dështimit të shoqërive.

1,985,733 views

Readability: 5.3


Pse dështojnë shoqëritë? Me mësime nga Skandinavët e Kohës se Hekurit ne Grenlandë, shpyllëzimi i Ishullit të Pashkëve dhe Montanën e sotme, Jared Diamond flet për sinjalet që tregojnë që dështimi është afër -- nëse e shohim me kohë -- mund ta parandalojmë.

Laura Trice sugjeron qe ne te gjithe te themi faleminderit.

TED2008

Laura Trice sugjeron qe ne te gjithe te themi faleminderit.

2,005,323 views

Readability: 2.4


Ne kete fjalim te thjeshte zhgenjyes 3 minutesh, Dr. Laura Trice mendon per fuqine e fjales magjike "faleminderit" -- per te thelluar nje miqesi, per te riparuar nje lidhje, per te qene e sigurte qe personi tjeter e kupton se cfare rendesie ka tek ty. Provojeni.

Nellie McKay: "Kenga e qenit"

TED2008

Nellie McKay: "Kenga e qenit"

741,713 views

Readability: 4.3


Dashamiresja e kafsheve Nellie McKay kendon nje dedikim xixellues per nje qen te dashur. Ajo na sugjeron te bejme te njejten gje: "Shko tek qendra dhe gjej nje qen/ beje ate qen krenar/ kjo eshte e gjitha."

Bruno Bowden palos ndërsa Rufus Cappadoccia luan

TED2008

Bruno Bowden palos ndërsa Rufus Cappadoccia luan

387,860 views

Readability: 3


Pas një konference rreth origamit (origami: arti japonez i palosjes së letrës) në TED2008, Bruno Bowden hipën në skenë më një sfidë -- ai duhet të kryejë një nga palosjet jashtëzakonisht të komplikuara të origamit të Lang, me sytë të lidhur, në më pak se dy minuta. Ai do shoqërohet nga violinçelisti Rufus Cappadocia.

Martin Seligman flet për Psikologjinë Pozitive

TED2004

Martin Seligman flet për Psikologjinë Pozitive

4,750,747 views

Readability: 4.2


Martin Seligman flet për Psikologji -- si një fushë e studimit, dhe se si punon me pacientë dhe praktikantë. Duke marrur parasysh që Psikologjia po largohet nga përqëndrimi i saj në sëmundje, çfarë mund të bëj psikologjia moderne të na ndihmoj neve?

Helen Fisher vëzhgon trurin e të dashuruarve

TED2008

Helen Fisher vëzhgon trurin e të dashuruarve

5,527,684 views

Readability: 3.6


Pse kemi kaq shumë nevojë për dashuri, deri sa edhe jemi gati të vdesim për hir të saj? Për të ditur më tepër rreth nevojës sonë shumë reale, shumë fiziologjike, për dashuri romantike, Helen Fisher dhe ekipi i saj kërkimor skanuan në MRI trurin e personave të dashuruar -- dhe të personave që sapo dikush i ka lënë.

Benjamin Zander, mbi muzikën dhe pasionin

TED2008

Benjamin Zander, mbi muzikën dhe pasionin

10,573,260 views

Readability: 2.5


Benjamin Zander ka dy pasione infeksioze: muzikën klasike, dhe të na ndihmoj neve të kuptojmë dashurinë tonë të panjohur për to—dhe për më tepër, dashurinë tonë të pashfaqur për shumë mundësi të reja, përvoja të reja, lidhje të reja.

Frigoriferi Ekologjik i Adam Grosser

TED2007

Frigoriferi Ekologjik i Adam Grosser

894,805 views

Readability: 3.9


Adam Grosser flet mbi projektin e një frigoriferi që punon pa elektricitet dhe mbi shpërndarjen e ketij mjeti kaq vital nëpër klinika dhe fshatra nëpër botë. Duke përdor teknologji të vjetër, ai ka kriju një sistem të ri që funksion.

David Hoffman, rreth humbjes se cdo gjeje

TED2008

David Hoffman, rreth humbjes se cdo gjeje

1,023,411 views

Readability: 2.4


Nente dite perpara TED2008, prodhuesi i filmave David Hoffman humbi pothuajse gjithcka qe kishte ne nje zjarr qe shkaterroi shtepine, zyren, dhe koleksionet e tij prej 30 vjet. Ai riktheher jetes qe per nje cast u be komplet e paster -- dhe shikon perpara.

Murray Gell-Mann flet për paraardhësin e gjuhës

TED2007

Murray Gell-Mann flet për paraardhësin e gjuhës

861,530 views

Readability: 3.6


Pasi foli në TED2007 në lidhje me hijeshinë në fizikë, i mrekullueshmi Murray Gell-Mann jep një vështrim të shpejtë në lidhje me një tjetër temë për të cilën është i pasionuar: gjetjen e paraardhësit të përbashkët të gjuhëve tona moderne.

Dean Ornish thotë se gjenet tuaja nuk janë fati juaj

TED2008

Dean Ornish thotë se gjenet tuaja nuk janë fati juaj

1,535,165 views

Readability: 4.5


Dean Ornish ndan rezultatin e një kërkimi që tregon se përshtatja e një jete të shëndetshme mund të ndikojë deri në nivelin gjenetik të një personi. Në mbrojtje të kësaj, ai thotë se kur ushqehesh më mirë, ushtrohesh dhe dashuron më shumë, qelizat e trurit në të vërtetë fillojnë e rriten.