Susan Robinson: Kuidas ma ei oska olla puudega

TED Residency

Susan Robinson: Kuidas ma ei oska olla puudega

1,094,285 views


Susan Robinson, kellel on kaasasündinud ravimatu geneetiline nägemispuue, on ametlikult pime (või piiratud nägemisega, nagu ta ise eelistab öelda), teisisõnu, ta kvalifitseerub “puudega” inimeseks, kuigi ta ise sellist sildistamist südamest põlgab. Selles humoorikas ja väga isiklikus kõnes puudutab särav Susan Robinson puuetega inimeste kohta käivaid eelarvamusi ja annab viis nõuannet, kuidas need puudest tulenevate eeldatavate piirangutega seotud ootused pea peale pöörata.

Michael Bierut: Kuidas teha raamatukogu, mis kutsub lapsed lugema

TEDNYC

Michael Bierut: Kuidas teha raamatukogu, mis kutsub lapsed lugema

1,391,314 views


Kui Michael Bierut paluti heategevusliku ettevõtmise raames disainima logo New Yorgi koolide raamatukogudele, ei osanud ta arvata, et sellest saab aastatepikkune köitev ja innustav projekt. Oma humoorikas ja ootamatuid pöördeid täis kõnes räägib ta sellest, kuidas plaanitust hoopis edukamalt ja ootamatute lahenduste varal õnnestus koolidesse tagasi tuua energia, õpihimu, kunst ja graafika. See sündis läbi raamatukogude renoveerimise, mis omakorda aitas pühendunud raamatukoguhoidjatel inspireerida tervet põlvkonda uusi lugejaid ja mõtlejaid.

Casey Brown: Tunne oma väärtust ja küsi sellele vastavat tasu

TEDxColumbusWomen

Casey Brown: Tunne oma väärtust ja küsi sellele vastavat tasu

1,371,957 views


Sinu ülemus ei maksa ilmselt kunagi sulle sellist palka, mis sa vääriksid - makstakse selle järgi, kuidas nemad su väärtust hindavad. Võta kätte ja õpi ära, kuidas mõjutada nende mõtlemist ja arusaama sinu väärtusest. Hinnastamisnõustaja Casey Brown jagab õpetlikke kogemusi päriselust, kuidas oma väärtus esmalt enda kaoks selgelt defineerida ja siis ka see teistele selgelt kommunikeerida ning selle eest ka väärilist tasu saada.

Peggy Orenstein: Mida tähendab noorte naiste jaoks seksuaalne nauding?

TEDWomen 2016

Peggy Orenstein: Mida tähendab noorte naiste jaoks seksuaalne nauding?

1,400,769 views


Miks arvavad tüdrukud, et neil on küll vabadus väljendada oma seksuaalsust, kuid nad ei leia, et peaksid seda nautima? Kolme aasta jooksul intervjueeris kirjanik Peggy Orenstein 15- 21-aastaseid tüdrukuid seksuaalsuse teemadel, uurides nende kogemusi ja suhtumist seksi. Talle sai selgeks, et tüdrukud on seksuaalsuhtes naudingu saamise jätnud pigem tahaplaanile. Seetõttu kutsub ta üles nii vanemaid kui ka kooli tegelema nn orgasmilõhega ja rääkima tüdrukutega avameelselt juba päris varases eas nende kehast, seksist, naudingust, vastutusest ja lähedusest.

Adam Galinsky: Kuidas enda eest seista

TEDxNewYork

Adam Galinsky: Kuidas enda eest seista

2,519,539 views


Enda eest seismine on raske, isegi kui sisimas tead, et seda on vaja. Oma kõnes toob sotsiaalpsühholoog Galinsky värvikaid näiteid igapäevastest olukordadest, mis nõuavad meilt enesekehtestamist ja jagab võtteid, kuidas ennast oskuslikult ja teisi haavamata kehtestada, tulla toime keerulistes suhtlussituatsioonides ja suurendada seeläbi oma isiklikku potentsiaali.

Halla Tómasdóttir: Käes on aeg, et naised kandideeriksid presidendiks

TEDWomen 2016

Halla Tómasdóttir: Käes on aeg, et naised kandideeriksid presidendiks

849,795 views


Islandi predisentiks kandideeriunu Halla Tómasdóttir räägib talle omase soojuse ja humoorika lähenemisega sellest, kuidas tal õnnestus valimiskampaania käigus teha ära kallutatud meediale ja viia poliitiline debatt uuele tasandile, üllatades oma tugeva tulemusega kogu Islandi rahvast. Halla on inspireerivaks eeskujuks uue põlvkonna liidritele. “Me võime saada ükskõik kelleks, kui vaid seda tahame,” kinnitab ta oma kõnes. “On oluline, et naised kandideeriksid.”

Anthony Goldbloom: Kas masinad võtavad inimestelt töö?

TED2016

Anthony Goldbloom: Kas masinad võtavad inimestelt töö?

1,807,512 views


Masinõppe tulemusena suudavad kaasaegsed arvutiprogrammid teha juba märksa keerukamaid ülesandeid kui krediidiriski hindamine või posti sorteerimine. Masinate hooleks võib usaldada ka oluliselt nõudlikumaid ülesandeid, nagu kirjandite hindamine või haiguste diagnoosimine. Selline läbimurre tekitab aga paratamatult küsimuse, kas inimestele tulevikus enam tööd jätkubki? Anthony Goldbloom kirjeldab, milliseid töid hakkavad tulevikus tegema arvutid, tuues samas välja ka need ametid, millega tehisintellekt niipea hakkama ei saa.

Alexander Betts: Kuidas sai Brexit juhtuda ja mida nüüd teha?

TEDSummit

Alexander Betts: Kuidas sai Brexit juhtuda ja mida nüüd teha?

2,334,280 views


On piinlik, et ei suudeta näha, kuivõrd lõhestatud on meie ühiskonnad. Briti sotsiaalteadlase Alexander Bettsi hinnangul on Brexiti kasvulavaks olnud sügav ja seni märkamatuks jäänud lõhe ühiskonnas, mille ühel pool on need, kelles globaliseerumine tekitab hirmu ja teisel pool need, kes on globaliseerumise omaks võtnud. Mida aga tuleks nüüd selle hirmuga ja inimeste üha kasvava rahulolematusega valitsuse ja poliitikute suhtes peale hakata, vältides samas ksenofoobia ja natsionalismi õhutamist? Käesolev ettekanne annab hea võimaluse mõelda kaasa Bettsiga, kes mitte ainult ei kirjelda Brexiti tagamaid vaid annab neli lahenduskäiku Brexiti-järgseks tegevuseks, eesmärgiga saavutada ühtehoidvam ühiskond.

Brian Little: Kes oled sa tegelikult? Isiksuse mõistatus

TED2016

Brian Little: Kes oled sa tegelikult? Isiksuse mõistatus

3,367,210 views


Mis teeb sinust just sinu? Psühholoogidele meeldib rääkida iseloomujoontest või väljakujunenud seadumustest, mis teevad meist just need, kes me oleme. Brian Little’it huvitavad rohkem episoodid, mil me oma põhiloomusest kõrvale kaldume - vahel nõuab meilt seda meie sotsiaalne keskkond ja vahel nõuame me seda endalt ise. Professor Little kutsub kaasamõtlema ja märkama ootamatuid erinevusi introvertide ja ekstravertide vahel ning selgitab, miks inimeste isiksus on ehk mitmetahulisemgi, kui seda ise arvata osatakse.

Mariano Sigman: Sõnakasutus võib ennustada muutusi vaimses tervises

TED2016

Mariano Sigman: Sõnakasutus võib ennustada muutusi vaimses tervises

2,177,930 views


Kas inimese sõnakasutuse põhjal on võimalik prognoosida tema vaimset tervist või koguni ennustada vaimuhaigusi? Oma erakordselt põnevas kõnes selgitab neuroteadlane Mariano Sigman Vana-Kreeka ürikute sõnakasutust analüüsides leitud seaduspärasusi ja eneseteadvuse tekkeloo avastamist. Ta näitab, kuidas sõnad, mida nii kõnes kui kirjas kasutame, annavad märku sellest, mis toimub meie peas. Sigman töötas koos kolleegidega välja tekstis esinevate sõnade analüüsi meetodi, mille järgi on võimalik ennustada skisofreenia avaldumist. Sigmani sõnul on väga tõenäoline, et tema tiimi poolt väljatöötatud kvanitatiivne uurimismeetod võimaldab tulevikus teadusliku analüüsi abil prognoosida vaimset tervist.

Ameera Harouda: Miks sean end ohtu, et rääkida Gazast

TED2016

Ameera Harouda: Miks sean end ohtu, et rääkida Gazast

857,324 views


Kui Ameera Harouda kuuleb lõhkemas granaati või tulistamist, liigub ta koheselt sinnapoole. "Ma tahan olla kohal esimesena, sest neid lugusid lihtsalt peab rääkima," ütleb Gaza esimene naissoost vahendaja, "fixer", kes aitab ajakirjanikel oma armastatud kodumaal Gazas kaootilises sõjaolukordades ringi liikuda ja reportaaže teha. Harouda kõneleb sellest, mis teda motiveerib teda kaasa aitama Gaza elu ja kannatuste kajastamisel.

Christiana Figueres: Kuidas õnnestus sõlmida Pariisi kliimalepe

TED2016

Christiana Figueres: Kuidas õnnestus sõlmida Pariisi kliimalepe

997,866 views


Mida te teeksite, kui te saaksite ülesandeks päästa planeet Maa? Kui ÜRO tegi Christina Figueresele ettepaneku hakata Pariisi kliimakonverentsi (COP21) eestvedajaks, oli ta esimene reaktsioon ootuspärane: ta ei uskunud, et oleks võimalik jõuda kokkuleppele 195 riigi vahel ja panna paika ühine tegevuskava kliimamuutuste aeglustamiseks. Oma kõnes räägib Christina Figueres, kuidas ta pööras pessimismi optimismiks, hoidis järjekindlalt optimistlikku joont ja suutis seeläbi saavutada ajaloo ühe kõige olulisema kliimaleppe.

Carol Fishman Cohen: Kuidas naasta tööle peale karjääripausi

TEDxBeaconStreet

Carol Fishman Cohen: Kuidas naasta tööle peale karjääripausi

1,503,411 views


Kui oled teinud oma karjääris pausi ja plaanid tööle tagasi minna, kas oleksid valmis esialgu leppima ka praktikakohaga? Karjäärinõustaja ja tööle naasmise ekspert Carol Fishman Cohen leiab, et praktika on töölenaasjatele suurepärane võimalus uueks alguseks. Cohen jagab oma kogemusi 40-aastase taasalustaja ja praktikandina. Ta räägib taasalustajate nõustamisest ja sellest, kuidas üha enam organisatsioone rakendab tööle naasjatele sobiva töökoha pakkumiseks uudseid ja paindlikke lahendusi.

Linus Torvalds: Mees, kes tegi Linuxi

TED2016

Linus Torvalds: Mees, kes tegi Linuxi

2,230,825 views


Linus Torvalds on tehnoloogiamaailmas kahe pöördelise arengu autoriks - esmalt sündis tema käe alt Linuxi tuum, mille varal toimib kogu internet ja seejärel tegi ta GITi, mis on lähtekoodi arendajate poolt kasutatav haldussüsteem. Eksklusiivses intervjuus TEDi kuraatori Chris Andresoniga avab Torvalds enda mõttemaailma ja selgitab oma tegevuse tausta, tuues muuhulgas välja need isikuomadused, mis on teda nende saavutusteni on viinud. “Ma ei ole mingi visionäär, olen lihtsalt insener,” selgitab Torvalds, “Mul ei ole midagi nende tegelaste vastu, kes pea kuklas kõndides tähti vahivad ja unistavad, aga mina vaatan enda ette maha ja kui märkan teel mõnd auku, siis parandan selle ära, et ma sinna sisse kukuks."

Thomas Peschak: Sukeldu ookeanifotograafi maailma

Mission Blue II

Thomas Peschak: Sukeldu ookeanifotograafi maailma

786,672 views


Uperpallitavad hiid-sarvikraid, sööstvad delfiinid, kihavad kalaparved ja matsutavad haid asustavad maailma ookeani pinna all, mida vähestel on võimalus näha. Looduskaitseforograaf Thomas Peschak külastab uskumatuid meremaastikke üle maailma ning tema fotod paljastavad need peidetud ökosüsteemid. "Ei saa armastada ega kaitsta miskit, mille olemasolust sa isegi ei tea," ütleb ta, Ühine Peschak'iga uues, kaasahaaravas TED kõne formaadis, kus ta jagab oma jahmatavat tööd ja unistust lugupidavast koosolust ookeaniga.

Robert Waldinger: Kuidas elada oma elu hästi? Kõige pikaajalisema õnneuuringu tulemused.

TEDxBeaconStreet

Robert Waldinger: Kuidas elada oma elu hästi? Kõige pikaajalisema õnneuuringu tulemused.

11,062,162 views


Mis aitab meil olla õnnelik ja terve kogu elu? Kui sa arvad, et see on kuulsus ja raha, siis mõtled samuti nagu paljud teised, kuid psühhiaater Robert Waldingeri uurimus näitab, et sa eksid. Waldinger juhib uurimisrühma, kes tegeleb juba 75-aastat kestnud teadusuuringuga, mille fookuses on täiskasvanute areng ja elukäik. Seeläbi on tal erakordselt hea ligipääs andmetele, mis kõnelevad õnnelikkusest ja rahulolust. Oma esinemises jagab ta kuulajaga teadusuuringu kolme kõige olulisemat järeldust koos aegade jooksul kinnitust leidnud soovitustega rahuldustpakkuva, pika ja õnneliku elu kujundamiseks.

Cesar Harada: Kuidas ma õpetan lapsi teadust armastama

TED Fellows Retreat 2015

Cesar Harada: Kuidas ma õpetan lapsi teadust armastama

1,466,046 views


Cesar Harada õpetab Hong Kongi Harbour Schoolis igamehe-teadust ja leiutamist uuele põlvkonnale keskkonnaaktivistidele. Oma klassiruumi on ta sisse seadnud suurde tööstushoonesse, kus elava kujutlusvõimega lapsed saavad tegutseda puidu, metalli, kemikaalide, aga ka elektriliste tööriistadega, et välja mõelda ja katsetada lahendusi maailma ookeane ähvardavatele ohtudega toimetulekuks. Sellise lähenemisega kinnistab ta oma vanematelt lapsepõlves kuuldud õpetust :"Toa võib küll segi ajada, aga pärast tuleb enda järelt ära koristada."

Alyson McGregor: Miks põhjustavad ravimid naistel tihti ohtlikke kõrvalnähte?

TEDxProvidence

Alyson McGregor: Miks põhjustavad ravimid naistel tihti ohtlikke kõrvalnähte?

1,395,297 views


Enamikku eelmisel sajandil heakskiidetud ja müügile lastud ravimeid on testitud ainult meessoost patsientidel, mis toob kaasa võimaliku vale-annustamise ja ootamatud negatiivsed kõrvalnähud naistel. Kliinilistes uuringutes on alles hiljuti hakatud arvestama oluliste füsioloogiliste erinevustega meeste ja naiste vahel. Erakorralise meditsiini arst dr Alyson McGregor neid erinevusi uuribki. Oma silmiavavas kõnes suunab ta meie tähelepanu sellele, kuidas meessoost katsealuste eelistamine on klinilistes uuringutes on mõjutanud ravimite toime ootamatuid kõrvalnähte naistel ja kuidas parem arusaamine meeste ja naiste erinevustest võimaldaks rakendada kõigi jaoks efektiivsemad ravimeetodeid. Järgides TED-i tunnuslauset "Ideed, mis väärivad jagamist" on TED algatanud programmi nimega TEDx. TEDx on kohalik üritus, mis võimaldab kokkutulnud inimestel jagada TED-konverentsi sarnast kogemust ja kannab tunnusmärki TEDx, kus x = iseseisvalt korraldatud TED-sündmus. TEDx üritus sisaldab nii TED-i kõnesid video vahendusel kui kõnesid elavas esitluses, et tekitada süvitsiminevat mõttevahetust ja suhtlust väiksemates gruppides. TED annab TEDx programmi jaoks üldiseid suuniseid, kuid kõik TEDx-üritused on organiseeritud sõltumatult.

Bj Miller: Mis on elu lõpus oluline

TED2015

Bj Miller: Mis on elu lõpus oluline

4,376,206 views


Mida soovime kõige rohkem siis, kui meie elu hakkab lõpule jõudma? Paljude jaoks on see lihtsalt lohutus, austus ja armastus. Bj Miller on hospiitsis töötav arst, kes mõtiskleb selle üle, kuidas võimaldada oma patsientidele väärikas ja harmooniline elu lõpp. Kuulake seda liigutavat kõne, mis küsib olulisi küsimusi selle kohta, kuidas me surmast mõtleme ja elu austame.

Seth Berkley: Miks vaktsiinid valmivad liiga hilja ... kui üldse kunagi.

TED2015

Seth Berkley: Miks vaktsiinid valmivad liiga hilja ... kui üldse kunagi.

943,600 views


Jääb mulje, et selleks, et tõsiselt hakataks tegelema mõne vaktsiini väljatöötamisega, tuleb enne teha läbi laastav ja ohvriterohke haiguspuhang. Seth Berkley heidab valgust sellele, millised turujõud ja -riskid on põhjuseks, et meil puuduvad seni asjakohased vaktsiinid maailmas levinuimate haiguste vastu.

Alaa Murabit: Mida mu usk tegelikult naiste kohta ütleb

TEDWomen 2015

Alaa Murabit: Mida mu usk tegelikult naiste kohta ütleb

1,810,261 views


Alaa Murabiti pere kolis Kanadast Liibüasse, kui Alaa oli 15-aastane. Enne seda tundis Alaa end vendadega võrdsena, kuid uues keskkonnas koges ta suuri piiranguid. Uhke moslemi naisena imestas ta, kas islamis on tõesti olemas vastav doktriin? Huumori, kire ja värskendava mässumeelsusega jagab ta oma avastusi islami ajaloost, toob näiteid naisjuhtidest ja räägib, kuidas ta algatas kampaania naiste õiguste eest võitlemiseks, kasutades Koraani värsse.

Roxane Gay: Halva feministi ülestunnistused

TEDWomen 2015

Roxane Gay: Halva feministi ülestunnistused

1,285,920 views


Kirjanik Roxane Gay tegi end halvaks feministiks nimetades nalja, sest tundis, et ta ei suuda eales olla nii perfektne, kui seda feministilt nõutakse. Ta mõistis aga, et tabas nõrka kohta. Selles mõtlemapanevas ja provokatiivses kõnes palub ta meil omaks võtta kõik feminismi tahud ning teha need väiksed valikud, mis lumepallina kasvades viivad suurte muutusteni.

Yassmin Abdel-Magied: Mida ütleb teile mu pearätt?

TEDxSouthBank

Yassmin Abdel-Magied: Mida ütleb teile mu pearätt?

1,689,072 views


Alateadlikud hoiakud on kultuuri alustalaks, millele tulenevalt kasvatusest ja välistest mõjuritest ühinevad ka meie eelarvamused. Taolised varjatud eelhoiakud mõjutavad aga kogu meie suhtumist ümbritsevasse. On viimane aeg oma eelarvamustele otsa vaadata ja mõelda järele, kuidas saaksime olla mõistvamad ning käituda arukamalt. Oma humoorika ja otsekohese esinemisega oskab Yassmin Abdel-Magied panna mõtlema, kuidas saada üle meid kammitsevatest pealiskaudsetest eelarvamustest.

Nick Bostrom: Mis juhtub, kui arvutid saavad targemaks kui me ise?

TED2015

Nick Bostrom: Mis juhtub, kui arvutid saavad targemaks kui me ise?

2,116,799 views


Tehisintellekti areng on olnud hüppeliselt võimas ning teadlased väidavad, et juba sellel sajandil võib tehisintellekt saada sama "targaks" kui inimene. Ja siis, väidab Nick Bostrom, võtab tehisintellekt asjad üle: "Tehisintellekt on viimane leiutis, mille inimene peab ise looma." Bostrom, kes on filosoofi ja tehnoloogiaekspert palub meil mõelda sügavalt järele selle uue maailma üle, mida me parajasti loome ja mida hakkavad juhtima mõtlevad masinad. Kas targad masinad soodustavad inimkonna ja meie väärtuste püsimist või saavad neil olema omaenda väärtused?

Jedidah Isler: Kuidas ma armusin kvasaritesse, blasaritesse ning meie imelisse universumisse

TED2015

Jedidah Isler: Kuidas ma armusin kvasaritesse, blasaritesse ning meie imelisse universumisse

984,629 views


Jedidah Isler armus esimest korda öötaevasse väikese tüdrukuna. Nüüd on ta astrofüüsik, kes uurib supermassiivseid ning hüperaktiivseid musti auke. Võluvas loengus viib ta meid Maalt triljoneid kilomeetreid eemale, et tutvustada objekte, mis võivad olla 1-10 miljardit korda raskemad Päikese massist ning mis purskavad vahel meie suunas võimsaid osakeste voogusid.

Sophie Scott: Miks me naerame?

TED2015

Sophie Scott: Miks me naerame?

2,266,910 views


Kas sa teadsid, et kellegagi koos olles on tõenäosus naerda 30 korda suurem kui üksi olles? Selles tempokas, põnevas ja naljakas loos läbime koos kognitiivse neuroteadlase Sophie Scottiga meeleoluka teekonna naeruteaduse radadel ning saame teada nii mõndagi huvitavat selle kohta, miks naermine meile vajalik on ja kuidas neuroteadus nendele järeldustele on jõudnud.

Kailash Satyarthi: Kuidas luua rahu? Saa vihaseks!

TED2015

Kailash Satyarthi: Kuidas luua rahu? Saa vihaseks!

1,130,062 views


Kuidas sai Indias kõrges kastis sündinud noormehest 83 000 lapse orjusest vabastaja? Nobeli rahupreemia laureaat Kailash Satyarthi jagab müneti ootamatu soovituse kõigile, kes tahaksid maailma paremaks muuta. Ta soovitab südamest vihastada, saada ebaõigluse peale südamest vihaseks. Oma kaasahaaravas kõnes räägib Satyarthi, kuidas ta on läbi oma elu leidnud vihast jõudu ja innustust, et tuua maailmale rahu ja aidata viletsuses olevaid inimesi.

Monica Lewinsky: Häbistamise hind

TED2015

Monica Lewinsky: Häbistamise hind

9,013,865 views


"1998. aastal olin ma justkui nullpatsient, kes kaotas oma maine globaalsel skaalal peaaegu silmapilkselt," räägib Monica Lewinsky. Tänapäeval on avalik häbistamine internetis, mida koges Monica Lewinsky, muutunud täiesti tavapäraseks. Oma julges sõnavõtus heidab ta pilgu meie "alandamiskultuurile", kus internetis häbistamist mõõdetakse rahaühikutega, ning soovitab teistsugust vaatenurka.

David Eagleman: Kas inimesele on võimalik tekitada uusi meeli?

TED2015

David Eagleman: Kas inimesele on võimalik tekitada uusi meeli?

1,603,198 views


Inimene tajub vaid üht kümmetriljondikku osa kõikidest valguslainetest. Neuroteadlase David Eagleman nendib, et kuigi inimese maailmapilti piirab kaasasündinud bioloogiline ülesehitus, on ta oma teadustöö abil leidnud võimalusi meie taju avardamiseks. Eagleman on uurinud erinevaid ajuprotsesse ning sellest ajendatult loonud uusi tajuliideseid, nagu näiteks tajutundlik vest, mille abil on võimalik ümbritsevast maailmast saada vahetult informatsiooni, mis meelte piiratuse tõttu meile muidu kättesaamatuks jääks.

Joe Landolina: Geel, mis peatab verejooksu silmapilkselt

TEDGlobal 2014

Joe Landolina: Geel, mis peatab verejooksu silmapilkselt

1,557,124 views


Unustage õmblused, haavu saab parandada palju hõlpsamalt. Joe Landolina, TEDi stipendiaat, räägib meile oma leiutisest, ravigeelist, millega saab verejooksu peatada silmapilkselt. (Ettekandes kuvatakse meditsiinilisi protseduure).