TED Talks with Ukrainian transcript

Кашмір Гілл і Сурія Матту: Що ваші розумні пристрої знають (і поширюють) про вас

TED2018

Кашмір Гілл і Сурія Матту: Що ваші розумні пристрої знають (і поширюють) про вас
1,504,690 views

Якщо ваші розумні пристрої можуть говорити з вами, з ким ще вони можуть спілкуватися? Кашмір Гілл та Сурія Матту захотіли дізнатися - тому вони обладнали квартиру Гілл 18-ма різними пристроями, під'єднаними до Інтернету, і побудували спеціальний маршрутизатор, який відстежував, як часто девайси зверталися до своїх серверів та про що вони звітували. Результати виявилися вражаючими - і дещо моторошними. Дізнайтеся більше про те, як дані з ваших смарт-пристроїв розповідають про ваш режим сну, перегляд ТВ і навіть ваші звички чищення зубів - і те, як технічні компанії зможуть використовувати це для таргетування та збору даних. (Цей виступ містить лексику, не призначену для дітей).

Анна Ротшильд: Чому варто любити грубу науку

TEDxMidAtlantic

Анна Ротшильд: Чому варто любити грубу науку
967,323 views

Чого нас можуть навчити брудні, відразливі сторони життя? У цій промові, сповненій гумору, популяризаторка науки Анна Ротшильд показує нам приховану мудрість "гидких речей" і пояснює, чому ігнорування непривабливих аспектів науки, медицини й технологій позбавляє нас важливих джерел знань про наше здоров'я і навколишній світ. "Дослідження відразливих аспектів життя підказувало ідеї, про які ми б ніколи не здогадались, і часто ми навіть виявляли красу там, де її, здавалось, не могло бути." - стверджує Ротшильд.

Ессам Даод: Як ми можемо надати підтримку психічного здоров'я біженцям

TED2018

Ессам Даод: Як ми можемо надати підтримку психічного здоров'я біженцям
1,078,598 views

Глобальна криза біженців - це катастрофа у сфері психічного здоров'я, коли мільйони людей потребують психологічної допомоги для подолання травм, пов'язаних зі зміною обстановки та конфліктами. Щоб усунути шкоду, дитячий психіатр і стипендіат TED Ессам Даод працював у таборах, на рятувальних човнах і берегових лініях Греції та Середземного моря, щоб допомогти біженцям (чверть з яких є дітьми) змінити їх досвід через короткі і потужні психологічні втручання. "Ми всі маємо зробити що-небудь, аби запобігти цій катастрофі", - говорить Даод. "Ми повинні визнати, що перша допомога потрібна не лише тілу, але й мусить включати розум і душу."

Просанта Чакрабарти: Чотири мільйони років еволюції за шість хвилин

TED2018

Просанта Чакрабарти: Чотири мільйони років еволюції за шість хвилин
1,700,096 views

Людина пішла від мавп чи від риб? В цій повчальній промові, іхтіолог і стипендіат програми TED Просанта Чакрабарти розвінчує деякі усталені міфи про еволюцію, заохочуючи нас згадати, що ми маленька частинка складного процесу, тривалістю в чотири мільярди років, і не кінцевий результат еволюції. "Ми - не вінець еволюції," - каже Чакрабарти. "Подивіться на нас, як на молоде листя на величезному стародавньому дереві життя, що зв'язане невидимими гілочками не тільки одне з одним, але й з нашими померлими родичами і еволюційними предками."

Ольга Юркова: На полі бою з імперією російських фейкових новин

TED2018

Ольга Юркова: На полі бою з імперією російських фейкових новин
1,098,482 views

Коли факти неправдиві, то і рішення неправильні, каже доповідачка TED і редакторка Ольга Юркова. Щоб зупинити поширення фейкових новин, вона разом з групою журналістів та викладачів заснувала сайт StopFake.org, який викриває упереджені чи неправдиві репортажі, щоб повернути втрачену довіру до наших журналістів, лідерів та інституцій. Дізнайтеся більше про боротьбу проти дезінформації, а також два найважливіших способи, як не читати (чи не поширювати) фейкові новини.

Юваль Ноа Харарі: Чому фашизм настільки заманливий — і як ваші дані можуть зміцнити його

TED2018

Юваль Ноа Харарі: Чому фашизм настільки заманливий — і як ваші дані можуть зміцнити його
1,499,201 views

У глибокодумній доповіді про технології і владу письменник та історик Юваль Ноа Харарі пояснює важливу різницю між фашизмом та націоналізмом — і розповідає, як вплине збір наших даних на майбутнє демократії. Присутній у форматі голограми, трансльованої з Тель-Авіву, Харарі попереджає, що найбільша небезпека, яка загрожує ліберальній демократії, в тому, що революція в інформаційних технологіях зробить диктатуру ефективнішою і здатною до контролю. "Вороги ліберальної демократії зламують наші почуття страху, ненависті і марнославства, а потім використовують їх, щоб розділити і знищити, — каже Харарі. Це відповідальність кожного з нас — знати власні слабкості й переконатися, що вони не перетворяться на зброю". (Зі стислим інтерв'ю за участі куратора TED Кріса Андерсона наприкінці).

Хелен Джилет: "Ти знайшов мене"

TEDWomen 2017

Хелен Джилет: "Ти знайшов мене"
384,071 views

Віолончелістка та співачка Хелен Джилет поєднує свою класичну освіту, джазове коріння з Нового Орлеану та навики вільної імпровізації у творенні своєї власної еклектичної музики. У потужному, мелодійному виконанні звучить її пісня "Ти знайшов мене".

Інґрід Фетелл Лі: Де ховається радість і як її знайти

TED2018

Інґрід Фетелл Лі: Де ховається радість і як її знайти
1,910,109 views

Вишневий цвіт і кольори веселки, мильні бульбашки та кумедні іграшкові очі: як від подібних речей народжується відчуття безмежної радості? У цій захопливій промові Інґрід Фетелл Лі розкриває для нас на диво матеріальне коріння нематеріальної радості та втаємничує глядача у те, як відшукати - і створити - більше радості у світі навколо.

Сюзан Емметт: Просте обстеження, яке допоможе дітям чути краще

TEDGlobal 2017

Сюзан Емметт: Просте обстеження, яке допоможе дітям чути краще
1,032,421 views

Дітям, що живуть у сільських районах, важко добиратися до лікаря, а ще складніше дістатися до аудіологічної клініки для дорогих, складних обстежень слуху. Як наслідок, діти його втрачають через інфекцію вуха та інші виліковні та превентивні проблеми. Ось чому хірург вуха та стипендіат програми TED Fellow Сюзан Емметт працює з 15 общинами сільської Аляски з метою запровадити просте недороге обстеження, для якого треба лише мобільний телефон. Дізнайтеся більше про її діяльність та про те, як це може змінити життя дітей, що не мають доступу до медицини вуха.

Тобакко Браун: Чого навчило мене садівництво

TED Residency

Тобакко Браун: Чого навчило мене садівництво
1,070,708 views

Сади – це дзеркало нашого життя, як каже нам екохудожниця Тобакко Браун, і ми повинні піклуватися про них, щоб зберегти їхню красу. Спираючись на свій досвід природних публічних арт-інсталяцій у містах по всьому світу, Браун наголошує, що садівництво може навчити нас співчуттю, взаємодії та благодаті.

Франс де Вааль: Несподіване відкриття про альфа-самців

TEDMED 2017

Франс де Вааль: Несподіване відкриття про альфа-самців
1,885,048 views

Приматолог Франс де Вааль, який вивчає привілеї та ціну влади, представляє захопливу точку зору на альфа-самців, проводячи дивовижні паралелі між тим, як люди та примати вибирають своїх лідерів. Його дослідження показують несподівані риси альфа-самців - щедрість, емпатію, навіть підтримку миру - і проливають світло на боротьбу за владу людських політиків. "Той, хто великий і сильний, хто залякує та ображає всіх, не завжди є альфа-самцем", - говорить де Вааль.

Кірсті Дункан: Вчені повинні мати свободу вчитися, вільно висловлюватися та кидати виклик

TED2018

Кірсті Дункан: Вчені повинні мати свободу вчитися, вільно висловлюватися та кидати виклик
1,037,529 views

«Не можна заважати таким фундаментальним і цінним речам як наука», -каже Кірсті Дункан, перший міністр з питань науки Канади. У своїй щирій, натхненній промові про місію науки розширити межі нашого знання, вона доводить, що дослідники повинні мати право вільно презентувати малоприємні істини та кидати виклик стереотипному мисленню - і що нікому з нас не можна мовчати, коли науку придушують і не дають їй розвиватися.

Лора Д. Данн: Пора прийняти закон для захисту жертв гендерного насилля

TED2018

Лора Д. Данн: Пора прийняти закон для захисту жертв гендерного насилля
974,656 views

Щоб гендерне насильство не залишалось безкарним у США, слід змінити тактику, стверджує захисниця прав потерпілих і стипендіат програми TED Fellows Лора Л. Данн. Замість того, щоб боротись за реформи у межах окремих інституцій, нам слід змінити Конституцію і зрештою прийняти Поправку про рівні права, яка вимагала б від штатів протидіяти гендерній нерівності і насильству. Завдяки таким радикальним змінам, стверджує Данн, "наша законодавча система зможе стати системою справедливості, а "Ме too" зрештою стане "Вже ні".

Закарі Р.Вуд: Чому варто вислухати людей, з якими ви не згодні

TED2018

Закарі Р.Вуд: Чому варто вислухати людей, з якими ви не згодні
1,608,175 views

Ми стаємо сильнішими, а не слабшими, взаємодіючи з ідеями і людьми, з якими ми не погоджуємось, - каже Закарі Вуд. У важливому виступі про пошук спільних точок дотику, Вуд розказує про можливість досягнути погодження і взаєморозуміння при тактовній і вдумливій взаємодії з контроверсійними ідеями і невідомими можливостями. "Ігнорування протилежних точок зору не знищує їх," - говорить Вуд. "Щоб досягти прогресу попри всі перешкоди, нам потрібне щире бажання глибше зрозуміти людство".

Ярон Ланьє: Як потрібно змінити Інтернет

TED2018

Ярон Ланьє: Як потрібно змінити Інтернет
1,335,675 views

З перших днів цифрової культури Ярон Ланьє сприяв формуванню поняття про Інтернет, як про суспільне надбання, яке сприяло б поширенню знань у загальнолюдському масштабі. Але вже тоді була помітна зворотна сторона медалі, як все може обернутися: електронні гаджети, які контролюють наше життя, збирають дані про нас і нав'язують нам нові бажання. (Звучить знайомо?) У цій далекоглядній промові Ланьє розмірковує про «глобально-трагічну, разюче кумедну помилку» таких компаній, як Google і Facebook, які знаходилися біля джерел цифрової культури, - і також говорить про те, як ми можемо це виправити. «Ми не можемо прийняти суспільство, в якому спілкування двох осіб можливе тільки за умови фінансування третьою особою, яка маніпулює ними» - говорить Ланьє.

Ясін Каканде: Про що забувають, обговорюючи проблему біженців

TED2018

Ясін Каканде: Про що забувають, обговорюючи проблему біженців
955,903 views

Під час обговорення проблеми біженців ми часто чуємо думки будь-кого – від політиків, що заявляють про необхідність посилення прикордонного контролю, до громадян, що бояться втратити роботу, – окрім самих мігрантів. Журналіст і стипендіат TED Ясін Каканде пояснює, що змусило його й багатьох інших покинути батьківщину, і закликає до більш широкого й різнопланового обговорення. Він нагадує, що людство постійно знаходилося в русі, й наголошує: "Немає заборон, які б зупинили міграцію, що завжди була визначальним фактором в історії людства".

Джон Еморі: Як могла б діяти контрацептивна таблетка для чоловіків

TEDMED 2017

Джон Еморі: Як могла б діяти контрацептивна таблетка для чоловіків
954,409 views

Андролог Джон Еморі виробляє інноваційний чоловічий контрацептив, який дає чоловікам змогу брати відповідальність за запобігання незапланованої вагітності. Він детально описує роль науки у розробці і розповідає, чому світ потребує таблетки для чоловіків.

Ніґат Дед: Як пакистанські жінки відвойовують право на Інтернет

TEDGlobal 2017

Ніґат Дед: Як пакистанські жінки відвойовують право на Інтернет
963,689 views

Стипендіат TED Ніґат Дед досліджує інтернет-переслідування, особливо, якщо воно стосується патріархальних культур, таких як та, що в її невеликому селі в Пакистані. Вона розповідає історію того, як вона створила першу в Пакистані телефонну лінію кіберзахисту, спрямовану на надання допомоги жінкам, які стикаються з серйозними погрозами в Інтернеті. "Безпечний доступ до Інтернету - це доступ до знань, а знання - це свобода", - говорить вона. "Коли я борюся за цифрові права жінок, я борюся за рівність".

Ерік Беррідж: Чому технологічним компаніям потрібні гуманітарії

TED@IBM

Ерік Беррідж: Чому технологічним компаніям потрібні гуманітарії
1,012,558 views

Якщо хочете побудувати команду для пошуку інноваційних рішень, вам слід цінувати гуманітаріїв не менше, ніж технічних спеціалістів, - стверджує підприємець Ерік Беррідж. Він ділиться своїми думками, чому технологічним компаніям слід наймати на роботу не лише випускників природничо-технічних спеціальностей; а також про те, як люди з мистецькою чи гуманітарною освітою можуть внести креативність і натхнення у технічні проекти.

Меннат Ель Ґалід: Як грибки розпізнають (й уражають) рослини

TEDGlobal 2017

Меннат Ель Ґалід: Як грибки розпізнають (й уражають) рослини
1,016,901 views

Щороку, грибки, найнебезпечніші патогени рослин, знищують таку кількість їжі, якою можна було б нагодувати півмільярда людей. Міколог та стипендіат TED Меннат Ель Ґалід розповідає, як прорив у дослідженні молекулярних сигналів, які гриби використовують, щоб атакувати рослину, може перервати їхню взаємодію -- й зберегти урожай.

Джин Янґ: Коміксам місце в школі

TEDxManhattanBeach

Джин Янґ: Коміксам місце в школі
1,169,039 views

Комікси і графічні романи мають бути в арсеналі кожного вчителя, стверджує художник та освітянин Джин Лун Ян. На фоні власних кумедних та яскравих малюнків Янґ проводить екскурс в історію коміксів у американській системі освіти, а також розповідає про їх неочікуваний потенціал для навчання дітей.

Маліка Уітлі: Як мистецтво допомагає бездомній молоді зцілюватися і будувати своє життя

TED Residency

Маліка Уітлі: Як мистецтво допомагає бездомній молоді зцілюватися і будувати своє життя
888,773 views

Маліка Уіліті є засновником ChopArt, організації для безпритульних підлітків, орієнтованої на наставництво, гідність та створення можливостей через мистецтво. У зворушливій відвертій промові вона ділиться своєю історією безпритульності та віднайдення сили у мистецтві; Маліка вважає своєю місією пошук творчого виходу для тих, хто опинився на узбіччі суспільства.

Ендрю Дент: Щоб позбутися відходів перегляньмо поняття ощадливості

TEDNYC

Ендрю Дент: Щоб позбутися відходів перегляньмо поняття ощадливості
1,150,401 views

Сміття неможливо викинути. Так вважає Ендрю Дент, пояснюючи, що зі смітника використані контейнери для їжі, зламані іграшки та старі шкарпетки неминуче потрапляють на звалища, розміри яких постійно зростають. Натомість, ми можемо переосмислити те, як ми створюємо та переробляємо продукти. Дент наводить приклади ощадливості (використання та повторного використання речей, нічого не купуючи), а також розповідає про новітні досягнення матеріалознавства — наприклад, електронні пристрої з наноцелюлози та ферменти, які дозволяють переробляти пластик безліч разів.

Тара Хоуска: Протести на Стендінг-Рок і наша боротьба за права корінного населення

TEDWomen 2017

Тара Хоуска: Протести на Стендінг-Рок і наша боротьба за права корінного населення
905,525 views

Досі невидимі, часто непомітні корінні племена об'єднуються, щоб захистити воду, землю, історію свого світу, а також одночасно намагаються врятуватися від геноциду і тривалої соціальної нерівності. Адвокатка племені і мешканка корінного племені коучічінг Тара Хоуска розповідає історію замахів держави та індустрії на корінне населення з ціллю знищити його легітимність, культуру, відібрати землю. Також вона говорить про опір у Стендінг-Рок, що тривав місяцями і зібрав тисячі людей з усього світу. "Неймовірно, що ви можете зробити, якщо робите це разом", - говорить Хаска. "Станьте поруч з нами, співпереживайте з нами, навчайтеся, розвивайтеся, змінюйте хід розмови".

Денні Гілліс: Чи потрібен нам заслін від Сонця для охолодження Землі?

TED2017

Денні Гілліс: Чи потрібен нам заслін від Сонця для охолодження Землі?
1,108,690 views

У своїй стратегічній промові Денні Гілліс демонструє креативний науковий підхід до розв’язання такої глобальної проблеми як зміна клімату. Виступаючи за сонячну геоінженерію, він з неупередженою цікавістю розглядає суперечливі варіанти вирішення питання.

Лера Бородітскі: Як мова формує спосіб нашого мислення

TEDWomen 2017

Лера Бородітскі: Як мова формує спосіб нашого мислення
4,282,201 views

У світі близько 7000 мов - і всі вони мають різні звуки, словниковий склад і будову. Але чи формують вони спосіб нашого мислення? Дослідниця у галузі когнітивістики Лера Бородітскі наводить приклади мов - від спільноти аборигенів в Австралії, у якій використовуються замість "ліво" і "право" вказівки на сторони світу, до окремих слів для відтінків синього в російській мові. І це дозволяє дати обґрунтовану відповідь на поставлене питання: "так". "Краса мовної розмаїтості в тому, що вона відкриває нам, наскільки геніальним і гнучким є людський розум", - каже Бородітскі. "Люди винайшли не один, а сім тисяч когнітивних всесвітів".

Лео Ігве: Чому я обрав гуманізм, а не релігію

TEDGlobal 2017

Лео Ігве: Чому я обрав гуманізм, а не релігію
1,060,629 views

Як гуманіст, Лео Ігве не вірить у божественне втручання - але він вірить у здатність людей полегшити страждання, лікувати хвороби, зберегти планету і обернути бідність на процвітання. У цьому натхненному виступі Ігве ділиться своїм баченням гуманізму, який може звільнити африканців від забобонності і наділити їх силою перебудувати свій континент.