TED Talks with Albanian transcript

Julian Assange: Pse bota ka nevojë për WikiLeaks

TEDGlobal 2010

Julian Assange: Pse bota ka nevojë për WikiLeaks
2,388,110 views

Faqja e internetit qe ka ngjall debat, WikiLeaks, mbledh dhe publikon dokumente dhe video me vlerë shume sekrete. Themeluesi Julian Assange, per te cilin thuhet se kërkohet nga autoritetet amerikane për t'u marrë në pyetje, flet me Chris Anderson nga TED për mënyrën se si funksionon faqja, cka ka arritur -- dhe çka e shtyn atë. Intervista përfshin pamje filmike të sulmeve të fundit ajrore nga amerikanët në Baghdad.

Hans Rosling flet për rritjen e popullsisë së botës

TED@Cannes

Hans Rosling flet për rritjen e popullsisë së botës
3,433,577 views

Popullsia e botës do të arrijë 9 miliardë në 50 vitet e ardhëshme, dhe vetëm duke rritur standardin e jetesës së njerëzve më të varfër do të mund të kontrollojmë rritjen e popullsisë. Kjo është përgjigjia paradoksale që shfaq Hans Rosling në TED@Cannes duke përdorur një mënyrë me shumë ngjyra të shfaqjes së statistikave (do të shihni).

Nalini Nadkarin: Jeta shkencore në burgë

TED2010

Nalini Nadkarin: Jeta shkencore në burgë
483,834 views

Nalini Nadkarni sfidon prespektiven tonë në dru dhe burgë --- ajo thot që të dyja mund të jenë më dinamike sesa që ne mendojmë. Nepermjet një partneriteti me shtetin e Washingonit, ajo sjell klasa shkencore dhe programe konzervuese tek të burgosurit, me rezultate të papritëshme.

Michael Sandel: Michael Sandel: Arti i humbur i debatit demokratik

TED2010

Michael Sandel: Michael Sandel: Arti i humbur i debatit demokratik
1,285,670 views

Demokracia lulëzon në debate qytetare, thotë Michael Sandel -- por fatkeqësisht nuk praktikohet. Ai udhëheq nje bashkëbisedim terheqes me TED-sterët, mbi ceshtjen e freskët të Gjykatës supreme (Rasti PGA Tour v. Martin) rezultati i të cilës shpalos përbërësit kritik të drejtësisë.

Adam Sadowsky nderton nje video me muzike virale.

TEDxUSC

Adam Sadowsky nderton nje video me muzike virale.
1,113,011 views

Banda OK Go enderronte idene e nje makinerie te madhe si ajo e Rube Goldberg per videoclipin e tyre te ardhshem , -- dhe ekipi i Adam Sadowsky ishte ngarkuar per ta ndertuar ate. Ai na tregon historine dhe perpjekjet e ndertimit te komplikuar qe u be menjehere nje sensacion i bujshem ne YouTube.

Sir Ken Robinson: Silleni revolucionin e edukimit!

TED2010

Sir Ken Robinson: Silleni revolucionin e edukimit!
8,597,663 views

Në këtë fjalim nxitës, qesharak, vazhdim i fjalimit legjendar të vitit 2006, Sir Ken Robinson vë në dukje rastin për një ndryshim radikal nga edukimi i standardizuar tek të mësuarit e personalizuar -- duke krijuar kushtet në të clat talentet e fëmijëve mund të lulëzojnë.

Graham Hill: Pse jam nje ditejave vegjetarian?

TED2010

Graham Hill: Pse jam nje ditejave vegjetarian?
2,448,960 views

Te gjithe i dime argumentet se te qenit vegjetarian eshte me mire per mjedisin dhe per kafshet-- por ne kulturen e mishngrenesit, mund te jete e veshtire te besh ndryshimin. Graham Hill ka nje sygjerim te fuqishem dhe pragmatik.

William Li: A mund ta mbysim urie kancerin duke ngrënë?

TED2010

William Li: A mund ta mbysim urie kancerin duke ngrënë?
4,619,456 views

William Li prezanton një mënyrë të re të të menduarit mbi trajtimin e kancerit: angiogjenezën, shënjestrimin e enëve të gjakut të cilat ushqejnë tumorin. Hapi i pare thelbësor (dhe më i miri): Duke ngrënë ushqime kancer-luftuese të cilat e mundin kancerin në lojën e nisur nga ai vetë.

Viktor Frankl: Why believe in others

Toronto Youth Corps

Viktor Frankl: Why believe in others
1,279,542 views
No Transcript

In this rare clip from 1972, legendary psychiatrist and Holocaust-survivor Viktor Frankl delivers a powerful message about the human search for meaning -- and the most important gift we can give others.

Julia Sweeney ka "Fjalimin"

TED2010

Julia Sweeney ka "Fjalimin"
3,571,049 views

Pamvaresisht perpjekjeve te saj me te mira, komediania Julia Sweeney eshte e detyruar te thote nje genjeshter te bardhe kur vajza e saj 8 - vjecare fillon te mesoj rreth riprodhimit te bretkosave -- dhe fillon te bej disa pyetje shume te zgjuara.

Simon Sinek: Si lideret e medhenj frymezojne veprim

TEDxPuget Sound

Simon Sinek: Si lideret e medhenj frymezojne veprim
43,589,065 views

Simon Sinek ka nje model te thjeshte por te fuqishem per te inspiruar lidershpin, e gjitha duke filluar me nje rreth te arte dhe me pyetjen "Pse"? Shembujt e tij perfshijne Apple, Marthin Luther King dhe vellezerit Wright - dhe si nje kontrapunkt Tivo, te cilat (derisa nje fitore e koheve te fundit ne gjykate ka trefishuar cmimin e saj te aksioneve) shfaqen per te luftuar.

Tim Birkhead: The early birdwatchers

The Do Lectures

Tim Birkhead: The early birdwatchers
118,385 views
No Transcript

Birds, a perennial human fascination, entertained medieval homes long before science took them for serious study. "Wisdom of Birds" author Tim Birkhead tours some intriguing birdwatcher lore (dug up in old field journals) -- and talks about the role it plays in ornithology today.

Eric Whitacre: A choir as big as the Internet

Eric Whitacre's Virtual Choir

Eric Whitacre: A choir as big as the Internet
613,498 views
No Transcript

185 voices from 12 countries join a choir that spans the globe: "Lux Aurumque," composed and conducted by Eric Whitacre, merges hundreds of tracks individually recorded and posted to YouTube. It's an astonishing illustration of how technology can connect us.

Jonathan Klein: Foto qe ndryshuan boten

TED2010

Jonathan Klein: Foto qe ndryshuan boten
1,276,072 views

Fotografet bejne me shume se dokumentim te hostorise-- ata e bejne ate . Ne Universitetin TED, Jonathan Klein o Imazheve Getty tregon disa nga portretet dhe flet per cka ndodh kur nje gjenerate sheh nje imazh aq te fuqishem qe nuk mund te shohin me larg-- ose prapa.

Elizabeth Pisani: Seksi, droga dhe HIV - le të tregohemi të arsyeshëm

TED2010

Elizabeth Pisani: Seksi, droga dhe HIV - le të tregohemi të arsyeshëm
1,362,010 views

E armatosur me logjikën e saj të hekurt, sensin e humorit dhe syzet prej "një urithi të shëndetit publik", Elizabeth Pisani shpalos morinë e mospërputhjeve në sistemet tona politike që i ndalojnë të gjitha dollarët tanë të luftojnë përhapjen e HIV. Hulumtimet e saj me popullësitë-në-rrezik -- nga të droguarit deri tek punonjëset e seksit në Kamboxhia -- tregojnë masat, ndonjëherë kundër-intuitive, që mund të ndalnin përhapjen e kësaj sëmundjeje shkatërruese.

Jesse Schell: When games invade real life

DICE Summit 2010

Jesse Schell: When games invade real life
474,690 views
No Transcript

Games are invading the real world -- and the runaway popularity of Farmville and Guitar Hero is just the beginning, says Jesse Schell. At the DICE Summit, he makes a startling prediction: a future where 1-ups and experience points break "out of the box" and into every part of our daily lives.

Adora Svitak: Cfare mund te mesojne te rriturit prej femijeve.

TED2010

Adora Svitak: Cfare mund te mesojne te rriturit prej femijeve.
5,410,722 views

Vajza e mrekullueshme Adora Svitak mendon se bota ka nevoje per mendime "femijesh": ide guximtare, krijimtari te eger dhe mbi te gjitha optimizem. Enderrat e medha te femijeve meritojne besim , vazhdon ajo, duke nisur me iniciativen e te rriturve tu mesojne femijeve dhe ne te njejten kohe te mesojne prej tyre

Kirk Citron: Dhe tani, lajmet e vërteta

TED2010

Kirk Citron: Dhe tani, lajmet e vërteta
732,566 views

Sa prej titujve të sotëm do kenë vlerë pas 100 vitesh? Po pas 1000? Projekti "Lajmet e Zgjatura" i Kirk Citron mbledh lajme që nuk janë me vlerë vetëm për të sotmen, por do të jehojnë për dekadat -- ndoshta shekujt -- në vazhdim. Në TED2010, ai nënvizon disa prej lajmeve të sotme që kanë potencialin t'i japin formë të ardhmes sonë.

Patsy Rodenburg: Why I do theater

Michael Howard Studios

Patsy Rodenburg: Why I do theater
189,617 views
No Transcript

Patsy Rodenburg says the world needs actors more than ever. In this talk at Michael Howard Studios, she tells the story of a profound encounter that reveals the deeper role theater can play in people's lives.

Alan Siegel: Le te thjeshtojme zhargonin ligjor!

TED2010

Alan Siegel: Le te thjeshtojme zhargonin ligjor!
938,243 views

Formularet e taksave, marreveshjet e kredive, legjislacioni shendetesor, jane te gjithe te mbushur me fraza te pakuptueshme dhe vertet te gjata, thote Alan Siegel. Ai na fton te ridizenjojme ne menyre te thjeshte, ne anglishte te kuptueshme per te gjithe, dokumentet tona ligjore.

Douglas Adams: Parrots, the universe and everything

University of California

Douglas Adams: Parrots, the universe and everything
486,585 views
No Transcript

Blind river dolphins, reclusive lemurs, a parrot as fearless as it is lovelorn ... Douglas Adams' close encounters with these rare and unusual animals reveal that evolution, ever ingenious, can be fickle too -- in a University of California talk that sparkles with his trademark satiric wit.

Gary Vaynerchuk: Do what you love (no excuses!)

Web 2.0 Expo 2008

Gary Vaynerchuk: Do what you love (no excuses!)
819,624 views
No Transcript

At the Web 2.0 Expo, entrepreneur Gary Vaynerchuk gives a shot in the arm to dreamers and up-and-comers who face self-doubt. The Internet has made the formula for success simpler than ever, he argues. So there's now no excuse not to do what makes you happy.

Gary Lauder shenjat e reja të trafikur: Kthehu

TED2010

Gary Lauder shenjat e reja të trafikur: Kthehu
596,851 views

Pesëdhjet përqind e aksidenteve të trafikut ndodhin në kryqëzime. Gary Lauder ndanë një ide të shkelqyeshme dhe të lirë e cila i ndihmon shoferët të levizin më mirë;dy shenja trafiku të cilat përmbajnë shenjën "Stop" dhe "hape rrugen" -- dhe u kërkon shoferve të jenë të sjellshem.

Richard Feynman: Physics is fun to imagine

BBC TV

Richard Feynman: Physics is fun to imagine
631,824 views
No Transcript

In this archival footage from BBC TV, celebrated physicist Richard Feynman explains what fire, magnets, rubber bands (and more) are like at the scale of the jiggling atoms they're made of. This accessible, enchanting conversation in physics reveals a teeming nano-world that's just plain fun to imagine.

Daniel Kahneman: Gjëagjëza e përvojës kundër kujtimit

TED2010

Daniel Kahneman: Gjëagjëza e përvojës kundër kujtimit
5,381,214 views

Duke përdorur shembuj të ndryshëm, nga pushimet tek kolonoskopia, laureati i cmimit Nobel dhe themeluesi i ekonomisë së sjelljes Daniel Kahneman na tregon se si (vetvetja jonë e përvojës" dh "vetvetja jonë e kujtimit" shohin lumturinë me sy të ndryshëm. Kjo perspektivë e re ka një nënkuptim të thellë fër ekonominë, politikën publike -- dhe vetëdijen tonv.