TED Talks with Albanian transcript

Hanna Rosin: Të dhëna të reja mbi ngritjen e femrave

TEDWomen 2010

Hanna Rosin: Të dhëna të reja mbi ngritjen e femrave
961,346 views

Hanna Rosin paraqet të dhëna të reja befasuese që tregojnë se femrat në shumë aspekte kanë kaluar gjininë mashkullore, si p.sh. për nga normat e diplomimit nga universiteti. A sinjalizojnë këto trende, për SH.B.A-të dhe tërë botën, “fundin e gjinisë mashkullore”? Ndoshta jo – por kjo çon drejt një ndryshimi të rëndësishëm shoqëror për të cilin ia vlen të bëhet një diskutim i thellë.

Kiran Bedi: Udhëheqëse e policisë që sjell ndryshim

TEDWomen 2010

Kiran Bedi: Udhëheqëse e policisë që sjell ndryshim
1,131,705 views

Kiran Bedi ka një CV të befasishme. Para se të bëhej drejtoreshë e përgjithshme e Shërbimit Policor të Indisë, ajo menaxhoi njërin nga burgjet më të ashpra të vendit. Aty ajo përdori një fokus të ri në parandalim dhe edukim në mënyrë që ta kthente në një vend të mësimit dhe meditimit. Ajo ndan mendimet e saj në lidhje me udhëheqjen largpamëse tek TEDWomen.

Arthur Potts Sawson: Një vizjonë për restaurante të qendrueshme

TEDGlobal 2010

Arthur Potts Sawson: Një vizjonë për restaurante të qendrueshme
875,870 views

Nëse keni qen ndonjëher në kuzhinen e restaurantit, keni parë sa shumë ushqim, ujë dhe energji mund të humbet atje. Shefi Arthur Potts-Dawson ndan vizjonin e tij përsonal për reduktimin e humbjeve drastke në restaurante dhe supermarkete, krijimin e reciklimit, kompozimin e motorit për ushqim të qendrueshum ( dhe ushqim të mirë).

William Ury: Ecja nga "jo" në "po"

TEDxMidwest

William Ury: Ecja nga "jo" në "po"
2,125,099 views

William Ury, autor i "Si të arrijmë tek Po," ofron një mënyrë elegante, të thjeshtë (por jo të lehtë) për të krijuar marrëveshje edhe në situatat më të vështira -- nga konfliktet familjare, ndoshta, deri tek Lindja e Mesme.

Birke Baehr: Cfare nuk funksionon me sistemin tone ushqimor

TEDxNextGenerationAsheville

Birke Baehr: Cfare nuk funksionon me sistemin tone ushqimor
2,287,496 views

11 vjecari Birke Baehr paraqet studimin e tij ne nje burim kryesor te ushqimit tone -- perqendruar shume larg dhe me pak se piktoresk ne fermat industriale. Te mbash fermat larg syve promovon nje pikture te pavertete te nje kutie te madhe te agrikultures, argumenton ai, nderkohe qe nenvizon ceshtjen e te gjelberave dhe lokalizon prodhimin e ushqimit.

Shimon Schocken : Udhëtime Shprese

TEDxTelAviv 2010

Shimon Schocken : Udhëtime Shprese
577,920 views

Profesor i shkencave kompjuterike Shimon Schocken është po ashtu i apasionuar ndaj ciklizmit malor. Për të ndarë eksperiencat jetesore të tij gjate udhetimeve, ai filloi një program ne natyre me disa të rinj Izraelitë të burgosur dhe u prek shumë nga vështirësitë e tyre të mëdha dhe suksesit të thellë.

Conrad Wolfram: Tju mesojme femijeve tone matematike reale duke perdorur kompjuterat.

TEDGlobal 2010

Conrad Wolfram: Tju mesojme femijeve tone matematike reale duke perdorur kompjuterat.
1,603,602 views

Duke filluar nga raketat ne planete jashte tokesore dhe duke vazhduar tek ambjentet tregetare financiare, shumica e shkencave krijuese te njerezimit jane te bashkangjitura dhe fuqizuara nga lenda e matematikes. Atehere, pse femijet tane humbasin interesin dhe vemendjen ne shkencat e matematikes? Conrad Wolfram thote qe pjesa e matematikes qe ne shpjegojme, prillogaritjet me dore, -- nuk eshte vetem e besdizshme, por mbi te gjitha eshte e pa lidhur dhe perdorur me shkencen e matematikes reale ne kohet e sotme. Ai paraqit idete e tija themelore: Duke ju shpjeguar dhe mesuar femijeve tane matematike nepermjet shkences te programeve kompjutore.

Eric Berlow: Si kompleksiteti rrjedh deri tek thjeshtësia

TEDGlobal 2010

Eric Berlow: Si kompleksiteti rrjedh deri tek thjeshtësia
1,264,385 views

Ekologjisti Eric Berlow nuk ndihet i tejngarkuar kur atij i shfaqën sisteme komplekse. Ai e di se më shumë informacione mund të na cojne tek një zgjidhje me e thjeshtë. Duke ilustruar keshillat dhe truket për të zbërthyer cështjet e mëdha, ai e zbërtheu informacionin grafit në strategjin e Shteteve të Bashkuara në Afganistan deri tek disa pika elementare.

Emily Pilloton: T'ju mesosh dizenjim per ndryshim

TEDGlobal 2010

Emily Pilloton: T'ju mesosh dizenjim per ndryshim
997,963 views

Dizenjuesja Emily Pilloton u zhvendos ne zonat rurale te komunes Bertie, ne Karolinen e Veriut, ne nje eksperiment te guximshem te dizajnit per transformimin e komunes. Ajo eshte duke ju mesuar klasen e dizenjimit te ndertesave, te quajtur Studio H qe angazhon mendjet dhe trupat e gjimnazisteve nderkohe qe sjellin dizenjime te zgjuara dhe oportunitete te reja komunave me te varfera ne kete shtet.

David Bismark: Votimi elektronik pa manipulime

TEDGlobal 2010

David Bismark: Votimi elektronik pa manipulime
570,158 views

David Bismark demostron një sistem të ri votimi që përmban një mënyrë shumë të thjeshtë verifikimi, për të parandaluar manupulimin dhe keqnumurimin -- duke ruajtur fshehtesinë e votës së secilit person.

Barton Seaver: Ushqimi deti i qëndrueshëm? Duhet te tregohemi me te mencur.

Mission Blue Voyage

Barton Seaver: Ushqimi deti i qëndrueshëm? Duhet te tregohemi me te mencur.
587,612 views

Shefi Barton Seaver trajton një dilemë moderne: Ushqimi i detit është një nga burimet me te shëndetshme per proteina, por peshkimi i tepruar po vazhdon te demtoje oqeanet tona. Ai sugjeron një mënyrë te thjeshtë për të mbajtur peshkun në tavolinë që përfshin nje nga fjalite me te preferuar te çdo nene - "Hani perime"

Patrick Chappatte: Fuqia e karikaturave

TEDGlobal 2010

Patrick Chappatte: Fuqia e karikaturave
811,228 views

Në një seri fjalësh të mprehta, Patrick Chappatte bën një rast prekës për fuqinë e vizatimeve të thjeshta. Projektet e tij në Liban, në Afrikën Perëndimore dhe në Gaza tegojnue se si, në duart e duhura, lapsi mund të ndriçojë çështje serioze dhe të vërë bashkë persona nga më të ndryshmit.

Jessica Jackley: Varfëri, para - dhe dashuri

TEDGlobal 2010

Jessica Jackley: Varfëri, para - dhe dashuri
1,443,737 views

Çfarë mendoni për njerëzit e varfër? Ndoshta të njejtën gjë si dikur Jessica Jackley : "ata" kanë nevojë për ndihmën "tonë", në formën e monedhave në kavanoz. Bashkë-themeluesja e Kiva.org tregon rreth asaj se si ka ndryshuar qëndrimi i saj - dhe si puna e saj me mikrokreditë ka sjellë energji të reja për njerëzit që jetojnë me pak dollarë në ditë.

Joel Burns: A message to gay teens: It gets better

Fort Worth City Council

Joel Burns: A message to gay teens: It gets better
297,269 views
No Transcript

In a courageous, intensely emotional talk at the city council in Fort Worth, Texas, councilman Joel Burns reaches out to the targets of teen bullying -- kids who are gay, perceived as gay, or just different -- with a vital message about their lives, and the harassment they face.

Peter Haas: Katastrofa inxhinierike e Haitit.

TED Senior Fellows at TEDGlobal 2010

Peter Haas: Katastrofa inxhinierike e Haitit.
349,214 views

"Haiti nuk ishte nje katastrofe natyrale" tregon partneri i TED Peter Haas: "Ishte nje katastrofe inxhinierike." Ndersa vendi rindertohet pas termetit vdekjeprures te Janarit, mos valle praktikat e vjetra te ndertimit po krijojne nje tjeter bombe te kurdisur? Grupi i Haas, AIDG, po ndihmon ndertuesit e Haitit te mesojne praktika inxhinierike moderne mbi ndertimin, per te ndertuar nje shtet te forte tulle per tulle.

Gary Wolf: Vetja e kuantifikuar

TED@Cannes

Gary Wolf: Vetja e kuantifikuar
989,869 views

Në TED@Cannes, Gary Wolf jep nje hyrje per 5 minuta ndaj një zbavitjeje interesante: përdorimi i aplikacioneve mobile dhe opsioneve gjithëmonë të ndezura për të ndjekur dhe analizuar trupin tuaj, humorin, dietën, shpenzimet-- gjithcka në jetën tuaj të përditshme që mund të matet-- në hollësi prej të hallakaturish.

Jessa Gamble: Cikli natyror i gjumit tonë

TEDGlobal 2010

Jessa Gamble: Cikli natyror i gjumit tonë
2,701,031 views

Në botën e sotme, balancimi i shkollës, punës, fëmijëve dhe shumë gjërave të tjera, shumica prej nesh vetëm mund të shpresojnë të flenë tetë orë ashtu siç rekomandohet. Duke ekzaminuar shkencën prapa orës së brendshme të trupit tonë, Jessa Gamble na tregon për një program interesant dhe të rëndësishëm çlodhjeje të cilin duhet ta kemi parasysh.

Seth Godin: This is broken

Gel Conference

Seth Godin: This is broken
1,045,068 views
No Transcript

Why are so many things broken? In a hilarious talk from the 2006 Gel conference, Seth Godin gives a tour of things poorly designed, the 7 reasons why they are that way, and how to fix them.

Carne Ross:Nje diplomat indipendent

Business Innovation Factory

Carne Ross:Nje diplomat indipendent
373,739 views

Mbas 15-vjetesh ne korpusin diplomatik Britanik, Carne Ross u be nje "diplomat i pavarur", duke drejtuar me kurajo nje organizate jo-fitimprurese qe jep, nje zhvillim dhe nje ze vendeve te pa njoftura ne marredheniet nderkombetare.Tek konferenca BIF-5 ai sugjeron per nje nje lloj diplomacie te re qe i ben te njohur vendeve te vogla, qe operojne me kufije te paqendrueshem dhe qe mirepresin risite.

Eksperimenti i ri i Sugata Mitra-s rreth mësimit vetanak

TEDGlobal 2010

Eksperimenti i ri i Sugata Mitra-s rreth mësimit vetanak
2,762,202 views

Shkencari i edukimit Sugata Mitra merret me një nga problemet më të mëdha të edukimit - mësuesit dhe shkollat më të mira nuk ekzistojnë aty ku nevojiten më së shumti. Në një seri të eksperimenteve prej New Delhi-t gjer në Afrikë të Jugut, e Itali, ai u ofroi fëmijëve qasje të vetë mbikqyrur në internet dhe pa rezultate që mund të ndërrojnë tërsisht mënyrën e të menduarit për mësim.

Derek Sivers: Mbaj qellimet tua per vete

TEDGlobal 2010

Derek Sivers: Mbaj qellimet tua per vete
5,675,724 views

Pasi bëjmë një plan të shkëlqyer për një jetë të re, instinkti ynë i parë është t’i tregojmë dikujt për këtë, por Derek Sivers thotë se është më mire t’i mbajmë sekrete qëllimet tona. Ai paraqet hulumtime që datojnë që nga 1920 për të treguar se përse njerëzit që flasin për ambiciet e tyre kanë më pak gjasa për t’i arritur ato.

Nic (Nik) Marks: Indeksi i Planetit te Lumtur

TEDGlobal 2010

Nic (Nik) Marks: Indeksi i Planetit te Lumtur
1,984,411 views

Staticienti Nic Marks pyet pse e mbasim suksesin e një kombi duke u bazuar në produktivitetin e atij vendi -- në vend që ta mbasim atë nëpërmjet lumturisë dhe mirëqenies së njerëzve të atij kombi. Ai prezenton Indeksin e Planetit te Lumtur, i cili e ndjek mirëqenien kombëtare dhe e krahason atë me përdorimin e burimeve (sepse një jetë e lumtur nuk duhet t'i kushtoj Tokës). Cilët shtete kanë gradë më të lartë në IPL? Ju mund të befasoheni.

Diane J. Savino: The case for same-sex marriage

New York State Senate

Diane J. Savino: The case for same-sex marriage
303,722 views
No Transcript

Hours before New York lawmakers rejected a key marriage equality bill (38-24), State Senator Diane J. Savino made the passionate case for a government that recognizes and administers same-sex marriages. Here's her fresh, thought-provoking perspective on one of the most contentious issues in US culture, religion and government.

Sheena Iyengar: Arti i zgjedhjes

TEDGlobal 2010

Sheena Iyengar: Arti i zgjedhjes
3,380,882 views

Sheena Iyengar studion se si ne bëjmë zgjedhje -- dhe si ndjehemi për zgjedhjet që bëjmë. Në TEDGlobal, ajo flet për zgjedhje të thjeshta (Cola v. Pepsi) dhe ato komplekse, dhe ndan me ne studimin e saj novator që zbulon qëndrime befasuese në lidhje me vendimet tona.

Jeff Bezos: What matters more than your talents

Princeton University

Jeff Bezos: What matters more than your talents
744,415 views
No Transcript

In this Princeton University graduation address, Amazon founder Jeff Bezos makes the case that our character is reflected not in the gifts we're endowed with at birth, but by the choices we make over the course of a lifetime.