TED Talks with Macedonian transcript

Рени Глисон зборува за антисоцијалните телефонски трикови

TED2009

Рени Глисон зборува за антисоцијалните телефонски трикови
1,303,517 views

Рени Глисон, стручњак за друштвени стратегии, во духовитиов (но и трогателен) триминутен говор детаљно го анализира друштвениот свет кој ни налага постојано да сме вклучени и во кој она што моментално го доживуваме е помалку интересно од она што за истото подоцна ќе го твитуваме.

Опсесиите на Адам Севиџ

EG 2008

Опсесиите на Адам Севиџ
1,818,779 views

На EG'08, Адам Севиџ зборува за фасцинираноста од птицата додо, и како тоа го поттикнало до чудна и изненадувачка двојна потрага. Ова е интересна авантура низ еден креативно опсесивен ум.

Пети Меис го демонстрира „Шестото сетило“, портабилна технологија која ги менува правилата на игра на ова поле

TED2009

Пети Меис го демонстрира „Шестото сетило“, портабилна технологија која ги менува правилата на игра на ова поле
10,086,593 views

Ова демо -- од лабораторијата на Пзети Меис од МИТ, предводено од Пранав Мистри -- беше жешката тема на TED. Тоа е преносен уред со проектор кој го трасира патот кон подлабока интеракција со околината. Замислете го „Малцинскиот извештај“ во живо.

Дејвид Мерил ги презентира Сифтаблите, коцките кои мислат

TED2009

Дејвид Мерил ги презентира Сифтаблите, коцките кои мислат
1,790,975 views

Дејвид Мерил, постдипломец од МИТ ги презентира Сифтаблите -- компјутеризирани плочки со големина на колаче кои можете со рака да ги поврзувате и мешате. Овие играчки на иднината, можат да сметаат, свират музика и исто така да зборуваат со своите пријатели. Дали е ова следното нешто во директното учење (преку сопствено искуство и учество)?

Елизабет Гилберт зборува за одгледување на креативноста

TED2009

Елизабет Гилберт зборува за одгледување на креативноста
17,042,850 views

Елизабет Гилберт зборува за невозможните работи кои ги очекуваме од уметниците и генијалците - и ја споделува својата радикална идеја, наместо реткоста да се „биде“ генијалец, е дека сите ние „поседуваме“ генијалност. Ова а забавен, личен и зачудувачки трогателен говор.

ViroScan-от на Џо Дериси решава медицински мистерии

TED2006

ViroScan-от на Џо Дериси решава медицински мистерии
437,620 views

Биохемичарот Џо Дериси зборува за вчудовидувачките нови начини за дијагностицирање на вируси ( и третирање на болестите кои ги предизвикуваат ) користејќи ДНК. Неговата работа може да ни помогне да ја разбереме маларијата, САРС-от, и птичјиот грип -- и 60 проценти од секојдневните вирусни инфекции кои минуваат недијагностицирани.

Дејвид Карсон за дизајнот, откритијата и хуморот

TED2003

Дејвид Карсон за дизајнот, откритијата и хуморот
848,776 views

Добриот дизајн е постојан пат на откритија - за кој добро е ако сте си спакувале здрава смисла за хумор. Социологот и сурфер, а сега дизајнер, Дејвид Карсон, нè носи низ прекрасниот (и, доста често, прилично смешен) куп слајдови од неговите дела и некои случајни слики.

Бенџамин Валас за цената на среќата

Taste3 2008

Бенџамин Валас за цената на среќата
2,053,733 views

Може ли среќата да се купи? За да го дознае тоа Бенџамин Валас ги проба најскапите производи во светот, вклучувајќи шише од 1947 Шато Шевал Бланк, 250 грама говедско од Кобе и фамозното Kopi Luwak кафе. Неговата критика можеби ќе ве изненади.

Џејмс Бурчфилд создава музика на (невидливи) миксети

TED2003

Џејмс Бурчфилд создава музика на (невидливи) миксети
827,179 views

Човечкиот битбокс Џејмс „АудиоПоет“ Бурчфилд изведува комплексен три-минутен перформанс - секси, пропелирачки хип-хоп ритми и музички елементи својствени за миксета - користејќи го само сопствениот глас.

Лора Трајс (Laura Trice) предлага сите да кажеме благодарам

TED2008

Лора Трајс (Laura Trice) предлага сите да кажеме благодарам
2,146,081 views

Во овој навидум едноставен триминутен разговор, д-р Лора Трајс (Dr.Laura Trice) гласно размислува за моќта на магичниот збор „благодарам“ - за продлабочување на пријателството, за обнова на врските, за тоа како да бидеш сигурен дека другите луѓе знаат што ви значат. Погледнете го.

Џонатан Хајдт за моралните корени на либералите и конзервативците

TED2008

Џонатан Хајдт за моралните корени на либералите и конзервативците
3,303,361 views

Психологот Џонатан Хајдт ги проучува петте морални вредности кои ја формираат основата на нашите политички избори, без разлика дали сме од левицата, десницата или центарот. Во неговиот разоткривачки говор, тој ги потенцира моралните вредности кои и либералите и конзервативците тежнеат да ги почитуваат најмногу.

Јан Данбар зборува за „другарска“ дресура за кучиња

EG 2007

Јан Данбар зборува за „другарска“ дресура за кучиња
1,099,732 views

Дресерот Јан Данбар, при своето излагање на конференцијата на Собирот на забавната индустрија (Entertainment Gathering) во 2007 година, не тера да пробаме да го видиме светот низ очите на нашите сакани кучиња. Гледајќи од перспективата на нашите миленичиња, можеме да им ја зацврстиме нивната љубов и доверба. Но, ова е порака која со својата резонанца стигнува и многу подалеку од светот на животните.

Били Грахам за технологијата, верата и страдањето

TED1998

Били Грахам за технологијата, верата и страдањето
2,113,007 views

Обраќајќи се на TED во 1998, отец Били Грахам се восхитува на моќта на технологијата во подобрувањето на животот и менувањето на светот - но вели дека крајот на злото, страдањето и смртта ќе дојде дури откако светот ќе го прифати Христос. Еден легендарен говор од архивите на TED.

Нели МекКеј ја пее Клони

TED2008

Нели МекКеј ја пее Клони
775,437 views

Пеачката и текстописец Нели МекКеј ја изведува полусериозната песна Клони -- за создавањето на најдобриот сопатник.

Бенџамин Зандер зборува за музиката и страста

TED2008

Бенџамин Зандер зборува за музиката и страста
11,117,639 views

Бенџамин Зандер има две заразни пасии: класичната музика и желбата да ни помогне да ја откриеме нашата скриена љубов кон неа, а со тоа и љубовта кон новите можности, новите искуства и новите врски.

Адам Гросер и неговиот одржлив фрижидер

TED2007

Адам Гросер и неговиот одржлив фрижидер
900,891 views

Адам Гросер зборува за проект за изградба на ладилник кој работи без напојување, и испорака на оваа важна алатка до селата и клиниките низ целиот свет. Со преработување на стара технологија, тој успеал да измисли систем кој функционира.

Мури Гел-Ман за предокот на јазикот.

TED2007

Мури Гел-Ман за предокот на јазикот.
883,798 views

По говорот на TED2007 за елеганцијата во физиката, воодушевувачкиот Мури Гел-Манн, ни дава краток преглед на уште еден негов страствен интерес: наоѓањето на заеднички предци кај нашите модерни јазици.

Дин Орниш вели дека вашите гени не се и ваша судбина

TED2008

Дин Орниш вели дека вашите гени не се и ваша судбина
1,641,352 views

Дин Орниш ги споделува новите истражувања кои покажуваат како присвојувањето на нов животен стил може да влијае врз една личност на генетско ниво. На пример, тој вели дека кога живеете здрав живот, јадете подобро, вежбате и сакате повеќе, вашите мочочни клетки се зголемуваат.

Џони Ли прикажува хакови со далечинскиот управувач Wii

TED2008

Џони Ли прикажува хакови со далечинскиот управувач Wii
5,664,290 views

Градејќи софистицирани едукативни алатки од евтини делови, Џони Ли ги прикажува своите кул хакови со далечинскиот управувач Wii, со што контролерот за играње од 40 долари се претвора во дигитална табла, екран на допир и три-де прикажувач кој може да се постави на глава.

Моќниот удар на увид на Џил Болти

TED2008

Моќниот удар на увид на Џил Болти
23,572,878 views

Џил Болти се здоби со можност за научно истражување од прва рака: таа доживеала мозочен удар и гледала како нејзините мозочни функции - движење, говор, свесност - се гасат една по една. Неверојатна приказна.

Мистериозната кутија на Џеј Џеј Абрамс

TED2007

Мистериозната кутија на Џеј Џеј Абрамс
3,791,256 views

Џеј Џеј Абрамс ни ја раскажува неговата љубов кон неоткриените мистерии - пасија која е очигледна во неговите филмови и ТВ серии, вклучувајќи ги Cloverfield, Lost и Alias -- уште од неговите магични почетоци.

Лакшми Пратури: Изгубената уметност на пишувањето писма

TED2007

Лакшми Пратури: Изгубената уметност на пишувањето писма
651,475 views

Лакшми Пратури се сеќава на изгубената уметност на пишувањето писма и споделува неколку забелешки кои ги има напишано нејзиниот татко пред да почине. Нејзиниот краток, но топол говор може и Вас, исто така, да Ве инспирира повторно да почнете да пишувате со пенкало на хартија.

Артур Бенџамин прави „Матемагија“

TED2005

Артур Бенџамин прави „Матемагија“
8,916,640 views

Во овој енергичен настап, Артур Бенџамин се обидува да биде побрз од дигитронот при пресметувањето на квадрат од трицифрени броеви, да реши исклучително тешки равенки во глава и да погоди неколку родендени. Како го прави тоа? Тој ќе ви каже.

Хуан Енрике сака да расте енергија

TEDSalon 2007 Hot Science

Хуан Енрике сака да расте енергија
1,208,341 views

Хуан Енрике ги предизвикува нашата дефиниција за биоенергија. Нафта, јаглен, природен гас и други јаглеводороди не се хемиски туку биолошки производи, базирани на растителна материја -- што значи дека можеме и да ги засадиме и одгледуваме. Нашиот комплетен пристап кон горивата, тој вели, треба да се смени.