Besimi brënda një orkestre

TEDGlobal 2011

Besimi brënda një orkestre

527,467 views

Readability: 3.8


Dirigjenti Charles Hazelwood flet mbi rolin e besimit në udhëheqjen orkestrale -- më pas ai demonstron si funksionon kjo gjë duke dirigjuar Scottish Ensemble (Ansambli Skocez) në skenë. Gjithashtu ai paraqet klipet e dy projekteve muzikore: operan "U-Carmen eKhayelitsha" dhe ParaOrchestra-n.

Mike Biddle: Ne mund te riciklojme plastiken

TEDGlobal 2011

Mike Biddle: Ne mund te riciklojme plastiken

1,059,113 views

Readability: 3.9


Më pak se 10% te mbeturinave plastike riciklohen - në krahasim me pothuajse 90% te metaleve - për shkak të problemit shume te komplikuar për të gjetur dhe seleksionuar llojet e ndryshme. I irrituar nga kjo humbje, Mike Biddle ka zhvilluar një fabrikë ekonomike dhe tepër efikase energjitikisht, që mund të beje dhe ben riciklimin e çdo lloj plastike.

Graham Hill: Më pak gjëera, me shumë lumturi

TED2011

Graham Hill: Më pak gjëera, me shumë lumturi

4,368,517 views

Readability: 3.1


Shkrimtari dhe disenjatori Graham Hill pyet: A mund të jemi më të lumtur duke patur më pak gjëra dhe në një dhomë më të vogël? Ai e bën rastin për këtë c'ështje për sa më pak vënd dhe nxjerr tre regulla për të përmirsuar jetën.

Christoph Adami: Të gjesh jetë atje ku nuk e imagjinojmë

TEDxUIUC

Christoph Adami: Të gjesh jetë atje ku nuk e imagjinojmë

609,698 views

Readability: 3.7


Si të kërkojmë për jetë jashtëtokësore nëse ajo s'është fare si jeta që ne njohim? Në TEDxUIUC, Christoph Adami tregon se si ai përdor kërkimin e tij për jetën artificiale --programe kompjuterike që vetëreplikohen --për të gjetur një firmë, një nënshkrim biologjik, që është i pakushtëzuar prej paragjykimeve tona se si është jeta.

Danielle de Niese: Një arie flirtuese

TEDGlobal 2011

Danielle de Niese: Një arie flirtuese

831,723 views

Readability: 3.3


A mundet që një opera të jetë kaq epshndjellëse? Sopranoja e mrekullueshme Danielle de Niese na tregon se si, duke kënduar "Meine Lippen, sie küssen so heiss" që e përkthyer do të ishte siç mund të imagjinohet: “Unë puth aq ngrohtë”. Nga Giuditta by Frans Lehár, shoqëruar prej: Ingrid Surgenor.

Ben Goldacre: Në luftë kundër shkencës së ligë

TEDGlobal 2011

Ben Goldacre: Në luftë kundër shkencës së ligë

2,391,556 views

Readability: 4.3


Përditë dalin lajme të reja me receta të reja mbi shëndetin, por nga ta dini nëse janë të vërteta apo jo? Mjeku dhe epidemiologjisti Ben Goldacre na tregon, me shpejtësi të madhe, rrugët se si mund të shtrembërohen faktet, nga pretendimet mbi vlera ushqyese të mirënjohura që i sheh edhe bufi, deri te rrengjet shumë të stërholluara të industrisë farmaceutike.

Jarreth Merz: Filmim i demokracisë në Gana

TEDGlobal 2011

Jarreth Merz: Filmim i demokracisë në Gana

407,972 views

Readability: 4.2


Jarreth Merz, një producent filmi zviceriano-ganian, erdhi në Gana në vitin 2008 të filmojë zgjedhjet kombëtare. Çfarë pa atje, i dha atij mësime të reja rreth demokracisë - dhe rreth vetes së tij.

Geoff Mulgan: Një prezantim i shkurtër i shkollës Studio

TEDGlobal 2011

Geoff Mulgan: Një prezantim i shkurtër i shkollës Studio

705,491 views

Readability: 4


Disa fëmijë mësojnë duke dëgjuar; të tjerë duke bërë gjëra konkrete. Geoff Mulgan na bën një prezantim te shkurtër të llojit të shkollës së quajtur Shkollë Studio, një forme e re shkolle e aplikuar në Angli, në të cilën grupe të vogla nxënësish mësojnë duke punuar në projekte, që siç i quan Mulgan janë “prej vërteti”.

Abraham Verghese: Prekja e një mjeku

TEDGlobal 2011

Abraham Verghese: Prekja e një mjeku

1,538,783 views

Readability: 4.2


Mjekësia moderne është në rrezik të humbjes së një mjeti të vjetër të fuqishëm: prekjen njerëzore. Mjeku dhe shkrimtari Abraham Verghese përshkruan botën tonë të re të çuditshme ku pacientët janë vetëm pika të informatave, dhe bën thirrje t’i kthehemi ekzaminimit fizik tradicional një-në-një.

Elizabeth Murchinson: Duke luftuar nje kancer ngjites

TEDGlobal 2011

Elizabeth Murchinson: Duke luftuar nje kancer ngjites

502,185 views

Readability: 4.8


Cfare po e vret djallin e Tasmanise? Nje kancer i helmues eshte duke infektuar mijera -- dhe ndryshe nga shumica kancereve, eshte ngjites. Hulumtuesja Elizabeth Murchison na tregon rreth luftes se saj per te shpetuar Tasmanine, dhe cfare ajo po meson rreth te gjithe kancereve nga ky lloj i pazakonte.

Amy Lockwood: Shitja e kondomëve në Kongo

TEDGlobal 2011

Amy Lockwood: Shitja e kondomëve në Kongo

866,896 views

Readability: 3.7


HIV është problem serioz në Republikën Demokratike të Kongos, dhe agjensitë për ndihmë humanitare e kanë mbushur vendin me kondomë pa para ose me çmim shumë të ulët. Por shumë pak njerëz po i përdorin këta kondomë. Përse? Amy Lockwood, një "reklamuese e reformuar" jep një përgjigje befasuese që përmbys modelin tradicional të filantropisë. (Përmban imazhe NSFW).

Çka kemi mësuar prej 5 milionë librave

TEDxBoston 2011

Çka kemi mësuar prej 5 milionë librave

1,890,662 views

Readability: 3.9


A keni pasur rastin ta provoni Ngram Viewer prej Google labs? Është një mjet pas të cilit mund vareni e që ju lejon kërkimin e termeve-fjalëve si dhe ideve nga një bazë të dhënash prej 5 milionë librash nëpër shekuj. Erez Lieberman Aiden dhe Jean-Baptiste Michel na e rrëfejnë se si funksionin ky mjet si dhe befasitë të cilat ne mundemi ti mësojmë prej 500 milionë fjalëve.

Niall Ferguson: Gjashte mekanizmat vrasës të prosperitetit.

TEDGlobal 2011

Niall Ferguson: Gjashte mekanizmat vrasës të prosperitetit.

1,630,339 views

Readability: 4.7


Gjatë shekujve të kaluar, kulturat Perëndimore kanë qenë të mira për të krijuar një prosperitet të përgjithshëm për veten e tyre. Historiani Niall Fergurson pyet: Përse Perëndimi, dhe më pak pjesa tjetër? Ai sugjeron gjashte ide të mëdha nga kultura Perëndimore - duke i quajtur ato 6 mekanizmat vrasëse - që ndihmojnë në pasurinë, stabilitetin dhe inovacionin. Dhe në këtë shekullin e ri, ai thotë, që këto mekanizma janë të gjitha shpërndashme.

Sasha Dichter: The Generosity Experiment

NextGen:Charity

Sasha Dichter: The Generosity Experiment

301,385 views

Readability: 0

No Transcript

In this inspiring talk at the NextGen:Charity conference, Sasha Dichter of the Acumen Fund shares the results of his month-long "Generosity Experiment" where he said "yes" to every request for help.

Mirëseerdhët në revolucionin gjenetik

TEDxBoston 2011

Mirëseerdhët në revolucionin gjenetik

891,490 views

Readability: 4.2


Në këtë fjalim të thjeshtëzuar të mbajtur në TEDxBoston, Richard Resnic tregon sesi sekuncimi gjenetik i shpejte dhe ekonomik do te revolucionarizoje kujdesin shëndetsor (gjithashtu sigurimet dhe politikën).

Kate Hartman: Arti i komunikimit qe vishet

TED2011

Kate Hartman: Arti i komunikimit qe vishet

910,987 views

Readability: 4.2


Artistja Kate Harman perdor veshje me perdorim elektronik per te zbuluar se si ne komunikojme, me veten tone dhe me boten. Ne kete bisesede qe provokon mendime, ajo na tregon" Kapelen fol me vete", "Zemren me ajer", "Kostumin per akullnaja", dhe pajisje tjera te pa para.

Misha Glenny: Punëso hakerat!

TEDGlobal 2011

Misha Glenny: Punëso hakerat!

1,323,787 views

Readability: 5.1


Pavarësisht investimeve me multibiliona dollarë në sigurinë kibernetike, një nga problemet kryesore është injoruar gjërësisht: kush janë njerëzit që shkruajnë kode të rrezikshme? Misha Glenny, hetues i krimit, përshkruan profilet e disa koduesve te denuar nga e gjithë bota dhe arrin në një përfundim befasues.

Raghava LL: Dridhe tregimin tend

TEDGlobal 2011

Raghava LL: Dridhe tregimin tend

971,415 views

Readability: 3.9


Artisti Raghava KK demostron librin e ri te tij per iPad me shume tipare qesharake: kur e tund ate, tregimi - dhe prespektiva juaj ndryshon. Ne kete fjalim te shkurter, ai na fton te gjitheve per te tundur ngapak prespektivat tona.

Edward Tenner: Pasojat e padëshiruara

TED2011

Edward Tenner: Pasojat e padëshiruara

808,673 views

Readability: 4.4


Çdo zbulim i ri ndryshon botën - në mënyrë të qëllimshme dhe të papritur. Historiani Edward Tenner tregon histori që ilustrojnë mospërputhjen e nën-vlerësuar mes aftësisë sonë për të inovuar dhe aftësisë sonë për të parashikuar pasojat.

Mund të ndërtojmë objekte që ndertojnë vetveten?

TED2011

Mund të ndërtojmë objekte që ndertojnë vetveten?

1,016,541 views

Readability: 4.4


Studiuesi i MIT Skylar Tibbits punon në vetë- formim-- ideja qe në vend të ndërtimit te diçkaje (një karrige, një shumëkatesh), ne mund të krijojmë materiale që ndërtojnë veten, në te njejten mënyrë sic fija e ADN-së ndërthur vetveten. Ky është një koncept i madh në fazat e tij të hershme; Tibbits tregon tre projekte laboratori për të kuptuar se si mund të duket e ardhmja e procesit te vetë-formimit.

Julia Bacha: Kushtoni vëmendje veprimeve të padhunshme

TEDGlobal 2011

Julia Bacha: Kushtoni vëmendje veprimeve të padhunshme

786,349 views

Readability: 4.7


Në vitin 2003, në fshatin Budrus të Palestinës u zhvillua një protestë e padhunshme që zgjati 10 muaj, për të ndaluar kufirin që po ndërtohej përgjatë ullishteve të banorëve të fshatit. A keni dëgjuar ndonjëherë për këtë protestë? Kam përshtypjen se jo. Prodhuesja e filmave braziliane Julia Bacha na pyet pse vëmendja jonë përqëndrohet vetëm në dhunën e ushtruar në konfliktin Izraelito-Palestinez – dhe jo tek udhëheqësit e kundërdhunës të cilët mbase një ditë do të sjellin paqen.

Svante Paabo: Të dhëna prej ADN-së së neandertalit brenda nesh

TEDGlobal 2011

Svante Paabo: Të dhëna prej ADN-së së neandertalit brenda nesh

1,452,420 views

Readability: 4.6


Duke shfaqur rezultatin e një studimi masiv dhe mbarëbotëror, gjenetisti Svante Pääbo vërteton me anë të ADN-së, se njerëzit e hershëm u çiftuan me Neandertalët pasi lanë Afrikën. (Po, shumë prej nesh kanë ADN neandertali). Gjithashtu, ai tregon se si një kockë e vogël prej gishtit të një bebeje, është e mjaftueshme për të identifikuar gjithë specien e re të një humanoidi.

Dan Ariely: Kujdes prej konflikteve të interesit

TED2011

Dan Ariely: Kujdes prej konflikteve të interesit

1,158,553 views

Readability: 3.3


Në këtë bisedë të shkurtër, psikologu Dan Ariely tregon dy histori personale që eksplorojnë në mënyrë shkencore konfliktin e interesit: Si kërkimi i dijes dhe njohurive mund të ndikohet, në mënyrë koshiente apo jo, prej qëllimeve afatshkurtra personale. Kur jemi duke menduar rreth gjërave të medha, ai na kujton, të bëjmë kujdes prej trurit tonë kaq shumë njerëzor.

Luciane Walkowicz: Te zbulosh planete rreth yjeve te tjere

TEDGlobal 2011

Luciane Walkowicz: Te zbulosh planete rreth yjeve te tjere

1,132,038 views

Readability: 3.8


Si i zbulojme planetet-- madje edhe ato me jete---perreth yjeve te tjere? Duke studiuar njollen e vogel ndersa planeti kalon perpara diellit te tij, partner e TED Luciane Walkowicz dhe misioni Kepler kane gjetur rreth 1,200 sisteme planetare te fuqisheme. Me teknikat e reja , ata mund edhe te gjejne ndonje planet me kushte te pershtatshme jete.

Jeremu Gilley: Nje dite e paqes

TEDGlobal 2011

Jeremu Gilley: Nje dite e paqes

873,259 views

Readability: 3.6


Ketu eshte nje ide e cmendur: Te bind boten te provoni te jetoni ne paqe per vetem nje dite, cdo 21 Shtator. Ne fjalim energjetik dhe te ndershem, Jeremy Gilley tregon historine se si kjo ide e cmendur u be reale-- mjafte reale sa per te ndihmuar miliona femije ne regjione te luftes.

Alex Steffen: E ardhmja e ndashme e qyteteve

TEDGlobal 2011

Alex Steffen: E ardhmja e ndashme e qyteteve

1,016,387 views

Readability: 3.9


Si mund te kontribojne qytetet per te shpetuar te ardhmen? Alex Steffen tregon disa projekte te gjelbra interesante te bazuara mbi lagjet qe shtrijne qasjen mbi gjerat qe duam dhe kemi nevoje --duke reduktuar kohen qe kalojme ne makine.

Philip Zimbardo:  Zhdukja e djemve?

TED2011

Philip Zimbardo: Zhdukja e djemve?

2,300,934 views

Readability: 5.3


Psikologu Philip Zimbardo ben pyetjen, " Pse djemte janë në vështirësi?" Ai ndan me ne disa statistika ( normat e uleta te diplomimit, shqetsime me te medha rreth intimitetit dhe marredhenieve) dhe sugjeron disa arsye-- dhe kerkon ndihmen tuaj! Shikoni fjalimin e tij, dhe pastaj prisni 10 pyetjet e tij te shkurtra:

Jessica Green: A jeni duke i filtruar mikrrobet e gabuara?

TEDGlobal 2011

Jessica Green: A jeni duke i filtruar mikrrobet e gabuara?

583,300 views

Readability: 4.9


A duhet ti mbajme jashtimit larg spitalit? Ekologjistja dhe Ted Fellow Jessica Green ka gjetur se mekanika e ventilimit i hjek te gjitha llojet e mikrobave, mirpo mikrobet e gabuara: ato qe mbesin ne spital jane me shum te mundeshme te jen te infektuara.