Si të mbrojmë Tokën nga asteroidët

TEDxBoulder 2011

Si të mbrojmë Tokën nga asteroidët

2,158,919 views

Readability: 3.3


Qfarë është 6 milje e gjerë dhe mund ti jap fund civilizimit përnjher? Një asteroid- dhe ka shumë të tillë atje. Me një sens humori dhe paraqitje te shkëlqyer, Phil Plait magjeps audiencën në TEDxBoulder, me gjitha mënyrat që asteroidët mund të dëmtojnë, dhe qfarë ne duhet të bëjmë që ti shmangim ata.

Gabe Zichermann: How games make kids smarter

TEDxKids@Brussels

Gabe Zichermann: How games make kids smarter

502,175 views

Readability: 0

No Transcript

Can playing video games make you more productive? Gabe Zichermann shows how games are making kids better problem-solvers, and will make us better at everything from driving to multi-tasking.

Robin Ince: Shkenca kundrejt mrekullisë?

TEDGlobal 2011

Robin Ince: Shkenca kundrejt mrekullisë?

714,664 views

Readability: 3.3


A është duke e shkaterruar shkenca jeten? Në këtë ters por mololog magjepses, Robin Ince ben argumentat kunder saj. Sa më shumë që mësojme rreth lëvizjes madhështore të universit -- më shumë qëndrojme në tmerr.

Eksperimente që hedhin dritë mbi zjatjen e jetëgjatësisë

TEDGlobal 2011

Eksperimente që hedhin dritë mbi zjatjen e jetëgjatësisë

937,319 views

Readability: 3.8


Cfarë kontrollon plakjen? Biokimistja Sinthia Kenion ka gjetur një mutacion gjenetik të thjeshtë i cili mund të dyfishoi jetgjatësinë e krimbit të thjeshtë, C. elegans. Mësimet nga ky zbulim, dhe të tjerë, tregojnë se si një ditë ne mund të zgjasim bindshëm rininë e jetës njerzore.

Thomas Suarez: Një krijues i app vetëm 12 vjec

TEDxManhattanBeach

Thomas Suarez: Një krijues i app vetëm 12 vjec

8,614,817 views

Readability: 4.4


Shumica e 12-vjeçarëve kenaqen duke luajtur videogames - Thomas Suarez ka mësuar vete si t'i krijoje ato. Pas zhvillimit te Apps per iPhone si "Bustin Jeiber," një lojë Whac-A-Mole, ai tani është duke përdorur aftësitë e tij për të ndihmuar fëmijët e tjerë bëhen krijues apps. (Filmuar në TEDxManhattanBeach.)

Yves Rossy: Fluturo me Njeriun Avion

TEDGlobal 2011

Yves Rossy: Fluturo me Njeriun Avion

8,128,530 views

Readability: 3.7


I lidhur tek krahet e një avioni, Yves Rossy është njeriu avion -- fluturim i lirë, trupi i tij si një helik rrotulluese, përmbi Alpet Zviceriane dhe në Gryken e madhe. Pas një filmi të shkurter na tregon se si funksionon, Rossy hynë në Skenen globale të TED-it për të ndare eksperiencen e tij rrotulluese të fluturimit.

Nga ngjizja tek lindja -- në imazhe

INK Conference

Nga ngjizja tek lindja -- në imazhe

6,402,962 views

Readability: 4.9


Krijuesi i imazheve Alexander Tsiaras përshkruan një vizualizim të fuqishëm mjekësor, në të cilin tregon rritjen e njeriut që nga ngjizja tek lindja dhe më gjerë. (Disa imazhe grafike.)

Pervoja e perbashket e absurditetit

TEDxBloomington

Pervoja e perbashket e absurditetit

2,902,439 views

Readability: 3.2


Charlie Todd shkakton skena te cuditshme, qesharake dhe te papritura ne publik. Shtatedhjete kercimtarë te sinkronizuar ne dritare te dyqaneve, " ghostbusters" duke vrapuar neper Librarine Publike te New York-ut dhene vjetorin e shetije pa pantollona ne metro . Ne TED Bloomington ai tregon se si grupi i tij, perpirsohet kudo, i perdor keto skena qe t'i beje njerezit se bashku.

Roger McNamee: 6 ways to save the internet

TEDxSantaCruz

Roger McNamee: 6 ways to save the internet

315,272 views

Readability: 3.8

No Transcript

The next big shift is now, and it’s not what you think: Facebook is the new Windows; Google must be sacrificed. Tech investor Roger McNamee presents 6 bold ways to prepare for the next internet.

Allan Jones: Harta e trurit

TEDGlobal 2011

Allan Jones: Harta e trurit

1,126,731 views

Readability: 4.4


Si do te mund ta kuptojme menyren se si punon truri? Në të njejten rruge se si fillojme te kuptojme një qytet: duke e bërë një hartë te tij. Në këtë bisedë vizualisht mahnitëse, Allan Jones tregon se si ekipi i tij është duke hartuar se cilat gjene janë te pranishem në secilin rajon të vogël, dhe si është e lidhur e gjithe kjo.

Aparna Rai: Arti i teknologjise se larte (me sens humori)

TEDGlobal 2011

Aparna Rai: Arti i teknologjise se larte (me sens humori)

836,669 views

Readability: 3.5


Artistja dhe ndjekësja e Ted-it Aparna Rao ri-imagjinon familjaret e saj ne surprize, shpeshhere në menyr satirike. Me bashkepunimin e Soren Pors, Rao krijon iluzjone në artin e teknologjis se larte. Një shkrues që dërgon imejla, nje kamer e cila përcjell dhomen vetem për t'ju bëre juve të padukshum në ekran --kjo e ben rrotullimin e objekteve dhe interaksionet shume te këndëshme.

Sandra Fisher-Martins: The right to understand

TEDxO'Porto

Sandra Fisher-Martins: The right to understand

330,686 views

Readability: 3.2

No Transcript

Medical, legal, and financial documents should be easy to read, but too often they aren’t. With spot-on (and funny) examples, Sandra Fisher Martins shows how overly complex language separates us from the information we need -- and three steps to change that. In Portuguese with English subtitles.

Anna Mracek Dietrich: Nje aeroplane qe mund te drejtohet

TEDGlobal 2011

Anna Mracek Dietrich: Nje aeroplane qe mund te drejtohet

947,706 views

Readability: 4.4


Nje makine flututimi -- eshte nje portret i nje figure te se ardhmes. Por mbas 1000 vjet fluturimi and projektim makinash, asnjeri prekur si problem. Pilotja Anna Mracek Dietrich dhe skuadra e saj kerkuan dhe bene pyetjen: Pse mos te bejme nje avion qe mund te drejtohet

Paul Zak: Besimi, moraliteti -- dhe oksitocina

TEDGlobal 2011

Paul Zak: Besimi, moraliteti -- dhe oksitocina

1,614,424 views

Readability: 3.8


Çfarë na shtyn të sillemi moralisht? Neuro-ekonomisti Paul Zak tregon përse ai beson se oksitocina (ai e quan "molekula e moralit") është përgjegjëse për besimin, empatinë dhe ndjenjave të tjera që ndihmojnë në ndërtimin e një shoqërie të qëndrueshme.

Hasan Elahi: FBI, ja ku jam!

TEDGlobal 2011

Hasan Elahi: FBI, ja ku jam!

854,482 views

Readability: 3.2


Pasi përfundoi aksidentalisht në listen e të kërkuarve, Hasan Elahi ishte këshilluar nga agjentet lokal të FBI-së që ti njoftonte ata kur të udhëtonte. Ai e bëri atë edhe më shumë.. jo më shumë por shumë më shumë.

Beatrice Coron: Histori të prera nga letra

TED2011

Beatrice Coron: Histori të prera nga letra

960,811 views

Readability: 3.4


Me gërshërë dhe letër, artistja Beatrice Coron krijon fjalë të komplikuara, qytete dhe shtete, parajsa dhe ferre. Paraqitet në skenë me një pelerinë madhështore prej Tyveku të prerë (material teknologjik dhe shumë inovativ), dhe përshkruan proçesin e saj krijues dhe mënyrën sesi shtjellohen historitë e saj prej copëzash e prerjesh.

Iain McGilchrist: The divided brain

RSA Animate

Iain McGilchrist: The divided brain

680,768 views

Readability: 0

No Transcript

Psychiatrist Iain McGilchrist describes the real differences between the left and right halves of the human brain. It's not simply "emotion on the right, reason on the left," but something far more complex and interesting. A Best of the Web talk from RSA Animate.

Richard Wilkinson: Si e dëmton shoqërinë pabarazia ekonomike

TEDGlobal 2011

Richard Wilkinson: Si e dëmton shoqërinë pabarazia ekonomike

2,787,592 views

Readability: 4.6


E ndjejmë instiktivisht që në ato shoqëri ku pabarazia ekonomike është shumë e theksuar ka diçka që vete gabim. Richard Wilkinson jep me grafikë, të dhëna reale për pabarazinë ekonomike dhe demonstron çfarë ajo përkeqëson kur të pasurit dhe të varfërit janë shumë larg një tjetrit: efektet reale mbi shëndetin, jetëgjatësinë, dhe disa vlerave themelore si mirëbesimi.

Nathalie Miebach: Arti i berë nga fortunat

TEDGlobal 2011

Nathalie Miebach: Arti i berë nga fortunat

755,011 views

Readability: 4.5


Artisti Nathalie Miebach grumbullon të dhëna të motit nga fortunat masive dhe i kthen ato në skulptura komplekse të cilat përfshijnë forcat e natyres dhe kohen. Këto skulptura pastaj behen rezultate muzikore për një spango të luajtur.

Guy-Philippe Goldstein: Si sulmet kompjuterike kërcënojnë paqen e botës reale

TEDxParis 2010

Guy-Philippe Goldstein: Si sulmet kompjuterike kërcënojnë paqen e botës reale

501,376 views

Readability: 5.3


Më shumë e më shumë, shtetet jane duke bërë sulme me armë kompjuterike - sulme të heshtura në sistemin kompjuterik të një shteti tjetër që nuk lë gjurmë prapa. (Mendoni rreth krimibit Stuxnet). Në TEDxParis, Guy-Philippe Goldstein shfaq sesi sulmet kompjuterike mund të tejkalojnë botët digjitale dhe fizike për të nxitur konflikte të armatosura - dhe si mund të parandalojmë këtë rrezik global të sigurisë.

Justin Hall-Tipping: Çlirimi i energjisë nga rrjeti elektrik

TEDGlobal 2011

Justin Hall-Tipping: Çlirimi i energjisë nga rrjeti elektrik

1,069,446 views

Readability: 3.8


Ç'do të ndodhte po qe do të mundeshim të prodhonim energji nga xhamat e dritares? Në këtë fjalë prekëse, sipërmarrësi Justin Hall-Tipping paraqet materialet që do të mund ta bënin këtë realitet, dhe se si vënia në pikëpyetje e nocionit tonë mbi 'normalen' mund të shpjerë në zbulime të jashtëzakonshme.

Pamela Meyer: Si te identifikosh nje genjeshtar

TEDGlobal 2011

Pamela Meyer: Si te identifikosh nje genjeshtar

20,711,919 views

Readability: 3.8


Cdo dite, ne jemi te genjyer nga te tjeret mesatarisht nga 10 deri ne 100 here, dhe mundesite qe ta zbulosh se eshte e tille jane gati te pamundura, delikate dhe kunder-intuitive. Pamela Meyer, autore e bestsellerit "Liespotting", e cila merret me teknikat per te zbuluar mashtrimet, tregon menyrat dhe pikat delikate te njerezve qe jane trajnuar per te gjetur mashtrimet -- edhe ajo argumenton qe ndershmeria eshte nje virtyt qe ja vlen ta ruash.

Michael Nielsen: Open science now!

TEDxWaterloo

Michael Nielsen: Open science now!

168,215 views

Readability: 4.7

No Transcript

What if every scientist could share their data as easily as they tweet about their lunch? Michael Nielsen calls for scientists to embrace new tools for collaboration that will enable discoveries to happen at the speed of Twitter.

Ian Richie: Dita kur refuzova Tim Berners-Lee-në

TEDGlobal 2011

Ian Richie: Dita kur refuzova Tim Berners-Lee-në

604,072 views

Readability: 4.7


Përfytyroni që jemi në fund të viteve '90, dhe sapo jeni njohur me një të ri të hijshëm të quajtur Tim Berners-Lee, i cili ju tregon rreth propozimit të vet për një sistem me emrin World Wide Web. Ian Ritchie qe atje. Dhe... nuk iu mbush mendja. Një rrëfim i shkurtër rreth informacionit, lidhjeve dhe mësimet e nxjerra nga gabimet.

Richard Seymour: Si ndjehet bukuria

TEDSalon London Spring 2011

Richard Seymour: Si ndjehet bukuria

1,024,466 views

Readability: 3


Nje tregim, nje veper arti, nje fytyre, nje objekt i dizajnuar -- si e djime se dicka eshte e bukur? Dhe pse eshte kaq e rendesishme per ne? Dizajneri Richard Seymour shqyrton pergjigjen tone ndaj bukurise dhe fuqine befasuese te objekteve qe e shfaqin ate.

Paul Lewis: How mobile phones helped solve two murders

TEDxThessaloniki

Paul Lewis: How mobile phones helped solve two murders

224,763 views

Readability: 4.3

No Transcript

Two murders sat unexplained and unsolved -- until reporter Paul Lewis starting talking to bystanders who had evidence on their mobile phones. Step by step, Lewis pieced together their evidence and their stories to find justice for the victims. It's the future of investigative journalism, powered by the crowd.

Alison Gopnik: Cfare mendojne bebet?

TEDGlobal 2011

Alison Gopnik: Cfare mendojne bebet?

3,399,137 views

Readability: 3.4


"Bebet dhe femijet e vegjel jane si sektori i Kerkimeve dhe Zhvillimit te species njerezore," thote psikologia Alison Gopnik. Kerkimet e saj zbulojne mbledhjen e sofistikuar te inteligjences dhe vendim - marrjet qe bebet bejne me te vertete kur luajne.