Mark Pagel: Si gjuha ka transformuar njerezimin

TEDGlobal 2011

Mark Pagel: Si gjuha ka transformuar njerezimin

1,550,357 views

Readability: 4.2


Biologu Mark Pegel paraqet një teori bindëse që shpjegon pse njerëzimi zhvilloi sistemin kompleks të gjuhës. Sipas tij, gjuha është një pjesë e "teknologjisë sociale" që i dha fiseve të hershëm njerëzorë një mjet të ri shumë të fuqishëm: kooperimin.

Harald Haas: Transmetimi te dhenave me vale nga cdo llampe ndricimi

TEDGlobal 2011

Harald Haas: Transmetimi te dhenave me vale nga cdo llampe ndricimi

2,591,043 views

Readability: 3.8


Po sikur cdo llampe ne bote mund te transmetonte te dhena? Tek TEDGlobal , Harald Haas tregon, per here te pare, nje aparature qe do mund ta bente ekzaktesisht ate.Nga nje pulsim i drites nga cdo LED, nje ndryshim i madh per tu pare nga syri njerezor, mund te transmetoje te dhena shume me larg se sa nje antene celularesh -- duke e bere ate ne nje menyre sa me eficente, te sigurte dhe ne cdo vend.

Adam Ostrow: Pasi te rinovosh statusin final

TEDGlobal 2011

Adam Ostrow: Pasi te rinovosh statusin final

1,194,581 views

Readability: 4.7


Shume prej nesh jane te pranishem ne mediat sociale -- dhe kane nje personalitet virtual te realizuar nga perditesimi i statuseve, tweeteve dhe lidhjeve, te ruajtura ne kete re. Adam Ostrow ben nje pyetje te rendesishme: Cfare ndodh me kete personalitet pas vdekjes tende? A mund ai.... te jetoje akoma?

Julian Treasure: 5 menyra per te degjuar me mire

TEDGlobal 2011

Julian Treasure: 5 menyra per te degjuar me mire

6,677,180 views

Readability: 3.6


Ne boten tone te zhurmshme, thote eksperti i tingujve Julian Treasure, "Ne jemi duke humbur degjimin tone." Ne kete fjalim te shkurter, magjepses, Treasure ndan pese menyrat per ri - akordimin e vesheve per nje degjim me te vetedijshem.

Josette Sheeran: T’i japim fund urisë tani

TEDGlobal 2011

Josette Sheeran: T’i japim fund urisë tani

873,890 views

Readability: 3.5


Josette Sheeran, kryesuese e Programin Botëror për Ushqimin në OKB-së, flet se përse, në një botë me ushqim të mjaftueshëm për të gjithë, njerëzit ende janë të uritur, ende vdesin nga uria, ende përdorin ushqimin si një armë lufte. Vizioni i saj: ".. Ushqimi është një çështje që nuk mund të zgjidhet nga personi në person. Ne duhet të qëndrojmë së bashku"

Paul bloom: Origjina e kenaqesise

TEDGlobal 2011

Paul bloom: Origjina e kenaqesise

2,026,439 views

Readability: 3.7


Pse ne na pelqen nje pikture origjinale me shume se ajo e fallco? Psikologu Paul Bloom argumenton qe qeniet njerzore jane themelore-- qe besimet tona rreth historise te nje objekti qe ndryshon se si e perjetojme ate, jo vetem si nje iluzion, por si nje tipar i thelle i asaj qe kenaqesia (dhe dhibmja ) eshte.

Geoffrey West: Matematika e habitshme e qyteteve dhe korporatave

TEDGlobal 2011

Geoffrey West: Matematika e habitshme e qyteteve dhe korporatave

1,490,984 views

Readability: 4.2


Fizikani Geoffrey West ka zbuluar se ligje matematikore te thjeshta percaktojne tiparet e qyteteve -- se pasuria, niveli i krimeve, shpejtesia e ecjes dhe shume aspekte te tjera te nje qyteti mund te parashikohen nga nje numer i vetem: popullsia e nje qyteti. Ne kete ligjerate te pazakonte nga TEDGlobal ai tregon se si ndodh kjo dhe se si ligje te ngjashme jane ne fuqi si per organizmat dhe per korporatat.

Një robot i cili fluturon si një zog

TEDGlobal 2011

Një robot i cili fluturon si një zog

6,458,934 views

Readability: 3.7


Shumë robot mund të fluturojnë -- mirpo asnjë nuk fluturon si një zog i vërtet. Kjo është, deri sa Markus Fischer dhe ekipi i tij Festo ndërtoj zogun e menqur, një robot me pesh të ulët, i modeluar në një pulëbardhë, i cili fluturon duke i lëvizur krahet e tij. Një fluturim i fresëkt nga TEDGlobal 2011.

Kevin Slavin: Si i japin formë botës sonë algoritmet

TEDGlobal 2011

Kevin Slavin: Si i japin formë botës sonë algoritmet

3,841,185 views

Readability: 3.5


Kevin Slavin thotë se rrojmë në një botë të hartuar për -- dhe të kontrolluar gjithnjë e më shumë nga -- algoritmet. Në këtë fjalë ngërthyese nga TEDGlobal, ai tregon se si këto programe komplekse kompjuteri përcaktojnë: taktika spiunazhi, çmime aksionesh, skenarë filmash dhe arkitekturë. Dhe tërheq vëmendjen mbi faktin që po shkruajmë ko të cilin nuk e kuptojmë, me pasoja të cilat nuk i kontrollojmë dot.

Mikko Hypponen: Luftë viruseve, në mbrojtje të rrjetit

TEDGlobal 2011

Mikko Hypponen: Luftë viruseve, në mbrojtje të rrjetit

1,732,777 views

Readability: 4.2


U bënë 25 vjet që kur virusi i parë për PC (Truri A) goditi rrjetin, dhe ajo që dikur qe një bezdi e vockël, është shndërruar në një mjet të sofistikuar për krim dhe spiunazh. Eksperti i sigurisë së kompjuterave Mikko Hyppönen na tregon se si mund ta ndalim kërcënimin e rrjetit që njohim ne prej këtyre viruseve të rinj.

Nadia Al-Sakkaf: Shikoni Jemenin permes syve te mi

TEDGlobal 2011

Nadia Al-Sakkaf: Shikoni Jemenin permes syve te mi

531,653 views

Readability: 3.5


Ndersa trazirat politike ne Jemen vazhdojne, redaktorja e Yemen Times, Nadia Al-Sakkaf, flet ne TEDGlobal me drejtuesen Pat Mitchell. Gazeta e Al-Sakkaf ne anglisht eshte vitale per shperndarjen e lajmeve- dhe shperndarjen e vizionit te ri te Jemenit, si dhe femrave te ketij vendi si bashkepunetore te barabarta ne pune dhe ndryshim.

Tim Harford: Prova, gabime dhe kompleksi i Zotit

TEDGlobal 2011

Tim Harford: Prova, gabime dhe kompleksi i Zotit

1,849,856 views

Readability: 4.3


Autori i shkrimeve ekonomike Tim Harford merr në shqyrtim sistemet komplekse -- dhe zbulon një lidhje të beftë mes atyre që kanë sukses: janë ngritur përmes provash dhe gabimesh. Në këtë fjalë emocionuese në TEDGlobal 2011, ai na kërkon të përqafojmë të qenët të rastësishëm dhe të fillojmë të bëjmë gabime më të mira.

Nina Tandon: Te kujdesesh për inxhinjerin indore

TED2011

Nina Tandon: Te kujdesesh për inxhinjerin indore

504,329 views

Readability: 3.5


Inxhinjeria indore dhe Bashkëpunetorja e Ted-it Nina Tandon është duke rritur artificialisht zemra dhe kocka kurrizore, për ta berë atë, ajo ka nevoj për një menyr te re te kujdesjes për rritjen artificiale te qelizave - teknike te cilen ajo eshte duke e zhvilluar ne nje menyre shume te thjesht mirepo shume te fuqishme duke i kopjuar metodat e tyre natyres te gjendjes natyrale.

Provo diçka të re për 30 ditë

TED2011

Provo diçka të re për 30 ditë

10,363,984 views

Readability: 3


A ka diçka që ju gjithmonë keni menduar dhe dashur të bëni, por akoma...nuk e keni arritur? Matt Cutts sugjeron. Provoni këtë brenda 30 ditëve. Ky fjalim i shkurtër dhe gazmor ju ofron një mënyrë të qartë të mendoni për vendosjen dhe arritjen e qëllimeve.

Te ndertosh nje park ne qiell.

TED2011

Te ndertosh nje park ne qiell.

752,448 views

Readability: 3.3


Qyteti i NewYork planifikonte te shkaterronte High Line, nje hekurudhe ajrore e abandonuar ne Manhattan, kur Robert Hammond dhe disa shoke sugjeruan: Pse te mos e bejme park? Ai tregon se si ndodhi ne kete histori te aktivizmit kultural lokal.

Në të qenit i çmendur mjaftueshëm

Full Spectrum Auditions

Në të qenit i çmendur mjaftueshëm

1,735,572 views

Readability: 4.2


Në Audicionet e Spektrit të Plotë në TED, komediani Joshua Walters, i cili është dypolar, ecën në një vijë midis sëmundjes mendore dhe "aftësisë" mendore. Në fjalimin e tij qesharak dhe mendimin provokativ, ai pyet: Kush është balanci i drejtë në mes të mjekimit të çmenduris dhe shfrytëzimit të avantazhit të kreativitetit dhe epokës maniake?

Honor Harger: Historia e universit në tinguj

TEDSalon London Spring 2011

Honor Harger: Historia e universit në tinguj

951,420 views

Readability: 4.8


Artist-teknologjistja Honor Harger dëgjon zhurmën e çuditshme dhe të mrekullueshme të yjeve, planeteve dhe yjeve pulsare. Në punën e saj, ajo përcjell gjurmët e radio valëve të emetuara nga objektet e lashta qiellore dhe i kthen ato në tinguj, përfshirë këtu edhe "këngën më të vjetër që do të ndëgjoni ndonjëherë", tingullin e rrezeve kozmike të mbetur nga Big Bang.

Jok Church: Rrethi i Kujdesit

TED2007

Jok Church: Rrethi i Kujdesit

767,396 views

Readability: 3


Ne këtë 3 minuta bisede, kartonisti dhe edukatori Jok Church tregon nje rrefim emocionues te nje mesueseje qe u kujdes per te kur askush tjeter nuk e beri-- dhe si i'a ktheu ai kete te mirë.

Daniel Tammet: Mënyra të ndryshme të njohurisë

TED2011

Daniel Tammet: Mënyra të ndryshme të njohurisë

2,033,320 views

Readability: 3.3


Daniel Tammet ka sinestezi gjuhësore, numerike dhe vizuale -- që do të thotë se perceptimi i tij i fjalëve, numrave dhe ngjyrave janë të thurrura së bashku në një mënyrë të re të perceptimit dhe kuptimit të botës. Autori i "Born on a Blue Day," Tammet ndan artin e tij si dhe pasionin për gjuhët në këtë observim të shkurtër brenda mendjes së tij të mrekullueshme.

Maya Beiser dhe violinçeli i saj

TED2011

Maya Beiser dhe violinçeli i saj

955,063 views

Readability: 5.2


Violinçelistja Maya Beiser ekzekuton një etud të shkëlqyer në tetë pjesë me shtatë dyshe të sajat, dhe vazhdon në një hibrid meditues muzikë / video - duke përdorur teknologjinë për të krijuar pafundësi mundësie në trasformimin e tingujve. Muzika "Celio Counterpoint" është e Steve Reich-it, me video nga Bill Morrison, e David Lang's "World to Come," me video nga Irit Batsry.

Ky eshte Ritmi Jazz

Full Spectrum Auditions

Ky eshte Ritmi Jazz

813,083 views

Readability: 4.9


Muzikant dhe Shpikes Onyx Ashanti demostron"ritemjazz"-- muzika e krijuar prej tij nga dy pulte nje Iphone dhe nje bukine , qe performon me tere trupin . Tek Audicioni i TED-it mbasi i kishte mbyllur ritmtet ne levizje dhe rrotullime , ai luan 3-minuta nje pjese qe ndan vizionin e tij per muziken e se ardhmes.

JD Schramm:Thyerja e qetesise per te mbijetuarit nga vetevrasja

TEDActive 2011

JD Schramm:Thyerja e qetesise per te mbijetuarit nga vetevrasja

1,761,715 views

Readability: 4.1


Edhe ateher kur jeta jone duket e mire nga jashte, jeta perbrenda mund te jete shume e dhimbshme, duke i lene disa te vendosin drejt fundit te jetes. Tek TEDYou, JD Schramm na kerkon neve ta thejme qetesin e cila e mbulon vetvrasjen, dhe krijon shume me teper burime per ti ndihmuar njerezit te cilet deshirojne ta marrin veten pas largimit nga vdekja: Artikulli: http://t.co/wsNrY9C

Paul Romer: Qyteti i pare me qira?

TED2011

Paul Romer: Qyteti i pare me qira?

476,505 views

Readability: 3.7


Ne vitin 2009, Paul Romver shpalosi iden per nje qytet me qira -- nje qyte i ri ne rregulla te cilat e favorizojne demokracin dhe tregetin.Kete vit tek TED 2011,ai tregon rrefimin se si nje qytet i till mund te ndodh ne Honduras .. me nje ndihme te vogel nga biseda e TED-it

Damon Horowitz bën thirrje për një "sistem operativ për moralin"

TEDxSiliconValley

Damon Horowitz bën thirrje për një "sistem operativ për moralin"

723,609 views

Readability: 3.2


Gjatë TEDxSiliconValley, Damon Horowitz merr në shqyrtim fuqinë e pamatë që na japin teknologjitë: të dimë më tepër -- dhe më tepër rreth secilit -- se kurrë më parë. Duke e tërhequr sallën në një diskutim filozofik, Horowitz na fton të bëjmë nga e para kujdes për filozofinë bazë -- parimet etike -- pas tymnajës së shpikjes së re të rikrijimit të botës tonë. Ku gjendet sistemi operativ për moralin që do të na lejonte t'i jepnim kuptim kësaj?

Xhessi Arrington: Veshja pa te reja

TEDActive 2011

Xhessi Arrington: Veshja pa te reja

1,298,774 views

Readability: 2.9


Stilistja Xhessi Arrington nuk mori asgje me vete per udhetimin e saj ne TED pervec se 7 pale te brendshme, duke blere rrobat e tjera ne dyqane te dores te dyte ne Los Angeles. Eshtë një meditim mbi konsumin e ndërgjegjshëm - duke përfunduar në një ylber me ngjyra te ndryshme dhe të krijimtarisë

Stefan Sagmeister: 7 rregulla për më shumë lumturi

TED@Cannes

Stefan Sagmeister: 7 rregulla për më shumë lumturi

1,766,018 views

Readability: 3.6


Duke përdorur ilustrime të thjeshta dhe të lezetshme, dizajneri Stefan Sagmeister tregon për mendimet e tij të fundit mbi lumturinë – të dy llojeve, vetëdijes dhe pavetëdijes. Shtatë rregullat e tij për jetën dhe lumturinë (me disa përshtatje) mund të aplikohen nga të gjithë ata që kërkojnë më shumë lumturi.

Dennis Hong: Ndërtimin e një makine për njerëzit e verbër

TED2011

Dennis Hong: Ndërtimin e një makine për njerëzit e verbër

740,796 views

Readability: 4.3


Duke përdorur robotët, llaserët e gjetëjes së gjërsis, GPS dhe vegëla të menqura vlerësuses, Dennis Hong po ndërton një makin për shoferët që janë të verbër. Nuk është një makinë ''vetë vozitëse" ai me kujdes e vë re këtë, mirpo një makinë në të cilen një jo-shoferi i përqendruar mund të determinoi shpejtësin, afërsin dhe rrugen -- dhe të vozisë i pamvarur.

Malcolm McLaren: Authentic creativity vs. karaoke culture

Handheld Learning

Malcolm McLaren: Authentic creativity vs. karaoke culture

254,569 views

Readability: 0

No Transcript

How does one find authentic creativity? In his last talk before passing away, Malcolm McLaren tells remarkable stories from his own life, from failing school to managing the Sex Pistols. He argues that we're living in a karaoke culture, with false promises of instant success, and that messiness and failure are the key to true learning.