Improv Everywhere: Gotta share!

Gel Conference

Improv Everywhere: Gotta share!

367,495 views

Readability: 0

No Transcript

At the onstage introduction of Twirlr, a new social-sharing platform, someone forgets to silence their cell phone. And then ... this happens. (Song by Scott Brown and Anthony King; edit by Nathan Russell.)

Terry Moore: Si ti lidhni kepucet tuaja

TED2005

Terry Moore: Si ti lidhni kepucet tuaja

6,638,831 views

Readability: 2.7


Terry Moore e ka zbuluar se i kishte lidhur kepucet e tij ne menyre te gabuar gjate gjithe jetes se tij. Ne frymen e Ted-it vjen ne skene per te ndare me ne nje menyre me te mire (Shenim historik: Ky ishte prezantimi 3 minutesh te dhene ne skenen e Ted-it ne vitin 2005.)

Elliot Krane: Misteri i dhembjes kronike

TED2011

Elliot Krane: Misteri i dhembjes kronike

1,889,996 views

Readability: 4.4


Ne mendojmë se dhimbja është një simptomë, mirëpo ka raste kur sistemi nervor zhvillon unaza shumëfishimi dhe dhembja bëhet sëmundje e tmerrshme në vetëvete.Duke filluar me një rrefim për një vajzë e cila e kishte ndrydhur gishtin e dorës u kthye në një makth, Elliot Krane flet për problemet komplekse dhe misterioze të dhembjes kronike dhe rishikon faktet të cilat ne sapo kemi filluar t'i mësojmë në lidhje me funksionin dhe mjekimin e saj.

Leonard Susskind: Shoku im Richard Feynman

TEDxCaltech

Leonard Susskind: Shoku im Richard Feynman

937,273 views

Readability: 3.5


Me se ngjason miqësia me një gjeni? Në skenën e TEDxCaltech-ut, fizikani Leonard Susskind sjell disa kujtime rreth miqësisë së tij me Richard Feynman-in legjendar, duke diskutuar trajtimin e tij jo të zakonshëm të problemeve serioze ... por edhe të atyre më pak serioze.

Amit Sood: Ndërtimi i muzeut të muzeve në web

TED2011

Amit Sood: Ndërtimi i muzeut të muzeve në web

654,064 views

Readability: 3.6


Imagjinoni të jeni në gjendje të shikoni veprat e artit në muzeumet më të mëdha në mbarë botën pa lëvizur nga karrikja juaj. I shtyrë nga pasioni i tij për artin, Amit Sood tregon historinë se si ai ka zhvilluar Art Projekt në mënyrë që lejon njerëzit të bëjnë këtë.

Ron Gutman: Fuqia e fshehur e buzëqeshjes

TED2011

Ron Gutman: Fuqia e fshehur e buzëqeshjes

4,985,727 views

Readability: 5.1


Ron Gutman rishikon nje sërë studimesh rreth të qeshurit, dhe shpalos disa rezultate te habitshme.A e dini qe buzeqeshja mund te jete parashikuese e jete-gjatesise tuaj-dhe ajo buzeqshje e thjeshte eshte nje sensacion i matshem duke perfshire te gjithe lumturine?

Louie Schwartzberg: Bukuria e fshehur e pjalmimit

TED2011

Louie Schwartzberg: Bukuria e fshehur e pjalmimit

2,068,079 views

Readability: 3.3


Pjalmimi: ka një rëndësi jetike për jetën në tokë, por shpesh i pa vëne re nga neriu. Prodhuesi i filmit Louie Schwartzberg na shfaq botën e ndërlikuar të pjalmit dhe pjalmimit , me një xhirim të përshpejtuar të imazheve shumë të këndshëm nga filmi i tij "Krahët e jetës", i frymërzuar nga zhdukja graduale e njërës nga speciet pllenuese më të rëndësishme, bleta.

Krijo veshjen tende

TED2011

Krijo veshjen tende

1,375,647 views

Readability: 4.1


Dizajnerja Suzanne Lee ndanë me ne eksperimentin e saj në rritjen e një kombucha-material i bazuar i cili mund të përdoret si fabrikim apo lëkur vegetarjane për të krijuar rroba. Procesi është fasjonantë dhe rezultatet janë të mahnitëshme ( deri tash është vetem një problem i vogël...) dhe potencjali është thjesht mbresëlenës.

Carlo Ratti: Arkitekturë që percepton e përgjigjet

TED2011

Carlo Ratti: Arkitekturë që percepton e përgjigjet

685,303 views

Readability: 3.9


Së bashku me ekipin e tij te SENSEable City Lab, Carlo Ratti i MIT krijon gjëra të hijshme duke perceptuar të dhënat që ne prodhojmë. Ai krijon pamje habitëse të jetës në qytet duke u nisur prej togjesh të dhënash pasive - si thirrjet që bëjmë, plehrat që hedhim. Nga uji lëvizës te drita fluturuese, ai dhe ekipi i tij krijojnë ambiente ndërveprues marramendës të ushqyer nga lëvizje të thjeshta të kapura prej ndjesorëve.

Shërimi i plagëve të 11 Shtatorit: Nënat që gjetën faljen, miqësinë

TEDWomen 2010

Shërimi i plagëve të 11 Shtatorit: Nënat që gjetën faljen, miqësinë

904,580 views

Readability: 2.7


Fillis Rodriguez dhe Aisha el-Uafi kanë një miqësi të fuqishme që ka lindur nga një humbje e paimagjinueshme. Djali i Rodriguez u vra në sulmet ndaj Qendrës Tregtare Botërore më 11 shtator 2001; djali i el-Uafi Zakarias Moussaoui u dënua për rolin e tij në këto sulme dhe po vuan dënim të përjetshëm. Me shpresën për të gjetur paqe, këto dy nëna kanë arritur ta kuptojnë dhe ta respektojnë njëra tjetrën.

Mike Matas: Një gjeneratë e re e librave digjital

TED2011

Mike Matas: Një gjeneratë e re e librave digjital

1,550,933 views

Readability: 3.8


Zhvilluesi i programeve Mike Matas demonstron librinë e parë të plotë interaktiv për iPad--- me goditje të mençura dhe me te dhëna grafike të mahnitshme. Libri është "Zgjidhja jonë," Pasojat e Al Gore-it tek " E vërteta e papërshtatshme."

Angela Belcher: Përdorimi i natyrës për të rritur bateritë

TEDxCaltech

Angela Belcher: Përdorimi i natyrës për të rritur bateritë

901,407 views

Readability: 4.7


I inspiruar nga guacat e kërmillve, Angela Belcher Programon viruës për të berë struktura nano të vogla të cilat njerëzit mund ti përdorinë. Duke i zgjedhur gjenet e përformit të lartë nepërmjet evuluimit direktë, ajo prodhon virusë të cilët mund të konstruktojnë bateria të reja shumë të fuqishme, pastrimi i gazrave të hidrogjenit dhe qelizave rekorde solare. Tek TEDxCaltech, ajo na tregon neve se si bëhet.

Bruce Schneier: Mirazhi i sigurisë

TEDxPSU

Bruce Schneier: Mirazhi i sigurisë

846,980 views

Readability: 4


Ndjesia e sigurisë dhe realiteti i sigurisë jo gjithmonë përputhen, shprehet eksperti i sigurisë Bruce Shcneier. Në TEDxPSU, ai shpjegon pse shpenzojmë miliarda për t'u marrë me rreziqe nga histori lajmesh, të tilla si "teatri me sigurinë" që po luhet tani në aeroportin tuaj, ndërkohë që lihen pas dore rreziqe më me probabilitet -- dhe se si mund ta heqim këtë huq.

Ric Elias: 3 Gjëra që i mësova teksa aeroplani im rrëzohej

TED2011

Ric Elias: 3 Gjëra që i mësova teksa aeroplani im rrëzohej

7,130,889 views

Readability: 2.8


Ric Elias ishte ulur në ulëset e para të fluturimin 1549 në aeroplanin që u përplas në lumin Hudson në Nju Jork në Janar të viti 2009. Çfarë ndodhte në mëndjen e tij kur aeroplani me defekt filloj të binte poshtë. Në TED, për herë të parë ai do të tregon storien e tij publikisht.

John Hunter flet në lidhje me Lojën e Paqes Botërore

TED2011

John Hunter flet në lidhje me Lojën e Paqes Botërore

1,479,001 views

Readability: 3.5


John Hunter vendosë të gjitha problemet e botës në një tabelë druri me përmasa 1,2 e 1,5 metra - dhe i lë nxënësit e klasës së katërt t'i zgjidhin ato. Tek TED2011, ai shpjegon se si Loja e Paqes Botërore që e ka krijuar, i angazhon nxënësit, dhe pse mësimet e ndërlikuara që ajo jep - spontane, e gjithmonë të befasishme - shkojnë përtej asaj që mund të arrijnë ligjeratat.

Kathryn Schulz: Të jesh gabim

TED2011

Kathryn Schulz: Të jesh gabim

4,334,486 views

Readability: 3.5


Shumica prej nesh bëjmë gjithçka që të mos mendojmë se jemi gabim. Por çfarë nëse jemi gabim për këtë? "Gabimologjistja" Kathryn Schulz jep një arsyetim bindës jo vetëm të pranojmë, por edhe t'i përqafojmë gabimet tona.

Sam RIchards: Një eksperiment radikal ne ndjeshmeri

TEDxPSU

Sam RIchards: Një eksperiment radikal ne ndjeshmeri

1,624,102 views

Readability: 2.8


Duke prirë Amerikanët në publikun e tij tek TEDxPSU hap pas hapi nëpër procesin e të menduarit, sociologu Sam Richards, i vendos para një sfide të jashtëzakonshme: a do të munden ata të kuptojnë -- të mos miratojnë, por të kuptojnë--motivet e një kryengritësi Irakian? E më tutje, a do të mundet ndonjeri të bashkëndjejë me tjetrin?

Marcin Jakubowski: Burime të hapura projektesh për qytetërimin

TED2011

Marcin Jakubowski: Burime të hapura projektesh për qytetërimin

1,581,931 views

Readability: 4.7


Duke përdorur wiki-n dhe mjete prodhimi dixhitale, partneri i TED, Marcin Jakubowski ka krijuar burimet e hapura për projektet e 50 makinave bujqësore, duke mundesuar çdonjeri të ndërtojë traktorin e vet ose motokorrësen nga e para. Dhe ky është vetëm hapi i parë i projektit për të krijuar një komplet udhëzimesh për ndërtimin e një fshati të tërë të vetë-qëndrueshëm (kosto fillestare: 10.000 $).

Roger Ebert: Rilindja e zërit tim

TED2011

Roger Ebert: Rilindja e zërit tim

1,153,446 views

Readability: 3.9


Kur kritiku i filmit Roger Ebert humbi nofullën e tij të poshtme nga kanceri, ai humbi aftësinë për të ngrënë dhe për të folur. Gjatë një fjalimi prekës nga TED2011, Ebert dhe gruaja e tij, Chaz, me miqtë Dean Ornish dhe John Hunter, ishin bashkuar për të treguar historinë e tij të jashtëzakonshme.

Dave Meslin: Kundërhelmi ndaj apatisë

TEDxToronto 2010

Dave Meslin: Kundërhelmi ndaj apatisë

1,729,376 views

Readability: 4


Politika lokale -- shkollat, planifikimi kadastral, zgjedhjet -- na prekin kudo që ne jetojmë. Atëherë pra, pse më shumë nga ne nuk përfshihen? A është apati? Dave Meslin thotë jo. Ai identifikon 7 pengesa që na e pamundësojnë neve pjesëmarrjen në komunitetet tona, qoftë edhe atëherë kur jemi vërtetë të interesuar.

Jackson Browne: Nje kenge e frymezuar nga oqeanet

TEDxGreatPacificGarbagePatch

Jackson Browne: Nje kenge e frymezuar nga oqeanet

678,157 views

Readability: 3


Ne TEDxGPGP, Jackson Browne luan nje kenge qe filloi t'a shkruante prillin e shkuar ne bordin e Mission Blue Voyage, udhetimi i inspiruar nga Sylvia Earle per te diskutuar per menyrat se si mund te shpetoheshin oqeanet. "Nese do te zgjidhja" kendon ai, "nje vend, atehere do te doja te ndodhesha ketu."

Caroline Casey: Të shikosh përtej limiteve

TEDWomen 2010

Caroline Casey: Të shikosh përtej limiteve

2,143,811 views

Readability: 2.7


Aktivistja Caroline Casey tregon historinë e jetës së saj të jashtëzakonshme, duke filluar me një njoftim (pa dashur ta zbulojmë). Gjatë një diskutimi që sfidon perceptime, Kejsi kërkon nga të gjithë ne që të kapërcejmë të gjithë kufijtë që mendojmë se i kemi.

Stanley McChrystal: Dëgjo, mëso ... pastaj udhëheq

TED2011

Stanley McChrystal: Dëgjo, mëso ... pastaj udhëheq

2,736,538 views

Readability: 3.4


Gjenerali me katër yje, Stanley McChrystal ndan me ne atë që ka mësuar për lidershipin gjatë dekadave e tij në ushtri. Si mund të krijosh një sens qëllimi të përbashkët në mesin e njerëzve të moshave dhe aftësive të ndryshme? Duke dëgjuar dhe mësuar - dhe duke adresuar mundësinë e dështimit.

AnnaMaria Thomas: Duartë në shkencën qarkore

TED2011

AnnaMaria Thomas: Duartë në shkencën qarkore

897,080 views

Readability: 3.2


Në një zingjir në TED U, AnnMarie Thomas shfaq se si dy shije të ndryshme të ndërtuar në shtëpi luajnë me bumë duke demostruar përmbajtëjen elektrike, duke e ndriquar një LED,lëvizur motorët dhe duke i kthyer fëmijet e vogël në një dizajnues cirku.

Sebastian Thrun: Makina pa shofer e Google.

TED2011

Sebastian Thrun: Makina pa shofer e Google.

2,631,418 views

Readability: 3.8


Sebastian Thuru ndihmoi në ndërtimin e makinës pa shofer të Google, i shtyrë nga një motiv personal për të shpëtuar jetë dhe për të zvogëluar numrin e aksidenteve në trafik. Kjo video mahnitëse tregon makinën fituese ne sfidën e DARPA duke ecur nëpër trafik të rënduar të qytetit pa askënd prapa timonit, dhe inçizimin dramatik të vozitjes testuese nga TED2011 e cila tregon se sa shpejt mund të shkojë kjo gjë.

Patricia Ryan: Mos insisto ne anglisht!

TEDxDubai

Patricia Ryan: Mos insisto ne anglisht!

1,883,122 views

Readability: 3.6


Ne TEDxDubai, Patricia Ryan, mesuese me pervoje e gjuhes angleze ben nje pyetje provokative: A po pengon fokusimi boteror ne gjuhen angleze shperndarjen e ideve te shkelqyeshme ne gjuhet tjera? (p.sh nese Einstein-it do t'i duhej ta kalonte TOEFL-in?). Eshte nje mbrojtje pasionante per perkthimin dhe shperndarjen e ideve.

Eytho Bender demostron egzoskeletin e njeriut

TED2011

Eytho Bender demostron egzoskeletin e njeriut

1,393,445 views

Readability: 4.6


Eythor Bender nga Berkeley Bionics sjellë në skenë dy egzoskeleta të mahnitëshem,HULC dhe eLEGS --robotik të cilet një ditë mnd ti mundësojnë njeriut të mbaj 200 kilogram pa u lodhur fare, apo hendikepve të qohen në këmb dhe të ecin. Është e fuqishme demostrimi në skenë, me implifikim për të gjithë llojet e njerëzve potencjalë.

Nëse do të kisha një vajzë

TED2011

Nëse do të kisha një vajzë

11,490,102 views

Readability: 3.2


"Nëse do të kisha një vajzë në vend të Nënë,ajo do të më thërriste "pika B..." kështu filloi poetja Sarah Kay, një fjalim që inspiroi dhe ngriti në këmbë publikun dy herë në TED2011.Ajo tregon historite e shndërrimit të saj -- nga një adolenshente syhapur duke depërtuar me poezi tek Klubi i Poezisë Boweri në New York në një mësuese qe lidh fëmijët më fuqinë e të vetëshprehurit përmes projektit V.O.I.C.E -- dhe jep dy interpretime që të lënë pa frymë të "B" dhe "Hiroshima".