Stefan Larsson: Çfarë mund të mësojnë doktorët nga njëri-tjetri

TED@BCG Singapore

Stefan Larsson: Çfarë mund të mësojnë doktorët nga njëri-tjetri

870,816 views

Readability: 4.2


Spitale të ndryshëm arrijne rezultate të ndryshme në procedura të ndryshme. Vetëm se, pacientët nuk i dinë këto të dhëna, dhe kthen zgjedhjen e një kirurgu (kaq e rëndësishme) në hamendje. Stefan Larsson vështron se çfarë ndodh kur doktorët masin dhe shpërndajnë arritjet e tyre ne operimin e pjesës së legenit, p.sh për të parë çfarë teknikash janë më të efektshme. A mundet sistemi shëndetsor të përmirsohet--dhe të jetë me pak i kushtueshëm--n.q.s doktorët mësojnë nga njëri tjetri në një nivel të vazhdueshëm shkëmbimi rezultatesh? (I filmuar në TED@BCG.)

Jane McGonigal: Mundje gishtash ... me shume lojtare?

TEDGlobal 2013

Jane McGonigal: Mundje gishtash ... me shume lojtare?

1,192,572 views

Readability: 3


Cfare ndodh kur nje publik i tere ngrihet ne kembe dhe lidhet me njeri-tjetrin? Kaos, ja cfare. Te pakten, kjo ndodhi kur Jane McGonigal u perpoq t'i shpjegonte TED si te luante lojen e saj te preferuar. Ne fund te fundit, kur loja quhet "mundje gishtash me shume lojtare" cfare mund te presesh tjeter?

Mick Cornett: Si arriti qyteti obez te humbte 450 mije kilogram

TEDMED 2013

Mick Cornett: Si arriti qyteti obez te humbte 450 mije kilogram

1,616,093 views

Readability: 4.1


Oklahoma City eshte nje qytet mesatarisht i madh qe kishte nje problem te rende: ishte nder qytetet me obezitet me te larte ne SHBA. Kryetari i Bashkise Mick Cornett kuptoi se, nese e shnderronte qytetin ne nje vend ku njerezit do te donin te jetonin dhe punonin, ai do te behej gjithashtu edhe me i shendetshem. Ne kete fjalim simpatik, ai na tregon se cilat ishin ndryshimet thelbesore qe e ndihmuan qytetin te humbte 450 mije kilogram.

Mohamed Ali: Lidhja mes papunesise dhe terrorizmit

TEDCity2.0

Mohamed Ali: Lidhja mes papunesise dhe terrorizmit

1,051,499 views

Readability: 4


Per te rinjte dhe te papunet neper qytetet e medha te botes, endrrat e mundesive dhe te pasurise mund te kthehen ne te verteta -- por shume shpesh sepse jane te rekrutuar nga grupe terroriste dhe organizata te tjetra te dhunshme. Avokati i te drejtave te njeriut Mohamed Ali tregon histori nga qyteti i lindjes Mogadishu, dhe thekson rendesine e lindjes se risive per te rinjte ambicioze te qytetit tone.

Arthur Benjamin: Magjia e numrave Fibonaçi

TEDGlobal 2013

Arthur Benjamin: Magjia e numrave Fibonaçi

5,516,859 views

Readability: 3.2


Matematika është logjike, funksionale dhe thjesht...mbresëlënëse. Matemagjistari Arthur Benjamin zbulon tiparet e fshehura të asaj bashkësie të çuditshme dhe të mrekullueshme numrash, seritë Fibonaçi. (Dhe ju kujton që matematika mund të jetë frymëzuese, gjithashtu!)

Mikko Hypponen: Si NSA ka tradhëtuar besimin e botës - është koha për veprim

TEDxBrussels

Mikko Hypponen: Si NSA ka tradhëtuar besimin e botës - është koha për veprim

1,597,281 views

Readability: 4.4


Ngjarjet e fundit kanë nxjerrë në pah, nënvizuar dhe theksuar faktin se Shtetet e Bashkuara operojnë një mbikqyrje të përgjithshme mbi të gjithë të huajt të dhënat e të cilëve kalojnë nëpër organizma amerikane- nëse janë apo jo të dyshuar për keqbërje. Kjo do të thotë se në thelb çdo përdorues i internetit jashtë Shteteve të Bashkuara është i përgjuar, thotë Mikko Hypponen. Një fjalim i rëndësishëm i kombinuar me një lutje: të gjenden alternativa ndaj përdorimit të kompanive amerikane për të përmbushur nevojat globale për informacion.

Robin Nagle: Cfare zbulova ne plehrat e qytetit te New Yorkut

TEDCity2.0

Robin Nagle: Cfare zbulova ne plehrat e qytetit te New Yorkut

1,677,841 views

Readability: 3.6


Banoret e New Yorkut prodhojne 11.000 ton mbeturina çdo ditë. Çdo dite! Kjo statistikë mahnitese është një nga arsyet pse Robin Nagle nisi nje projekt kerkimi me Departamentin e Higjenës së qytetit. Ajo eci nëpër rruge, përdori fshesat mekanike, madje drejtoi dhe nje kamion plehrash vete--te gjitha këto për të pasur mundesi t'i pergjigjej nje pyetje qe duket e thjesht por shumë e komplikuar: Kush kujdeset për pastrimin e ambientit tonë?

Abha Dawesar: Jeta ne " te tashmen dixhitale"

TEDGlobal 2013

Abha Dawesar: Jeta ne " te tashmen dixhitale"

1,295,326 views

Readability: 3.6


Nje vit me pare, Abha Dawesar jetonte ne Manhatan-in pa drita pas uraganit Sandy, duke kerkuar korrent per tu lidhur. Si shkrimtare qe eshte, ajo u prek nga kjo metafore: A jane bere jetet tona te fiksuara tek dixhitalizimi, ndersa po humbasim ate qe eshte realiteti?

Mariana Mazzucato: Qeveria - Investues? Ndermarres Rreziku apo Inovator?

TEDGlobal 2013

Mariana Mazzucato: Qeveria - Investues? Ndermarres Rreziku apo Inovator?

881,694 views

Readability: 4.5


Pse qeveria nuk perfshihet ne inovacion? Eshte nje pyetje qe degjohet shpesh dhe Mariana Mazzucato ka vendosur ti beje nje analize ne lidhje me kete ceshtje. Eshte nje fjalim energjitik ne te cilin ajo shpalos se si ne fakt shteti eshte nje nder nder-marresit me te rendesishem te shpikjeve, ideve te reja dhe te rrezikshme dhe se si ne fakt eshte shteti ai qe krijon tregun.

Xavier Vilalta: Një arkitekturë autoktone dhe komunitare

TEDGlobal 2013

Xavier Vilalta: Një arkitekturë autoktone dhe komunitare

1,026,022 views

Readability: 4.1


Kur partneri i TED Xavier Vilalta u ftua të krijonte një qendër tregëtare në Addis Ababa, atij i hyri paniku. Qendrat e tjera paraqisnin cdo gjë që ai urrente rreth arkitekturës bashkëkohore: kulla prej xhami të panevojshme që kërkojnë shumë energji dhe me nje dizajn që s'ka të bëjë fare me Afrikën. Në këtë fjalim tërheqes, Vilalta tregon sesi ai mbron një trajtim alternativ: për të shfrytëzuar natyrën, i referohet arkitekturës lokale të traditës dhe krijon ndërtesa të bukura, emblematike e moderne që i përshtaten komunitetit.

Gian Giudice: Pse gjithësia jonë mund të ekzistojë në teh thike

TEDxCERN

Gian Giudice: Pse gjithësia jonë mund të ekzistojë në teh thike

1,892,035 views

Readability: 5.1


Surpriza më e madhe e zbulimit të bosonit të Higgs? Qe nuk kishte surpriza. Gian Giudice na flet për një problem në fizikën teorike: çfare ndodh nëse fusha e Higgs ekziston në një gjendje ultra të dendur që mund të shkatërrojë të gjithë materien atomike? Me sharm e zgjuarsi, Guidice përshkruan një fat të zymtë -- dhe pse ne nuk duhet të fillojmë të shqetësohemi tani, (Filmuar në TEDxCERN)

Hetain Patel: Cili jam? Mendoje serish.

TEDGlobal 2013

Hetain Patel: Cili jam? Mendoje serish.

2,771,752 views

Readability: 4.1


Si mund të vendosim se cilet jemi ne te vertete? Performanca e habitshme e Hetain Patel luan me gjuhën, theksin, identitetin - dhe ju sfidon që të mendoni me thellë se paraqitjet sipërfaqësore. Një meditim i lezetshëm në veten, me interpretuesin Yuyu Rau, dhe i frymëzuar nga Bruce Lee.

Trita Parsi: Irani dhe Israeli: Paqja eshte e mundshme.

TEDGlobal 2013

Trita Parsi: Irani dhe Israeli: Paqja eshte e mundshme.

770,103 views

Readability: 5.9


Irani dhe Israeli: dy kombe me marredhenie te tensionuara qe duken ne konflikt ekzistencialisht. Por per gjithe retoriken e tyre antagoniste, duket se ekziston nje e kaluar e fshehur mbi bashkepunimin, madje dhe miqesi. Ne nje fjalim informativ, Trita Parsi tregon se si nje aleance strategjike e pashprese ne te shkuaren mund te nenkuptoje paqe ne te ardhmen per keto dy shtete nen konflikt.

Malcolm Gladwell: Historia e padëgjuar e Davidit dhe Goliathit

TEDSalon NY2013

Malcolm Gladwell: Historia e padëgjuar e Davidit dhe Goliathit

4,969,000 views

Readability: 3.8


Eshte histori klasike e viktimes: Davidi, nje bari i ri i armatosur vetem me hobe, mund Goliathin, luftetarin e fuqishem. Historia ka kapercyer origjinen e vet biblike per tu bere nje krahasim per fitoret e pamundura. Por, Malcolm Gladwell pyet, a është kjo historia e vertete e Davidit dhe Goliathit?

Kevin Breel: Rrefimi i nje komiku ne depresion

TEDxKids@Ambleside

Kevin Breel: Rrefimi i nje komiku ne depresion

4,077,241 views

Readability: 2.7


Kevin Breel nuk dukej si nje femije ne depresion: kapiten skuadre, pjestar i cdo feste, zbavites dhe me besim ne vete. Por ai tregon nje histori te nates ku zbuloi se... per te shpetuar jeten e tij... ai duhet te thoshte kater fjale te thjeshta.

Onora O'Neill: Ajo që nuk e kuptojmë për besimin

TEDxHousesOfParliament

Onora O'Neill: Ajo që nuk e kuptojmë për besimin

1,603,897 views

Readability: 3.5


Besimi po shuhet, dhe duhet ta rindërtojmë. Ky është një sugjerim që dëgjohet kur flasim se si mund të bëjmë botën një vend më të mirë...por filozofja Onora O'Neill thotë që nuk po kuptojmë atë që sygjerojmë. Ajo e ndërron pyetjen, duke na treguar tri idetë më të zakonshme të besimit që janë të keqorientuara. (Filmuar në TEDxHousesofParliament.)

Stuart Firestein: Ne ndjekje te injorances

TED2013

Stuart Firestein: Ne ndjekje te injorances

1,948,032 views

Readability: 3.5


Ç'pamje ka puna e vërtetë shkencore? Sikunder ben shaka neuroshkencetari Stuart Firestein: Duket shumë më pak si metode shkencore dhe shumë më tepër si "te berit gazra perreth ... në errësirë​​." Në këtë bisedë te mprehtë, Firestein arrin në zemër të shkencës së vërtetë dhe sugjeron se ne duhet të vlerësojmë atë që ne nuk e dimë - ose "injoranca me cilësi të lartë", - po aq sa ate që ne e dimë.

Andras Forgacs: Lekure dhe mish pa vrare kafshe

TEDGlobal 2013

Andras Forgacs: Lekure dhe mish pa vrare kafshe

1,234,495 views

Readability: 4.3


Deri në vitin 2050, do të duhen 100 miliardë kafshë për të siguruar popullsinë e botës me mish, qumësht, vezë dhe produktet e lëkurës. Ruajtja e kësaj kopeje do të ketë nje kosto të papërballueshme për planetin tone. Po sikur të kishte një tjeter mënyrë? Në këtë fjalim informues, mbeshtetes i inxhinierise se indeve Andras Forgacs argumenton se biofabrikimi i mishit dhe lëkurës është një mënyrë e civilizuar për të shmangur vrasjen e kafshëve për te prodhuar hamburger dhe canta.

Apollo Robbins: Arti i hutimit.

TEDGlobal 2013

Apollo Robbins: Arti i hutimit.

18,700,927 views

Readability: 2.4


I njohur si xhepisti me i madh ne bote, Apollo Robbins studjon cuditshmerite e sjelljes njerezore ndersa ju vjedh oren. Ne nje demostrim gazmor, Robbins mostron bufene e audiences se TEDGlobal 2013, duke treguar si te metat ne perceptimin tone bejne te mundshme vjedhjen e nje portofoli dhe vendosjen e tij ne supin e zoteruesit ndersa ata s'e marrin vesh.

Kelly McGonigal: Si të bëhesh mik me stresin

TEDGlobal 2013

Kelly McGonigal: Si të bëhesh mik me stresin

18,086,128 views

Readability: 4.4


Stresi. Ben zemren tuaj të rrahë, frymëmarrjen tuaj të shpeshtohet dhe ballin tuaj të djersitet. Por ndërkohë që stresi është bërë armiku i shëndetit publik, kërkime të reja tregojnë që stresi mund të jetë i keq per ju nese ju besoni se është i tillë. Psikologia Kelly McGonigal na nxit ta shohim stresin si dicka pozitive, dhe na prezanton me një mekanizëm të pathënë për reduktimin e stresit: të komunikosh me të tjeret.

Alexa Meade: Kanavaca ime është trupi juaj

TEDGlobal 2013

Alexa Meade: Kanavaca ime është trupi juaj

2,763,785 views

Readability: 3.1


Alexa Meade ndërmerr një qasje inovative ndaj artit. S'është për të një jete prej skicimi e shtrimi kanavazash. Në vënd të kesaj, ajo perzgjedh një tematike e më pas e pikturon atë, vërtet. Ajo mbulon çdo gjë në një skene - njerëz, karriget, ushqimin, verjani ju emrin - në një maskë boje që imiton çka ka poshtë saj. Në këtë fjalim që të hap syte Meade tregon fotografitë e disa prej rezultateve më të veçanta, dhe ndan një projekt të ri që përfshin njerez, boje dhe qumësht.

May El- Khalil: Te besh paqe eshte nje maratone

TEDGlobal 2013

May El- Khalil: Te besh paqe eshte nje maratone

5,227,910 views

Readability: 4.2


Ne Liban, njehere ne vit shkrepet arma e cila nuk eshte pjese e nje skene dhune te perditshme: Tingulli hapes i Maratones Nderkombetare te Beirutit. Ne nje ligjerate emocionuese, themeluesja e maratones May El-Khalil shpjegon se perse ajo beson se gara e 26.2 miljeve eshte nje event i cili mund te sjelle me afer nje vend te copetuar per dekada nga politika dhe feja, edhe pse vetem per nje dite te vitit.

Russell Foster: Përse flemë?

TEDGlobal 2013

Russell Foster: Përse flemë?

7,243,075 views

Readability: 4


Russell Foster është një neuroshkencëtar i ritmeve cirkadiane: Ai studion ciklet e gjumit ne tru. Dhe pyet: Çfarë dimë për gjumin? Siç duket, nuk dimë shumë për diçka që bëjmë për 1/3 e jetës sonë. Në këtë ligjeratë, Foster ndan tri teori te njohura që shpjegojnë përse flemë, godet disa mite për sasine e gjumit që na duhet gjatë moshave të ndryshme -- dhe tregon për disa përdorime të reja të trurit si një paralajmërues i shëndetit mendor.

Shigeru Ban: Streha emergjence te krijuara nga letra.

TEDxTokyo

Shigeru Ban: Streha emergjence te krijuara nga letra.

1,660,716 views

Readability: 4.3


Kohë me pare se qëndrueshmëria te bëhej modë, arkitekti Shigeru Ban kishte filluar eksperimentet e tij me materiale ndërtimi ekologjike të riciklueshme, si tuba kartoni dhe letër. Strukturat e tij të shquara janë synuar shpesh si strehim i përkohshëm, të projektuara për të ndihmuar te shperngulurit e fatkeqësive natyrore - si ato qe goditen kombe të tilla si Haiti, Ruanda apo Japonia. Megjithatë, shpesh ndodh qe ndërtesat te mbeten një pjesë e dashur e peizazhit shume kohe pasi i kanë shërbyer qëllimit te tyre. (Filmuar në TEDxTokyo.)

Jinsop Lee: Dizenjim per pese senset

TED2013

Jinsop Lee: Dizenjim per pese senset

1,571,987 views

Readability: 3.4


Nje projekt i mire duket bukur, po - por pse nuk duhet ajo gjithashtu te kete prekshmeri te mire, aromë te mire dhe te tingelloje bukur? Projektuesi Jinsop Lee (nje fitues i "TED Kërko Talentin") ndan me ne teorinë e tij të projektimit ne baze te 5-shqisave, me një grafik të dobishëm dhe disa shembuj. Shpresa e tij: që t'ju frymëzojnë për njohjen e eksperiencave të mëdha multisensore.

Suzanne Talhouk: Kush thotë që të flasim arabisht nuk na bën "cool'?

TEDxBeirut

Suzanne Talhouk: Kush thotë që të flasim arabisht nuk na bën "cool'?

1,327,840 views

Readability: 3.4


Në këtë fjalim, Suzanne Talhouk bën thirrje për iniciativa për të kthyer në jetë gjuhën arabe duke e modernizuar atë dhe duke e përdorur si një mjet për shprehi krijuese. Puna e saj fokusohet në rikthimin e identitetit të botës arab folëse dhe të zhdukë kompleksitetin e saj të inferioritetit.

Si munden garat e Formula 1 te ndihmojne...foshnjet?

TEDxNijmegen

Si munden garat e Formula 1 te ndihmojne...foshnjet?

817,725 views

Readability: 3.5


Gjate nje gare te Formula 1, nje makine dergon qindra milione te dhena numerike ne garazh per analize ne kohe reale dhe reagim. Pra pse mos te perdorim kete sistem te detajuar dhe rigoroz diku tjeter si... ne nje spital femijesh? Peter van Manen na tregon me shume.

Eleanor Longden: Zerat ne koken time

TED2013

Eleanor Longden: Zerat ne koken time

4,480,685 views

Readability: 5


Për të gjithë, Eleanor Longden ishte si çdo nxënës tjetër, duke shkuar në kolegj me pranverën në hapin e saj dhe pa asnjë kokecarje në botë. Kjo, deri në momentin kur zërat në kokën e saj filluan të flasin. Fillimisht te padëmshëm, këto transmetime të brendshme u bëne gjithnjë e më antagoniste dhe diktatoriale, duke e kthyer jetën e saj në një makth të vërtete. Diagnostifkuar me skizofreni, marre ilace, dhe përfundimisht fshire nga një sistem që nuk e di se si ta ndihmoje, Longden tregon historinë e saj tronditese te nje udhetimi shumëvjeçar në shëndetin mendor, duke pohuar se ishte nepermjet të mësuarit si ti dëgjoje ato zera se si ajo mundi te mbijetonte.

Bastian Schaefer: Nje avion i madh i printuar ne 3D?

TEDGlobal 2013

Bastian Schaefer: Nje avion i madh i printuar ne 3D?

1,129,804 views

Readability: 4.6


Dizenjuesi Bastian Schaefer tregon një dizenjo spekulative për të ardhmen e avionëve reaktiv, me një skelet të frymëzuar nga format e forta dhe fleksibël natyrore, nga nevojat e botës, si dhe nga popullsia gjithnje e në rritje. Imagjinoni një aeroplan që është plot dritë dhe hapësirë ​​- dhe të ndërtohet nga pjesët gjeneruese në një printer 3D.