Shabana Basij-Rasikh: Guxoni për të arsimuar vajzat Afgane

TEDxWomen 2012

Shabana Basij-Rasikh: Guxoni për të arsimuar vajzat Afgane

1,014,014 views

Readability: 3.1


Imagjinoni nje shtet ku vajzat kane frike të dalin për të shkuar ne shkolle, me rrezik vdekje në se kapen duke mësuar. Ky ishte Afganistani me talebanet, dhe akoma sot jane shenjat e atij rreziku. 22 vjeçarja Shabana Basij-Rasikh ka hapur një shkolle për vajza ne Afganistan. Ajo feston forcen e vendimit të një familje për të pasur besim te vajzat --dhe tregon historinë e një babai me kurajo që qendroi i vendosur edhe pas kërcënimeve . (Filmuar në TEDxWomen)

Edi Rama: Rikthe qytetin tend ne saje te ngjyres

TEDxThessaloniki

Edi Rama: Rikthe qytetin tend ne saje te ngjyres

613,822 views

Readability: 3.8


Bejeni nje qytet te bukur, ndalo korrupsionin. Edi Rama ndermori kete rruge ne dukje te thjeshte si kryebashkiaku i Tiranes, Shqiperi, ku ai ringjali krenarine tek qytetaret e tij duke transformuar hapsirat publike me dizajne me ngjyra. Me projekte qe vendosnin njerezit ne vend te pare, Rama uli krimin, dhe i'u tregoi qytetareve qe mund te kishin besim te drejtuesit e tyre. (Filmuar ne TEDxThessaloniki.)

Kid President: I think we all need a pep talk

SoulPancake

Kid President: I think we all need a pep talk

893,779 views

Readability: 0

No Transcript

Kid President commands you to wake up, listen to the beating of your heart and create something that will make the world awesome. This video from SoulPancake delivers a soul-stirring dose of inspiration that only a 9-year-old can give.

Lee Cronin: Printo ilacin tend

TEDGlobal 2012

Lee Cronin: Printo ilacin tend

1,022,817 views

Readability: 4


Kimisti Lee Cronin po punon ne nje printer 3D qe, ne vend te objekteve, eshte ne gjendje te printoje molekula. Nje sistem afatgjat, shume interesant dhe me potencial: te printosh ilacet e tua duke perdorur bojera kimike.

Leslie Morgan Steiner: Pse viktimat e dhunës familjare nuk largohen

TEDxRainier

Leslie Morgan Steiner: Pse viktimat e dhunës familjare nuk largohen

4,736,163 views

Readability: 3.8


Leslie Morgan Steiner ishte në një“crazy love” -- Një dashuri e çmendur me një burrë qe rregullisht e rrihte dhe e kërcenonte. Steiner tregon historinë e sai të tmerrshme, duke korigjuar stereotipet qe shumë njerëz kane ndaj viktimave të dhunës familjare, dhe shpjegon si mund të ndihmojme këta viktima duke thyer heshtjen. (Filmuar në TEDxRainier.)

Janine di Giovanni: Cfare pashe ne lufte

TEDxWomen 2012

Janine di Giovanni: Cfare pashe ne lufte

1,016,601 views

Readability: 3.2


Reporterja Janine di Giovani ka qene ne vendet me te tmerrshme ne Toke per te sjelle histori nga Bosnja, Sierra Leone dhe kohet e fundit nga Siria. Ajo tregon histori te momenteve njerezore brenda konflikteve te medha -- dhe shqyrton ate tranzicion trondites kur nje rruge e njohur qyteti kthehet ne nje fushe beteje te bombarduar.

Cameron Russell: Paraqitja nuk eshte gjithcka.Me besoni,une jam modele.

TEDxMidAtlantic

Cameron Russell: Paraqitja nuk eshte gjithcka.Me besoni,une jam modele.

24,735,684 views

Readability: 3.4


Cameron Russell pranon se ka fituar nje llotari gjenetike: ajo eshte e gjate, e bukur dhe nje modele veshjesh intime. Por mos e gjykoni ate nga paraqitja. Ne kete diskutim te guximshem ajo i hedh nje veshtrim ironik industrise qe e ka bere te duket nje 16 vjecare shume joshese. (TEDxMidAtlantic)

Angela Patton: Nje ballo per baba-vajze... ne burg.

TEDxWomen 2012

Angela Patton: Nje ballo per baba-vajze... ne burg.

869,856 views

Readability: 2.8


Ne kampin Diva, Angela Patton punon per te ndihmuar vajzat dhe baballaret te qendrojne te lidhur dhe ne jetet e njeri tjetrit. Por cfare ndodh me vajzat qe i nuk mund ti kene baballaret aty --sepse ata jane ne burg? Patton tregon nje histori per nje ballo te vecante baba-vajze. (E filmuar ne TEDxWomen)

Steven Addis: Lidhja baba-bije, nga nje foto c'do here

TED2012

Steven Addis: Lidhja baba-bije, nga nje foto c'do here

1,499,226 views

Readability: 3.5


Shume kohe perpara ne New York, Steve Addis qendroi ne nje cep godine me vajzen e tij 1-vjeçare ne krahet e tij; gruaja i beri nje fotografi.Kjo fotografi ka frymezuar nje ritual vjetor baba-vajze, ku te dy pozojne per te njejten fotografi dhe ne te njejtin cep çdo vit. Addis na tregon 15 fotografi te cmuara nga kjo seri e dashur per te, dhe eksploron pse ky ritual perserites dhe i vogel, ka kaq shume kuptim per te.

Paolo Cardini: Harro 'shume gjera ne te njejten kohe", provo "cdo gje ne kohen e vet"

TEDGlobal 2012

Paolo Cardini: Harro 'shume gjera ne te njejten kohe", provo "cdo gje ne kohen e vet"

2,498,512 views

Readability: 5


Njerezit nuk jane thjesht duke gatuar tashme--ata gatuajne, cojne mesazhe, flasin, nisin tekste, flasin ne telefon, shohin YouTube dhe uplodojne fotografi te ushqimit fantastik qe sapo gatuan. Dizenjatori Paolo Cardini ve ne pyetje efikasitetin e botes se tanishme te "te berit shume gjera" dhe mbeshtet qasjen e "cdo gje ne kohen e vet". Dizenjoja e tij e mbulesave 3D per celularet e fundit, mund te ndihmojne ne kete pike.

Ludwick Marishane: Nje dush pa uje

TED@Johannesburg

Ludwick Marishane: Nje dush pa uje

1,651,872 views

Readability: 4


Nese duhet te ecje per nje milje cdo dite per nje kane me uje, si miliona njerez, mundesia per ta perdorur ate uje te cmuar per tu lare do ishte shume e vogel. Sipermarresi i ri, Ludwick Marishane tregon, historine mahnitese dhe te kendshme, se si shpiku nje zgjidhje te lire, te paster dhe te pershtatshme: DryBath, locioni i pare zevendesues-dushi ne bote.

Jake Wood: Nje mision i ri per veteranet - ndihme e shpejte ne katastrofat natyrale

TEDxSanDiego

Jake Wood: Nje mision i ri per veteranet - ndihme e shpejte ne katastrofat natyrale

522,477 views

Readability: 4


Mbas muajsh ose vjetesh qe luftojne pertej detit, 92 perqind e veteraneve amerikane thone se duan te vazhdojne sherbimin e tyre; nderkohe, njera mbas tjetres, katastrofat natyrore vazhdojne te bejne kerdine anembane botes. Cfare kane te perbashket keto dy sfida? Bashke-themeluesi i Team Rubicon, Jake Wood mban nje fjalim emocionues, se si veteranet mund te kontribuojne efektivisht ne ndihmen ndaj katastrofave natyrale, dhe gjate procesit, te rifitojne qellimin, komunitetin dhe vetevleresimin.

Hannah Brencher: Letra dashurie per te huajt

TED@New York

Hannah Brencher: Letra dashurie per te huajt

2,063,744 views

Readability: 3.5


E ema e Hannah Brencher, i ka shkruar gjithnje letra. Keshtuqe, kur ajo e ndeju veten te mberthyer nga depresioni pas universitetit, ajo beri ate qe ndjeu me te natyrshme--ajo shkroi letra dashurie dhe i la neper qytet per tu gjetur nga te huaj. Ky akt eshte kthyer tashme ne nje iniciative globale, Bota ka Nevoje per me Shume Letra Dashurie, qe i con njerezve ne nevoje te nje fjale te embel, letra per inkurajim.

Marco Tempest: Një magjistar kibernetik luan me letra si askush tjetër

TEDGlobal 2012

Marco Tempest: Një magjistar kibernetik luan me letra si askush tjetër

2,018,270 views

Readability: 3.1


Suitat, numrat dhe ngjyrat në një tufë letrash loje korrespondojnë me stinët, ciklet e hënës dhe kalendarit. Marco Tempest vë syzet e tij të realitetit të shtuar për të na dhënë një magji të mahnitshme, duke na treguar një histori ndërsa manipulon letrat e lojës. (Ky version na kursen një problem teknik të performancës origjinale, por është saktësisht ashtu siç shihej nga publiku i TEDGlobal, përfshirë effektet verbuese të realitetit të shtuar).

Melissa Marshall: Më ndrico mendjen.

TEDGlobal 2012

Melissa Marshall: Më ndrico mendjen.

2,288,616 views

Readability: 4.4


Melissa Marshall i drejton nje mesazh te gjithe shkencetareve (nga jo-shkencetaret): Ne jemi te magjepsur nga ajo qe po beni. Na tregoni rreth saj--ne nje me menyre qe ta kuptojme. Ne 4 minuta, ajo ndan keshilla efikase se si t'i paraqesesh publikut te gjere ide komplekse shkencore.

Ryan Merkley: Video në internet -  me shënime, e ripunuar dhe kërcyese

TEDGlobal 2012

Ryan Merkley: Video në internet - me shënime, e ripunuar dhe kërcyese

716,861 views

Readability: 3.9


Videot në web duhet të funksionojnë si vetë web: Dinamike, plot me lidhje, harta dhe informacione që mund të ndryshohen dhe përditësohen drejtpërdrejt, thotë Shefi Operacional i Fondacionit Mozilla Ryan Merkley. Në skenën TED ai demonstron Popcorn Maker, një mjet i bazuar në web për ripunimin e lehtë të videove. (Shikoni një TEDTalk të ripunuar duke përdorur Popcorn Maker -- dhe ripunojeni vetë.)

John Lloyd: An animated tour of the invisible

TED-Ed

John Lloyd: An animated tour of the invisible

2,234,338 views

Readability: 3.5

No Transcript

Gravity. The stars in day. Thoughts. The human genome. Time. Atoms. So much of what really matters in the world is impossible to see. A stunning animation of John Lloyd's classic TEDTalk from 2009, which will make you question what you actually know.

Amy Cuddy: Amy Cuddy: Gjuha e trupit mund të formësojë veten tuaj.

TEDGlobal 2012

Amy Cuddy: Amy Cuddy: Gjuha e trupit mund të formësojë veten tuaj.

49,761,476 views

Readability: 3.3


Gjuha e trupit influencon atë se si tjerët na shikojnë ne, por gjithashtu mund të ndryshojë atë se si ne e shikojmë veten tonë. Psikologia sociale Amy Cuddy argumenton "Poza e pushtetit"-- qëndrimi në një pozitë konfidente, edhe kur ju nuk ndiheni konfident--- mund të rrisë ndjenjën e konfidencës, dhe mund të ketë impakt në shanset tona për sukses. (Shënim: Disa prej gjetjeve të prezantuara në këtë fjalim janë referencuar nga debatet e vazhdueshme mes shkencëtarëve social rreth rritjes dhe riprodhimit. Lexoni përgjigjen e Amy Cudy-t në pjesën "Learn More" më poshtë.)

Jonathan Trent: Energji nga grupe të algave lundruese

TEDGlobal 2012

Jonathan Trent: Energji nga grupe të algave lundruese

932,369 views

Readability: 4.9


Quaje "Karburant pa fosile"; Jonathan Trent është duke punuar drejt një plani për zhvillimin e biokarburantëve të rinj përmes rritjes së mikroalgave në grupe lunduese në det të hapur të cilat ushqehen me ujëra të zeza. Dëgjojeni vizionin e guximshëm të ekipit të tij për projektin OMEGA (Vende membranoze të mbyllura në det të hapur për Rritjen e Algave) dhe potencialin e tyre për të ndriquar të ardhmen.

Scott Fraser: Përse dëshmitë okulare janë të gabuara

TEDxUSC

Scott Fraser: Përse dëshmitë okulare janë të gabuara

1,172,036 views

Readability: 4.3


Scott Fraser studion sesi njerëzit i mbajnë mend krimet -- dhe dëshmojnë për to. Në këtë fjalim të fuqishëm, i cili fokusohet në një gjuajtje vrastare në perëndimin e diellit, ai sugjeron se dëshmitarët okularë të një krimi mund të krijojnë "kujtime" që nuk janë parë ndonjëherë. Përse? Sepse truri e urren zbrazëtinë.

Hannah Fry: Is life really that complex?

TEDxUCL

Hannah Fry: Is life really that complex?

714,472 views

Readability: 4.5


Can an algorithm forecast the site of the next riot? In this accessible talk, mathematician Hannah Fry shows how complex social behavior can be analyzed and perhaps predicted through analogies to natural phenomena, like the patterns of a leopard's spots or the distribution of predators and prey in the wild.

Scilla Elworthy: Të luftosh pa dhunë

TEDxExeter

Scilla Elworthy: Të luftosh pa dhunë

1,198,445 views

Readability: 3.9


Si të përballesh me një agresor pa u bërë kriminel? Në këtë diskutim të urtë dhe të ndjeshëm, aktivistja e paqes Scilla Elworthy shpjegon shkathtësitë që na duhen - si kombe dhe si individë - për ta luftuar forcën ekstreme pa u kundërpërgjigjur me forcë. Për t'u përgjigjur se pse dhe si jo-dhuna funksionon, ajo përkujton heronjtë historikë - Aung San Suu Kyi, Mahatma Gandhi, Nelson Mandela - dhe filozofitë personale që fuqizuan protestat e tyre paqësore. (Xhiruar në TEDxExeter).

Bahia Shehab: Nje mije here jo

TEDGlobal 2012

Bahia Shehab: Nje mije here jo

1,099,234 views

Readability: 4.2


Historiane arti Bahia Shehab ka qene gjithmone e magjepsur nga fjala arabe JO. Kur filloi revolucioni ne Egypt ne 2011, ajo filloi te sperkaste imazhin neper rruge per te thene jo diktatures, jo qeverisjes ushtarake dhe jo violences.

Margaret Heffernan: Guximi për tu mospajtuar

TEDGlobal 2012

Margaret Heffernan: Guximi për tu mospajtuar

3,556,108 views

Readability: 3.9


Shumë njerëz i shmangen konfliktit në mënyrë instinktive, mirëpo sic na tergon Margaret, mospajtimi i duhur është thelbësor për përparim. Ajo ilustron (nganjëherë në mënyrë kundërintuitive) se si partnerët më të mirë nuk mendojnë njësoj -- dhe se si ekipet e hulumtuesve te medhenj, marrëdhëniet dhe bizneset lejojnë njerëzit që të mospajtohen.

Giles Duley: When a reporter becomes the story

TEDxObserver

Giles Duley: When a reporter becomes the story

205,589 views

Readability: 2.8

No Transcript

Giles Duley gave up a life of glamour and celebrity as a fashion photographer to travel the world and document the stories of the forgotten and marginalized. While on assignment in Afghanistan he stepped on a landmine, a horrific event that left him a triple amputee. In this moving talk Duley tells us stories of lives lost and found -- including his.

Michael Anti: Mbrapa Firewall te madh Kinez

TEDGlobal 2012

Michael Anti: Mbrapa Firewall te madh Kinez

1,557,187 views

Readability: 4.7


Majkëll Anti (njohur si Jing Zhao) ka 12 vjet që shkruan në ditarë elektronikë (blogje) nga Kina. Pavarësisht kontrollit që qeveria qendrore ka mbi Internetin – “Të gjithë serverët janë në Pekin” – ai thotë se qindra milionë mikroblogerë në fakt janë duke krijuar sferën e parë kombëtare publike në historinë e vendit, dhe duke e zhvendosur balancën e pushtetit në mënyra të papritura.

Michael Hansmeyer: Te ndërtosh forma të paimagjinueshme

TEDGlobal 2012

Michael Hansmeyer: Te ndërtosh forma të paimagjinueshme

900,163 views

Readability: 4.1


I frymëzuar nga ndarja qelizave, Michael Hansmeyer shkruan algoritme që skicojnë format e mahnitshme miliona faqëshe. Asnjë person nuk mund ti vizatojë ato me dorë, por ato mund të realizohen -- dhe ato mund jenë nje revolucion në të menduarin tonë rreth arkitekturës.

Malte Spitz: Kompania juaj telefonike po ju ruan

TEDGlobal 2012

Malte Spitz: Kompania juaj telefonike po ju ruan

1,675,455 views

Readability: 3


Çfarë lloji të dhënash po mbledh operatori juaj mobil? Malte Spitz nuk ishte shumë i shqetësuar kur i kërkoi operatorit të tij në Gjermani të ndante me të informacionin e ruajtur mbi të. Mbas shumë kërkesave pa përgjigje dhe një padie gjyqësore më vonë, Spitz mori 35,830 rreshta kodi – një llogari e detajuar, minutë pas minute të gjysmë viti të jetës së tij.

Peter Norvig: Klasa me 100 000 studentë

TED2012

Peter Norvig: Klasa me 100 000 studentë

1,115,050 views

Readability: 4.4


Në vjeshtën e vitit 2011, Peter Norvig ligjëroi një klasë së bashku me Sebastian Thrun mbi inelegjencën artificiale në Stanford që u ndoq nga 175 student në klasë -- dhe mbi 100 000 tjerë përmes transmetimit në internet. Ai ndan me na cfarë mësoi rreth ligjërimit në një klasë globale.

Marco Tempest: Ngritja dhe rënia elektrike e Nikola Teslas

TED2012

Marco Tempest: Ngritja dhe rënia elektrike e Nikola Teslas

1,765,171 views

Readability: 4.6


Duke përdorur një projeksion të hartuar dhe një libër tip pop-up, Marco Tempest tregon me imazhe bindëse historinë e Nikola Teslas - "teknicieni më i madh e të gjitha kohërave" - nga shpikja e rrymës elektrike të alternuar, deri tek ditët e fundit të jetës së tij të kaluara në skamje.