Ken Robinson: Si t'i shmangemi Luginës së Vdekjes së Edukimit?

TED Talks Education

Ken Robinson: Si t'i shmangemi Luginës së Vdekjes së Edukimit?

7,816,919 views

Readability: 3.7


Ser Ken Robinson pershkruan parimet thelbesore per mendjen e njeriut-- dhe si arsimi aktual funksion kunder atyre. Ne nje bisede argetuese dhe emocionuese ai na tregon si te dalim nga "Lugina e Vdekjes" arsimore me te cilin perballemi, dhe si ti ushqejme brezat e ri me nje klime te mundesive.

Malcolm London: “ Gjimnazi, nje terren ushtrimor"

TED Talks Education

Malcolm London: “ Gjimnazi, nje terren ushtrimor"

1,315,746 views

Readability: 3.6


Poet i ri, edukues dhe aktivist Malcom London reciton poezine e tij rreth jetes ne rreshtat e pare te gjimnazit. Ai flet per ate "det adoleshentesh" te cilet vine ne shkolle, por qe kurre "nuk mesojne te notojne" ose, per “maskulinitet i imituar nga djem te rritur pa baballare". E bukur, lirike, dritheruese.

ShaoLan Hsueh: Mëso të lexosh gjuhën kineze... me lehtësi!

TED2013

ShaoLan Hsueh: Mëso të lexosh gjuhën kineze... me lehtësi!

3,701,328 views

Readability: 3


Për të huajt, mësimi i gjuhës kineze është punë e vështirë, por të mësosh të lexosh karakteret e bukura, komplekse të guhës kineze mund të jetë më e lehtë. ShaoLan tregon përmes një mësimi të thjeshtë idetë prapa karaktereve dhe kuptimet e tyre -- ndërtimin nga disa karaktere të thjeshta në koncepte më të vështira. Quaje Chineasy (kinlehtë - kinezçe e lehtë)

Pearl Arredondo: Historia ime, nga vajza e një gangsteri në një mësuese shembullore.

TED Talks Education

Pearl Arredondo: Historia ime, nga vajza e një gangsteri në një mësuese shembullore.

1,116,508 views

Readability: 3


Pearl Arredondo u rrit në lindje të Los Angeles, si vajza e një gangsteri të njohur i cili hynte e dilte burgjeve. Shumë prej mësuesve ja hoqën vizën me arsyen se ajo kishte probleme me autoritetin. Aktualisht, si një mësuese, ajo ka marrë përsipër krijimin e një shkolle ndryshe dhe ndan me nxënësit historinë e jetës së saj në mënyrë që ata ta dinë se nuk ka ndonjë problem të madh nëse ndonjëherë përgatitja e detyrave të shtëpisë nuk është prioriteti në mendjet e tyre.

Angela Lee Duckworth: Celesi i suksesit? Te kesh kuraje

TED Talks Education

Angela Lee Duckworth: Celesi i suksesit? Te kesh kuraje

15,508,601 views

Readability: 4


Pasi dha doreheqjen nga nje pune shume ambicioze si konsulente, Angela Lee Duckworth pranoi t'i mesonte matematike klasave te shtata ne shkollat publike te New York-ut. Shume shpejt ajo kuptoi se kuocienti i inteligjences nuk perbente ndryshimin e vetem mes nxenesve te suksesshem dhe atyre qe gjendeshin ne veshtiresi. Ne kete fjalim ajo shpjegon teorine e saj mbi "kurajon" si parashikues te suksesit.

Ramsey Musallam: 3 rregulla qe nxisin te mesosh

TED Talks Education

Ramsey Musallam: 3 rregulla qe nxisin te mesosh

2,881,420 views

Readability: 4.2


U desh nje situate jete a vdekjeje qe mesuesi i kimise Ramsey Musallam te linte pas 10 vjet "pseudo-mesimdhenieje" e te kuptonte rolin e vertete te nje edukatori: te mbjellesh kuriozitet. Ne nje fjalim argetues dhe personal, Musallam na tregon 3 rregulla qe nxisin imagjinaten dhe deshiren per te mesuar, duke i magjepsur nxenesit per menyren se si funksionon bota.

Juan Enriquez: Jeta jote online, e përhershme si tatuazh

TED2013

Juan Enriquez: Jeta jote online, e përhershme si tatuazh

1,663,578 views

Readability: 3.5


Po sikur Andy Warhol të gabohej dhe në vend që të bëhesh i famshëm për 15 minuta, të mbetesh anonim për aq? Në këtë fjalim të shkurtër, Juan Enriquez vëren efektet çuditërisht të përhershme të shpërndarjes dixhitale të privatësisë sonë. Ndan me ne urtësitë e grekëve të lashtë për të na ndihmuar të përballemi me "tatuazhet elektronike."

Sebastião Salgado: Drama e heshtur e fotografisë

TED2013

Sebastião Salgado: Drama e heshtur e fotografisë

1,756,891 views

Readability: 3.4


Me një PhD në ekonomi, Sebastião Salgado filloi të fotografonte në të tridhjetat e tij, por kjo disipline iu bë fiksim. Projektet e tij të zgjatura me vite kapin bukur anën njerëzore të një historie botërore, e cila shumë shpesh përfshin vdekje, shkatërrim apo kalbje. Këtu, ai tregon një histori thellësisht personale të zanatit, që thuajse i solli vdekjen dhe tregon imazhe që të lënë pa frymë nga puna e tij më e fundit, Genesis, e cila dokumenton njerëzit dhe vendet e harruara nga bota.

Rita Pierson: Çdo fëmijë ka nevojë për mbështetje

TED Talks Education

Rita Pierson: Çdo fëmijë ka nevojë për mbështetje

9,173,356 views

Readability: 2.6


Rita Pierson, një mësuese me përvojë 40 vjeçare, dëgjoi dikur një kolegen e saj që i tha : " Unë nuk paguhem që të pëlqej fëmijët". Përgjigjja e saj ishte: " Fëmijët nuk mësojnë nëse nuk u fal pak dashuri". Një thirrje nxitëse kundrejt mësuesve që të besojnë në aftësitë e nxënësve të tyre dhe të krijojnë lidhje të pastra me ta, të sinqerta dhe të vërteta.

Nilofer Merchant: Ke nje takim? Bej nje shetitje.

TED2013

Nilofer Merchant: Ke nje takim? Bej nje shetitje.

3,063,730 views

Readability: 3.9


Nilofer Merchant sugjeron nje ide te vogel e cila mund te kete nje impakt te madh ne jeten dhe shendetin tend: Heren tjeter qe do te kesh nje takim, ktheje ne nje "takim shetites" -- dhe leri idete te rrjedhin ndersa ecen e bisedon.

Jennifer Healey: Nëse makinat do të flisnin, mund të shmangeshin aksidentet.

TED@Intel

Jennifer Healey: Nëse makinat do të flisnin, mund të shmangeshin aksidentet.

867,862 views

Readability: 3.2


Kur ne drejtojmë makinën, ndodhemi brenda nje flluske qelqi, mbyllim dyert, shkelim pedalen e gazit dhe ja besojmë drejtimin e makinës syve tanë -- megjithëse mund të shohim vetëm pak makina që ndodhen para apo pas nesh. Çfarë do të ndodhte nëse makinat ndajnë informacionin e vendodhjes dhe shpejtësisë së tyre me njëra tjetrën si dhe përdorin modele parashikues për përllogaritjen e rrugëve të sigurta për të gjithë ne? Jennifer Healey imagjinon një botë pa aksidente automobilistike. ( Filmuar në TED@Intel.)

Michael Stevens: How much does a video weigh?

TED-Ed

Michael Stevens: How much does a video weigh?

801,248 views

Readability: 4

No Transcript

What color is a mirror? How much does a video weigh? Michael Stevens, creator of the popular educational YouTube channel Vsauce, spends his day asking quirky questions like these. In this talk he shows how asking the right -- seemingly silly -- questions can make incredibly effective lessons.

Celesi i rritjes? Te bejme gare se bashku me makinat.

TED2013

Celesi i rritjes? Te bejme gare se bashku me makinat.

1,264,193 views

Readability: 4.6


Ndersa makinat marrin persiper me shume pune, shume njerez e gjejne veten pa pune ose me me nje te ardhme pa rritje rroge. A eshte ky fundi i rritjes? Jo, thote Erik Brynjolfsson-- kjo eshte thjesht dhimbja e rritjes se nje ekonomie radikalisht te riorganizuar. Nje shpjegim se pse inovacionet e medha ecin perpara nesh.... nese i mendojme kompjuterat si shoke te skuadres. Mos lini pa pare pikepamjen e kundert nga Robert Gordon.

Robert Gordon: Vdekja e inovacionit, fundi i rritjes ekonomike.

TED2013

Robert Gordon: Vdekja e inovacionit, fundi i rritjes ekonomike.

1,149,980 views

Readability: 4.3


Ekonomia amerikane eshte zhvilluar me shpejtesi per dy shekuj. A po perballemi me fundin e rritjes ekonomike? Ekonomisti Robert Gordon jep 4 aresye pse rritja ekonomike e Shteteve te Bashkuara mund te jete duke u ngadalesuar, duke e detajuar me faktore si epidemia e borxhit dhe rritja e pabarabarte, qe mund t"i coje Shtetet e Bashkuara ne nje faze statike prej nga nuk do mund te dale as nepermjet inovacionit. Mos harroni te shikoni pikepamjen e kundert nga Erik Brynjolfsson.

Andres Lozano: Parkinson, depresion dhe celesi qe mund ti fike ata.

TEDxCaltech

Andres Lozano: Parkinson, depresion dhe celesi qe mund ti fike ata.

1,402,216 views

Readability: 4.3


Stimulimi i thellle i trurit po behet gjithnje e me preciz. Kjo nderhyrje i lejon kirurget qe te vendosin elektroda ne pothuajse cdo pjese te trurit, dhe ti aktivizojme apo blokojme - si butonat e radios apo termostatit- per te ndrequr keqfunksionimin. Nje veshtrim dramatik ne teknikat me te fundit, nderkohe qe nje grua me Parkinson resht se dridhuri ne moment sepse zonat e mberthyera nga Alzheimeri risillen ne jete. (Filmuar ne TEDxCaltech.)

Rose George: Le te flasim mbi jashteqitjen. Seriozisht.

TED2013

Rose George: Le te flasim mbi jashteqitjen. Seriozisht.

1,695,530 views

Readability: 3.7


Jemi ne 2013, Sidoqofte 2.5 miliarde njerez ne bote nuk kane akses ne nje tualet. Por, kur nuk ka nevojtore, ku e kryeni jashteqitjen? Ne rruge, me shume mundesi afer burimeve te ujit dhe ushqimit -- duke shkaktuar vdekje te pathena dhe semundje nga infektimi. Pergatituni per nje fjalim te hapur, te kendshem dhe te fuqishem nga gazetarja Rose George per nje problem te papermendur ndonjehere.

Keller Rinaudo: Nje mini robot -- mundesuar nepermjet telefonit tuaj.

TED2013

Keller Rinaudo: Nje mini robot -- mundesuar nepermjet telefonit tuaj.

1,148,378 views

Readability: 3.8


Telefoni yt inteligjent mund te te duket si mik-- por nje mik i vertete do te ta dhuronte nje buzeqeshje here pas here. Ne TED2013, Keller Rinaudo demostron mini robotin Romo, telefoni inteligjent i cilii mund te te shoqeroje pergjate nje shetitje, te te kaloje filxhanin e kafes nga njeri cep i tavolines ne tjeterin, dhe te reagoje me shprehi te programuara.

Katherine Kuchenbecker: The technology of touch

TEDYouth 2012

Katherine Kuchenbecker: The technology of touch

660,847 views

Readability: 3.9

No Transcript

As we move through the world, we have an innate sense of how things feel -- the sensations they produce on our skin and how our bodies orient to them. Can technology leverage this? In this fun, fascinating TED-Ed lesson, learn about the field of haptics, and how it could change everything from the way we shop online to how dentists learn the telltale feel of a cavity.

Sanjay Dastoor: Nje tryeze rreshkitese, me dicka plus

TED2013

Sanjay Dastoor: Nje tryeze rreshkitese, me dicka plus

1,772,371 views

Readability: 3.3


Imagjinoni nje automjet elektrik qe mund t'ju coje ne pune--ose ngado ne nje rreze prej 6 miljesh--shpejt, pa frustrimin e trafikut ose te benzines. Tani, imagjinoni qe mund ta ngrini lehtesisht dhe ta merrni me vete. Po, ky lloj i ri tryeze rreshkitese mund te ndryshoje tabllone e transportit te mengjesit.

Kees Moeliker: Si ma ndryshoi jeten nje rose e ngordhur.

TED2013

Kees Moeliker: Si ma ndryshoi jeten nje rose e ngordhur.

1,367,761 views

Readability: 3.4


Nje pasdite, Kees Moeliker iu dha mundesia per nje hulumtim qe pak ornitologjiste do ta kishin enderruar: nje rose e eger u perplas pas xhamit te zyres se tij, ngordhi, dhe...ajo qe ndodhi me pas i ndryshoi jeten. [Kjo video permban imazhe grafike dhe shpjegime te sjelljeve seksuale te kafshet]

Lawrence Lessig: Ne, Njerezit dhe Republika qe duhet te rivendosim

TED2013

Lawrence Lessig: Ne, Njerezit dhe Republika qe duhet te rivendosim

1,489,667 views

Readability: 4.3


Ka nje korrupsion ne zemren e politikes Amerikane, e shkatuar nga varesia e kandidateve te Kongresit per te mbledhur para nga perqindja me e vogel e qytetareve tane. Ky eshte thelbi i argumentit ne qender te ketij fjalimi te ashper nga juristi Lessig. Me foto te shpejta, ai na tregon se si ky proces financimi dobeson Republiken ne themelet e saj; dhe leshon nje apel bipartizan qe do te frymezoje shume njerez ne SHBA dhe mbare boten.

Neuroshkence, teoria e lojës, majmunët

TEDxCaltech

Neuroshkence, teoria e lojës, majmunët

1,459,313 views

Readability: 3.9


Kur dy njerëz janë duke u përpjekur për të bërë një marrëveshje - qofte kur janë duke konkurruar apo duke bashkëpunuar - çfarë po ndodh në të vërtetë brenda trurit te tyre? Ekonomisti i sjelljes Colin Camerer tregon një hulumtim që tregon se sa pak jemi në gjendje të parashikojnë se çfarë të tjerët janë duke menduar. Dhe paraqet një studim të papritur që tregon se shimpanzetë mund të jenë me te mirë në të se sa jemi ne. (Filmuar në TEDxCalTech.)

Mark Shaw: Nje demonstrim shume i thate

TED2013

Mark Shaw: Nje demonstrim shume i thate

1,603,182 views

Readability: 3.6


Mark Shaw demonstron Ultra-Ever Dry, nje llak leng-rezistent i cili sherben si nje mburoje e fuqishme kunder ujit dhe materialeve te tjera me baze uji. Ne nivelin mikro, llaku mbulon siperfaqen me nje cader ajri ne menyre qe uji te rreshqase me kontaktin. Shikoni demonstrimin e shkruter por mjaft ngacmues.

Richard Turere: Shpikja ime qe vendosi paqen me luanët.

TED2013

Richard Turere: Shpikja ime qe vendosi paqen me luanët.

2,247,212 views

Readability: 2.8


Ne komunitetin Maasai ku jeton 13 vjeçari Richard Turere, bagëtite jane gjithcka. Por sulmet e luanëve beheshin shumë të shpeshta. Ne këtë prezantim te shkurter dhe inspirues, shpikësi i vogel tregon zgjidhjen me burim djellor, qe ai krijoi për të larguar luanët në mënyre të padëmshme.

Hyeonseo Lee: Arratisja nga Korea e Veriut

TED2013

Hyeonseo Lee: Arratisja nga Korea e Veriut

11,265,120 views

Readability: 3.9


Si çdo femijë i rritur në Korene e Veriut, Hyeonseo Lee mendonte se atdheu i saj ishte “më i miri në planet.” Deri para krizës se viteve 90 nuk e kishte pyetur ndonjëherë veten. U largua nga shteti kur ishte 14 vjeç, për të filluar një jetë të fshehur, si refugjate në Kinë. Kjo ështe nje histori personale pikëlluese që flet për shprese dhe mbijetese --dhe një perkujtim i thelle per ata qe jetojne ne rrezik te vazhdueshem, edhe kur gjenden shume larg kufirit.

Catarina Mota: Luaj me materiale inteligjente

TEDGlobal 2012

Catarina Mota: Luaj me materiale inteligjente

1,098,597 views

Readability: 5.1


Boje që percon energjinë elektrike; një dritare që kthehet nga transparente ne opake nën kthimin e nje celesi; një pelte që krijon muzikë. E gjithë kjo ekziston dhe Catarina Mota thotë: Është koha për të luajtur me të. Mota na çon në një turne materialesh te reja të habitshme dhe te lezetshme, dhe sugjeron se mënyra per të kuptuar se çfarë shërbejnë është që të eksperimentojmë dhe te argetohemi.

Sugata Mitra: Nderto nje Shkolle ne Re

TED2013

Sugata Mitra: Nderto nje Shkolle ne Re

3,153,451 views

Readability: 3.1


Ne skenen e TED2013, Sugata Mitra shpreh deshiren e tij te guximshme te cmimit TED: me ndihmoni te modeloj Shkollen ne Re, nje laborator te mesuari ne Indi, ku femijet mund te eksplorojne dhe te mesojne nga njeri- tjetri. Degjoni vizionin e tij frymezues te Ambjenteve te te Mesuarit te Vete-Organizuar (SOLE), dhe mesoni me shume ne tedprize.org.

Bruno Maisonnier: Kerceni, robote te vegjel!

TEDxConcorde

Bruno Maisonnier: Kerceni, robote te vegjel!

1,240,716 views

Readability: 8


Ekzsiston nje vend ne France ku robotet kercejne. Ky vend quhet TEDxConcorde, ku Bruno Maisonnier nga Aldebaran Robotics, ben koreografine e nje trupe Nao robotesh te vegjel ne nje performance mjaft emotive.

Kakenya Ntaiya: Nje vajze qe kerkoi shkollen

TEDxMidAtlantic

Kakenya Ntaiya: Nje vajze qe kerkoi shkollen

2,553,982 views

Readability: 2.5


Kakenya Ntaiya bëri një mareveshje me babain e saj: ajo do t'i nënshtrohej cerimonisë se Maasai-it për gjymtimin e gjenitalëve femërore në se ai e lejon të shkoje në shkollë. Ntaiya tregon historinë guximtare te vazhdimit të universitetit, dhe punën me të moshuarit e fshatit të saj për të ndertuar një shkollë për vajzat e komunitetit. Udhetimi edukues i një gruaje që ndryshoi të ardhmen e 125 vajzave. (Filmuar në TEDxMidAtlantic.)