Kang Lee: A mund ta dalloni me te vertete nese nje femije po genjen?

TED2016

Kang Lee: A mund ta dalloni me te vertete nese nje femije po genjen?

7,395,442 views

Readability: 4.2


A jane femijet genjeshtare jo te zot? Mendoni se mund ti dalloni lehte genjeshtrat e tyre? Kerkuesi i zhvillimit Kang Lee studion cfare i ndodh femijeve psikologjikisht kur genjejne. E bejne shume here, duke nisur qe nga mosha dy vjecare, dhe me te vertete qe jane te zot. Lee shpjegon pse duhet te festojme kur femijet nisin te thone genjeshtra dhe prezanton teknologjine e re te dallimit te genjeshtres qe ndonje dite mund te nxjerre ne pah emocionet tona te fshehura.

Ameera Harouda: Pse e vura veten ne rrezik per te treguar historite e Gaza-s

TED2016

Ameera Harouda: Pse e vura veten ne rrezik per te treguar historite e Gaza-s

1,023,963 views

Readability: 3


Kur Ameera Harouda degjon zhurmen e bombave apo predhave, shkon drejt tyre. " Dua te jem aty e para sepse keto histori duhen rrefyer," thote femra e pare e Gazes "rregulluese", nje rol qe e lejon te udheheqe gazetaret ne skenaret kaotike te luftes ne atdheun e saj, te cilin ajo e do akoma megjithe situaten e tmerrshme. Zbuloni cfare e motivon Harouda-n t'u jape ze vuajtjeve njerezore te Gazes ne kete bisede te paharrueshme.

Chris Anderson: Sekreti i një fjalimi TED

TED Studio

Chris Anderson: Sekreti i një fjalimi TED

4,236,638 views

Readability: 4.3


Nuk ka një formulë të vetme për një fjalim frymëzues, por ka një përbërës sekret që kanë të përbashkët më të mirët. Kuratori i TED Chris Anderson ndan këtë sekret me ne-- bashkë me katër mënyra si ta bësh të funsionojë për ty. A je i zoti të ndash një ide që ja vlen të shpërndahet?

Adam Grant: Shprehitë e çuditshme të njerëzve origjinal

TED2016

Adam Grant: Shprehitë e çuditshme të njerëzve origjinal

9,282,573 views

Readability: 3.9


Si krijojnë njerëzit kreativ ide të shkëlqyera? Psikologu Adam Grant studion "njerëzit origjinale": mendimtarët që përfytyrojnë ide të reja dhe ndërmarrin veprime për t'i vënë ato në jetë. Në këtë diskutim, mësoni tre zakone të papritura të njerëzve origjinale - duke përfshirë përqafimin e dështimit. "Njerëzit origjinal më të mëdhenj janë ata që dështojnë më shumë, sepse janë ata që përpiqen më së shumti," thotë Grant. "Ju keni nevojë për më shumë ide të këqija për të marrë disa ide të mira."

Casey Gerald: Pranvera e dyshimit

TED2016

Casey Gerald: Pranvera e dyshimit

1,939,956 views

Readability: 3.6


Cfarë ndodh me ju kur vlerat mbi të cilat besonit verbërisht dalin gënjeshtra?Kur Casey Gerald ngeli i zhgënjyer nga feja, ai filloj kërkimin për diçka të re ku të besonte si biznesi, pushteti, filantropia, por gjeti vetëm shpëtimtarë të rremtë. Në ktë fjalim frymëzues Gerald na fton të vëmë në dyshim të vertetat absolute të kohës sonë dhe të përqafojmë panjohurinë.

Reshma Saujani: Mësojini vajzave guximin, jo perfeksionin

TED2016

Reshma Saujani: Mësojini vajzave guximin, jo perfeksionin

4,286,402 views

Readability: 3.8


Po rrisim vajzat të jenë perfekte, dhe po rrisim djemtë të jenë të guximshëm, thotë Reshma Saujani, themeluesja e Girls Who Code (Vajzat që Kodojnë). Saujani ka marrë përsipër t'u mësojë vajzave të reja të rrezikojnë dhe të mësojnë të programojnë, dy aftësi të cilat i duhen për të lëvizur shoqërinë përpara. Për të pasur inovacion, ne nuk mund të lëmë gjysmën e popullsisë pas, thotë ajo. "Dua që të gjithë ju t'i thoni çdo vajze të re që njihni të jetë në rehati me papërsosmërinë."

Shonda Rhimes: Viti kur thashë 'po' për cdo gjë

TED2016

Shonda Rhimes: Viti kur thashë 'po' për cdo gjë

3,926,695 views

Readability: 2.8


Shonda Rhimes, titani që qëndron pas "Anatomia e Greit" (Grey's Anatomy), "Skandali" (Scandal) dhe "Si t'i lejosh vetes çdo gjë" (How to Get Away With Murder), është përgjegjëse për rreth 70 orë televizive në sezon, dhe ajo e dashuron punën. "Kur puna rëndohet, kur jam e zhytur në punë, asnjë ndjesi tjetër nuk ekziston", thotë ajo. Ajo ka një emër për këtë ndjesi: Gumëzhima. Gumëzhima është drogë, gumëzhima është muzikë, gumëzhima është pëshpëritja e Zotit në veshin e saj. Por çfarë ndodh kur ajo pushon? A ka ndonjë gjë tjetër përveç gumëzhimës? Në këtë ligjëratë prekëse, ndiqni Rhimes në rrugëtimin përgjatë "vitit të saj të 'po'-së" dhe mësoni se si e rigjeti ajo gumëzhimën e saj.

Russ Altman: Cfarë ndodh në të vërtetë kur i përzien ilacet?

TEDMED 2015

Russ Altman: Cfarë ndodh në të vërtetë kur i përzien ilacet?

1,675,222 views

Readability: 4.2


Nëse merrni dy medikamente të ndryshme për dy arsye të ndryshme, ja një mendim për të reflektuar : Mjeku juaj mund të mos e kuptojë plotësisht se çfarë ndodh kur kombinohen ato, sepse ndërveprimet e drogës janë tepër të vështira për t'u studiuar. Në këtë bisedë interesante dhe të kapshme, Russ Altman tregon se mjekët janë duke studiuar ndërveprime të papritura të ilavece duke përdorur një burim të habitshëm: motorët e kërkimit në web.

Celeste Headlee: 10 rregulla për të përmirësuar bisedimin

TEDxCreativeCoast

Celeste Headlee: 10 rregulla për të përmirësuar bisedimin

12,946,484 views

Readability: 3.1


Kur puna juaj varet nga sa mirë di të flasësh me njerëzit, mëson shumë rreth asaj se si të bisedosh. Shumica prej nesh nuk bisedojmë aq mirë. Celeste Headlee ka punuar si intervistuese në radio për dekada të tëra, dhe i di përbërësit e një bisede perfekte : Ndershmëri, shkurtësi, qartësi dhe një dozë e mirë e të dëgjuarit. Në këtë bisedë, ajo ndan 10 rregulla të dobishme për të bërë biseda të mira. "Dilni, bisedoni me njerëzit, dëgjojini ata, " thotë ajo . " Dhe, më e rëndësishmja, të jeni të përgatitur që do të habiteni. "

Jocelyne Bloch: Truri mund të jetë në gjendje të riparojë veten - me ndihmë

TEDGlobal>Geneva

Jocelyne Bloch: Truri mund të jetë në gjendje të riparojë veten - me ndihmë

2,463,953 views

Readability: 4.1


Mbasi është hasur me çdo gjë nga ishemitë deri te traumat nga aksident me makina, neurokirurgia Jocelyne Bloch e njeh paaftësinë e trurit për të riparuar veten shumë mirë. Por tani, sugjeron ajo, ajo dhe kolegët e saj mund të kenë gjetur çelësin e riparimit nervor: qelizat Doublecortin-pozitive. Ngjashëm me qelizat staminale, ata janë jashtëzakonisht të adaptueshme dhe, kur i nxjerr nga truri, i kultivon dhe pastaj i ri-injekton në zonën e dëmtuar të të njëjtin tru, ato mund të ndihmojnë riparimin dhe rindërtimin e tij. "Me pak ndihmë", Bloch thotë, "truri mund të jetë në gjendje për të riparuar veten."

Yanis Varoufakis: Kapitalizmi do ta hajë demokracinë - po nuk e ngritëm zërin

TEDGlobal>Geneva

Yanis Varoufakis: Kapitalizmi do ta hajë demokracinë - po nuk e ngritëm zërin

2,618,532 views

Readability: 5.5


E keni vrarë mendjen pse politikanët s’janë më ata që kanë qenë dikur, pse qeveritë duket se s’janë në gjendje të zgjidhin probleme reale? Ekonomisti Yanis Varoufakis, ish-ministër i financave të Greqisë, thotë se kjo vjen nga sot mund të jeni në politikë, por të mos keni pushtet - ngaqë pushteti real tani u përket atyre që kanë kontrollin e ekonomisë. Ai beson se të pasurit e mëdhenj dhe korporatat po e kanibalizojnë sferën politike, duke shkaktuar krizë financiare. Dëgjoni në këtë fjalë ëndrrën e tij për një botë ku kapitali dhe puna nuk luftojnë më kundër njëri-tjetrit, për "një botë që është njëherësh libertariste, marksiste dhe kejnesiane."

Oscar Schwartz: A mundet kompjuteri të shkruajë poezi?

TEDxYouth@Sydney

Oscar Schwartz: A mundet kompjuteri të shkruajë poezi?

829,269 views

Readability: 4.3


Në qoftë se lexon dhe eksitohesh nga një poezi, por më pas zbulon se ishte shkruar në të vërtetë nga një kompjuter, do të ndjeheni ndryshe? Do të mendoni se kompjuteri është shprehur në mënyrë krijuese apo besoni se keni qenë mashtruar? Në këtë konferencë, shkrimtari Oscar Schwartz shqyrton pse ne reagojmë aq fort në idenë e një kompjuteri që shkruan poezi - dhe se si ky reagim na ndihmon të kuptojmë se çfarë do të thotë të jesh njeri.

Jill Heinerth: Bota e mistershme e shpellave nenujore

TEDYouth 2015

Jill Heinerth: Bota e mistershme e shpellave nenujore

1,615,256 views

Readability: 4


Zhytesja e shpellave Jill Heinerth eksploron rrymat e ujrave te nendheshme qe rrjedhin ne planet. Duke punuar me biologet, klimatologet e arkeologet, Heinerth zbulon misteret e formave te jetes qe okupojne disa nga vendet me te largeta te planetit dhe ndihmon kerkuesit te shkycin historine e ndryshimit te klimes. Ne kete fjalim te shkurter, beni nje zhytje nen vale dhe eksploroni mrekullite e hapsirave nentokesore.

Aomawa Shields: Si do te gjejme jete ne planetet e tjera

TED2015

Aomawa Shields: Si do te gjejme jete ne planetet e tjera

1,642,168 views

Readability: 4.9


Astronomja Aomawa Shields kërkon për të dhëna se jeta mund të ekzistojë diku tjetër në univers duke analizuar atmosferën e ekzoplanetëve te largët. Kur ajo nuk është duke eksploruar qiejt, aktorja trajnuar dhe TED Fellow kerkon mënyra për të angazhuar gratë e reja në shkencat duke përdorur teatrin, shkrimet dhe artin vizual. "Ndoshta një ditë ata do të bashkohen me radhët e astronomëve të cilët janë plot kontradikta", thotë ajo, "dhe te përdorin njohurite e tyre për të zbuluar, një herë dhe për të gjithmonë, se ne me të vërtetë nuk jemi të vetëm në univers."

Danit Peleg: Harrojini blerjet. Së shpejti mund t'i shkarkoni veshjet tuaja të reja

TEDYouth 2015

Danit Peleg: Harrojini blerjet. Së shpejti mund t'i shkarkoni veshjet tuaja të reja

1,702,936 views

Readability: 3.9


Veshjet e shkarkuara, të printuara mund të bëhen pjesë e dollapit tuaj. Çka filloi për dizajneren Danit Peleg vetëm si projekt në shkollën e modës, u kthye në një koleksion dizajnesh të printuara në 3D që kanë rezistencën dhe elasticitetin e veshjeve të përditshme. "Moda është diçka shumë fizike," thotë ajo. "Pyes veten se si do të dukej bota kur veshjet tona do të ishin të digjitalizuara."

Ann Morgan: Viti që kam

 lexuar një libër nga çdo vend i botës

TEDGlobal>London

Ann Morgan: Viti që kam lexuar një libër nga çdo vend i botës

1,585,819 views

Readability: 4.1


Ann Morgan e kishte konsideruar veten si një lexuese e mirëfilltë -- derisa ajo zbuloi "hapësirën e madhe boshe kulturore" që kishte në raftin e saj të librave. Në mes të shumë librave të autorëve anglez dhe amerikan, kishte shumë pak vepra të autorëve që nuk janë folës të gjuhës angleze. Kështu ajo vendosi një qëllim ambicioz: të lexonte një libër nga çdo vend i botës brenda një viti. Tani ajo është duke i bërë thirrje anglisht folësve të lexojnë vepra të përkthyera në mënyrë që t'i shtyjnë botuesit më shumë që të sjellin letërsinë e çmuar të huaj. Eksploroni hartat interaktive të udhëtimit të të lexuarit e saj këtu: go.ted.com/readtheworld

Meklit Hadero: Bukuria e papritur e tingujve te perditshem

TED Fellows Retreat 2015

Meklit Hadero: Bukuria e papritur e tingujve te perditshem

1,072,205 views

Readability: 4.1


Duke perdor shembuj prej kengeve te zogjeve, ritmit natyral te gjuhes se shprehur madje edhe duke perdorur kapakun e tenxheres, kengetarja-tekstshkruesja Meklit Hadero tregon se si tingujt e perditshem, madje edhe qetesia, krijon muzike. "Bota eshte gjalle per shkak te ketyre shprehjeve muzikore," ajo thote. "Dhe tashme jemi te zhytur ne te."

Teitur: Shtepia eshte kenga qe gjithmone e kam kujtuar

TED2015

Teitur: Shtepia eshte kenga qe gjithmone e kam kujtuar

1,071,725 views

Readability: 3.7


Per muzikantin Teitur, te kenduarit eshte te japesh nje pjese te vetes te tjereve. "Nese qellimet e juaja jane t'i besh per vete njerzit ose te marresh nje duartrokitje te forte," ai thote, "atehere ju jeni duke marre dhe jo duke dhene." Degjoni se si ai performon ne skene ne TED2015, duke i kenduar dy kenge per dashurine, largesine dhe shtepine.

Sandrine Thuret: Ju mund te rritni qeliza te reja te trurit. Ja se si

TED@BCG London

Sandrine Thuret: Ju mund te rritni qeliza te reja te trurit. Ja se si

6,188,612 views

Readability: 4.8


A mundemi, ne si te rritur, te rrisim neurone te reja? Neuroshkenctarja Sandrine Thuret thote qe ne si te rritur mundemi, dhe ofron hulumtimin dhe jep keshilla qe mund te perdoren se si mundemi te ndihmojme trurin tone duke zhvilluar neurogjenezen--duke permiresuar humorin, duke rritur formimin e kujteses dhe duke parandaluar lodhjen qe vjen me plakjen.

Samuel Cohen: Alzheimer nuk është plakje natyrale- dhe mund ta kurojmë.

TED@BCG London

Samuel Cohen: Alzheimer nuk është plakje natyrale- dhe mund ta kurojmë.

1,735,943 views

Readability: 4.5


Më shumë se 40 milionë njerëz në mbarë botën vuajnë nga sëmundja Alzheimer dhe ky numër pritet të rritet në mënyrë drastike në vitet e ardhshme. Por nuk është bërë përparim i vërtetë në luftën kundër sëmundjes që nga klasifikimii saj më shumë se 100 vjet më parë. Shkencëtari Samuel Cohen ndan një përparim të ri në kërkimin e Alzheimerit nga laboratorin e tij, si dhe një mesazh shprese. " Alzheimer është sëmundje ", thotë Cohen, " dhe mund të kurojmë. "

Yves Morieux: Se si rregullat e tepërta na pengojnë të mbarojmë punë

TED@BCG London

Yves Morieux: Se si rregullat e tepërta na pengojnë të mbarojmë punë

1,998,378 views

Readability: 4.5


Puna moderne - nga ajo e kamarjerit te ajo e llogaritarit te ajo e shpikesit - është që te zgjidhesh problemeve krejt të reja çdo ditë, në mënyre fleksibile, nëpëmjet mjeteve të reja. Por, siç tregon Yves Morieux në këtë bisedë, shumë shpesh, mbingarkesa e proceseve dhe e mbarimit dhe e matjes së punes na pengon për të bërë punë më të mirë. Ai ofron një mënyrë të re për të menduar per punën - si një bashkëpunim jo një konkurs.

Yuval Noah Harari: Si shpjegohet rritja e njerëzimit?

TEDGlobalLondon

Yuval Noah Harari: Si shpjegohet rritja e njerëzimit?

3,310,995 views

Readability: 4.3


Shtatëdhjetmijë vjetë me parë, paraardhësit tanë ishin kafshë jo të veçanta, që jetonin jetën e tyre në një cep të Afrikës me kafshë të tjera. Por tani është e vështirë të mos pajtohesh me faktin që njerëzit dominojnë planetin Tokë. Ne jemi përhapur në çdo kontinent dhe veprimet tona vendosin fatin e kafshëve të tjera (dhe ka mundësi edhe të vetë tokës). Si arritëm nga atje deri këtu? Historiani Yuval Noah Harari sugjeron një arsye të habitshme për rritjen e njerëzimit.

el Seed: Kur arti urban sjell një mesazh shprese dhe paqje.

TED2015

el Seed: Kur arti urban sjell një mesazh shprese dhe paqje.

1,512,877 views

Readability: 4.2


eL Seed ka lindur në Francë nga prindër tuniziane. Ai vepron me entuziazëm midis kulturave, gjuhëve dhe identiteteve të ndryshme. Arti i tij frymëzohet nga poezia arabe dhe e sjell atë nëpërmjet artit të rrugës dhe grafitit. Përmes këtij prezantimi të apasionuar, eL Seed na përshkruan ambicjen e tij: të krijojë një art aq të bukur sa e kapërcen nevojën e përkthimit.

Jon Ronson: Çfarë ndodh kur turpërimi në internet del jashtë kontrollit

TEDGlobalLondon

Jon Ronson: Çfarë ndodh kur turpërimi në internet del jashtë kontrollit

2,913,101 views

Readability: 4.4


Per nje kohe te gjate Jon Ronson besonte ne faktin qe Twitter u dha ze atyre te pazeve... platforma e medias sociale na dha nje shans te ngrinim zerin kunder padrejtesive. Por diku gjate rruges, gjerat moren nje kthese. Ne kete ligjerim pasionant e elokuent, Ronson tregon se sa shpesh ne perfundojme si nje turme qe leh dhe eshte koha te rimendojme se si te nderveprojme me te tjeret online.

Rana el Kaliouby: Ky aplikacion e di se si ndjeheni---- nga pamja e fytyrës

TEDWomen 2015

Rana el Kaliouby: Ky aplikacion e di se si ndjeheni---- nga pamja e fytyrës

1,526,316 views

Readability: 4.3


Emocionet tona ndikojnë çdo aspekt të jetës sonë - si mësojmë, si komunikojmë dhe si marim vendime. Por akoma ato mungojnë nga jeta jonë digjitale ; pajisjet dhe aplikacionet me të cilat ne ndërveprojmë nuk mund ta dinë se si ndjehemi. Shkencëtarja Rana el Kaliouby synon ta ndryshojë këtë. Ajo demonstron një teknologji të fuqishme që t'i lexon shprehjet fytyrës dhe i lidh ato me emocionet korrespoduese. Kjo "Pajisje e emocionëve" ka implikacione të mëdha, thot ajo, por ne mund të ndryshojmë jo vetëm si ndërveprojmë me makineritë--por edhe me njëri tjetrin.

Bill Gross: Arsyeja e vetme pse startups jane te suksesshem

TED2015

Bill Gross: Arsyeja e vetme pse startups jane te suksesshem

5,996,117 views

Readability: 4.3


Bill Gross ka themeluar shumë startups, dhe inkubuar shumë të tjerë - dhe u be kurioz se pse disa paten sukses dhe të tjerët dështuan. Kështu që ai mblodhi të dhëna nga qindra kompani, te vetat dhe ato të tjereve, dhe renditi çdo kompani në pesë faktorët kyç. Ai gjeti një faktor që qëndron jashtë nga të tjerët - qe e habiti edhe vete atë.

Esther Perel: Rimendojmë pabesinë ... një fjalim për këdo që ka dashuruar ndonjëherë

TED2015

Esther Perel: Rimendojmë pabesinë ... një fjalim për këdo që ka dashuruar ndonjëherë

11,602,610 views

Readability: 4


Pabesia është tradhëtia përfundimtare. Por a duhet të jetë kështu? Terapistja e marrdhënieve Esther Perel, ekzaminon pse tradhëtojnë njerzit, zbulon se aferat janë kaq traumatike: sepse ato na kërcënojnë sigurinë emocionale. Në pabesi, ajo sheh diçka të papritur- një shpalosje të dëshirave dhe humbjes. Një fjalim që duhet parë nga gjithësecili që ka tradhëtuar, është tradhëtuar apo thjesht do një perspektivë e re për të kuptuar marrdhëniet.

Tal Danino: Mund te perdorim bakteret per te zbuluar kancerin (dhe ndoshta per ta trajtuar ate)

TED2015

Tal Danino: Mund te perdorim bakteret per te zbuluar kancerin (dhe ndoshta per ta trajtuar ate)

1,284,953 views

Readability: 6.6


Kanceri i mëlçisë është një prej kancereve më të vështirë për të zbuluar, por biologu sintetik Tal Danino kishte një mendim surprizues: Po sikur të krijojmë një bakter probiotic, ushqimor që "programohet" për të gjetur tumoret e mëlçisë? Depërtimi i tij shfrytëzon diçka që ne jemi vetëm në fillimet e të kuptuarit në lidhje me bakteret: fuqia e koordinimit te sjelljes, ose të bërit diçka së bashku sapo ata arrijnë masën kritike. Danino, një TED Fellow, shpjegon se si punon koordinimi i sjelljes - dhe se si bakteret e zgjuar duke punuar së bashku mund të ndryshojë një ditë trajtimin e kancerit.